bio-forum.pl

Ozorek dębowy tak znika?

bez logowania - można przeglądać

od sty.2007
#0

1. Ozorek dębowy tak znika?

Mam dwa przykłady zniknięcia ozorka dębowego, którymi jestem tak zaskoczona, że wręcz nie wiem, co o tym myśleć. Czy spotkaliście się z podobnymi przypadkami zniknięcia ozorka dębowego?

znaleziony ozorek
znaleziony ozorek

Pierwszy ozorek znaleziony 24 sierpnia, w dniu znalezienia wyglądał tak:

Wczoraj nie było śladu po owocniku. W dniu znalezienia już wyglądał na nieco zmaltretowanego, moim zdaniem nie nadawałby się do konsumpcji, ale cóż, ja widziałam ozorka pierwszy raz w życiu na żywo, może nie mam doświadczenia z tym gatunkiem. Oczywiście, jak wiadomo, ozorek dębowy jest gatunkiem chronionym, zatem wszelkie pozyskiwanie go jest zabronione. Wczoraj nie było śladu po ozorku.

drugi ozorek
drugi ozorek

Kolejnego ozorka dębowego znalazłam 4 września br. Wyglądał tak:

miejsce po ozorku
miejsce po ozorku

Wczoraj, po 3 dniach, zastałam tylko puste miejsce po ozorku:

Bardzo mnie ciekawi, jak to można wytłumaczyć, czy one same się "rozpływają", nikną, niczym czernidłaki, albo inne mało trwałe gatunki, czy ktoś im w tym pomaga, człowiek, zwierzę, np. ślimaki? Czy ktoś spotkał podobne przypadki?

od sty.2007
#0

2. Ozorek dębowy tak znika?

Dziś odnotowałam ewidentny przypadek "zniknięcia" ozorka dębowego:- (( ( jako gatunku jadalnego, a ktoś kto się poczęstował tym ozorkiem nie wie - albo wie, ale pomimo tego zbiera - że to gatunek objęty ścisłą ochroną!

tak było
tak jest dzis

Z daleka - Tak było 14 września br.: ---------------------------------A tak dziś:

tak było
tak jest dzis

I z bliska - Tak było 14 września br.: ---------------------------------A tak dziś:

Przejeżdżałam tam, obok tego drzewa [bf#201139], by pobrać owocnik dojrzałego grzybka, sądziłam, że ujrzę ozorka w jego dalszym pięknym rozwoju, a tymczasem....: ( Eh, życie.....: (

Dodam, że podczas moich ostatnich 2, 5 tygodnia jeżdżenia po lasach podobny przypadek wycięcia ozorka spotkałam więcej razy, również w lesie k. Radojewa.

Nadal jednak zagadkę dla mnie stanowią przypadki zniknięcia opisane w pierwszym poście, dlatego, że tam nie widać wcale śladów pozostałości owocnika po ewentualnym wycięciu. Teraz widzę, że może powinnam pogrzebać w miejscu, gdzie rósł ozorek, może dokopałabym się resztek owocnika. Jednak po "normalnym" wycięciu ozorka pozostaje fragment owocnika, jak widać na dzisiejszym przykładzie....

od lip.2005
#0

3. Ozorek dębowy tak znika?

Na Pomorzu grzybiarze ozorka z upodobaniem niszczą, jednak nie zauważyłem, aby kto go zbierał. większość go nie zna i nie wie, że jadalny, a nieliczni, co go rozpoznają, wiedzą też najczęściej, że chroniony i go nie ruszają. Zastanawiam się, czy tam w twoich lasach nie zjadają go jakieś zwierzęta. Słyszałem, że dziki i sarny mają w swoim menu grzyby i że nie jedza byle czego, lecz potrafią je dobrze rozpoznawać.

od sty.2007
#0

4. Ozorek dębowy tak znika?

Jak jest napisane w Atlasie grzybów ozorek dębowy "powoduje zgniliznę drewna typu brunatnego, zwłaszcza rdzenia, tworząc z czasem puste wnętrze drzewa, proces jest powolny o niewielkiej szkodliwości".

Tak więc jest to dla mnie niepojęte, jak można tak po prostu niszczyć owocniki. W tym roku mam sposobność poznawać ozorka dębowego na owocnikach w różnym wieku, od młodziutkich ledwo pączkujących, po tak stare, że już praktycznie zejściowe i w wielu przypadkach zachwyca mnie uroda tego grzybka, a zadziwia podobieństwo do prawdziwego, tego zwierzęcego ozorka:-)

Na pewno żaden prawdziwy grzybiarz nie niszczy żadnych grzybów, uważam, że Ci co niszczą, to są pseudo-grzybiarze, anty-grzybiarze, grzybiarze szkodnicy: (

Howgh!

Mam rację, Włodku?

od sty.2007
#0

5. Ozorek dębowy tak znika?

A zwierzaki w roli zjadaczy grzybków - to ciekawe:-))) Niezła konkurencja dla nas grzybiarzy:-)))

Patrząc na pozostałość owocnika na moim zdjęciu z dziś rzeczywiście można przypuszczać, że to ślady zwierzęcych "ząbków" :)

od sty.2007
#0

6. Ozorek dębowy tak znika?

Detektyw Kojak działa dalej;)

zjedzony ozorek
zjedzony ozorek

Dwa ozorki z Radojewa, oglądane 16 września wyglądały tak:

Chyba faktycznie wyglądają na "zjedzone na miejscu"?

od sty.2007
#0

7. Ozorek dębowy tak znika?

Przepraszam za kategoryczny ton mojej wypowiedzi z godziny 21: 15, nie policzyłam do trzech i od razu napisałam wszystko to, co mi zawsze przychodzi do głowy, gdy pomyślę o przykładach niszczenia np. grzybów: (

od mar.2019
#0

8. Ozorek dębowy tak znika?
ozorek-zuk
ozorek-zuk2

Załączam fotę ze "zjadaczem" ozorka - słabo widać, ale był to żuk gnojowy :)

Jak się takich kilka dobierze to mogą opędzlować całkiem sporego grzyba.

od gru.2005
#0

9. Ozorek dębowy tak znika?

to prawda - z moich obserwacji ozorków w Rogalinie k/ Poznania wynika że żuk gnojarz wcina ozorki aż miło - fotki zamieszczę jak je troche obrobię - wcina i młode i te w stanie rozkładu

od gru.2005
#0

10. Ozorek dębowy tak znika?

i juz dodaję fotki z Rogalina

r1

żuk gnojarz na maluchu

r2

oraz żuk gnojarz na rozwiniętym owocniku

⇒ dodaj wypowiedź
to strona wątku; nowy wątek/zapytanie można dodać na stronie działu lub w innym dziale forum
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji