bio-forum.pl

fioletowy kwiatostan

bez logowania - można przeglądać

dawny uczestnik obecnie bez konta na forum

1. fioletowy kwiatostan
10.wrz.05 12:41
Maria Zacharczuk ("marysia")

Nie udało mi się oznaczyć tej rośliny – nie mam też jej zdjęcia niestety. Znalazłam ją na suchej łące tuż przy skraju lasu sosnowego na niżu. Tak na oko dałabym jej 40-50 cm wzrostu, z tym że taką wielkość osiągał kwiatostan – klasyczne grono, liści łodygowych brak, liście odziomkowe rosły niziutko tuż przy ziemi w kształcie o ile dobrze pamiętam owalnym na łodyżce. Kwiatki w kwiatostanie dosyć duże, ciemnofioletowe z czterema płatkami, miały takie fajne pręcikowanie jak na rysunkach w książkach do biologii – żółte, odcinające się od tego fioletu. Kwiatki nierozwinięte wyglądały jak taka mała paczuszka. Kwitnącą roślinę spotkałam w połowie sierpnia. Za pomoc w oznaczeniu będę wdzięczna.

dawny uczestnik obecnie bez konta na forum

2. fioletowy kwiatostan
28.sty.06 23:06
"Michał" (b/log.)

Witam. Dopiero ostatnio poznałem to forum i po przejrzeniu znalazłem Twoje pytanie. Nie wiem, czy już wiesz co to za roślina, czy też zrezygnowałaś z szukania? Mimo, że opis jest jak do oznaczania mało precyzyjny, jednak zawarte w nim informacje wydają się sugerować, że może to być dziewanna fioletowa Verbascum phoeniceum L. Popatrz na podobizny kwitnących okazów tego gatunku w dostępnych źródłach. Pozdrawiam - Michał

dawny uczestnik obecnie bez konta na forum

3. fioletowy kwiatostan
30.sty.06 17:35
Maria Zacharczuk ("marysia")

Ha, jest to Dziewanna fioletowa zaiste, jest. :)

Tak mi się od samego początku wydawało że ma ona jakieś powinowactwo do dziewann ta roślina, lecz pomyślałam sobie że to niemożliwe żeby mogła istnieć tak INNA dziwewanna od tych które znam, więc szukałam wszędzie tylko nie w dziewannach.

Świetnie! Bardzo dziękuję! :)

dawny uczestnik obecnie bez konta na forum

4. fioletowy kwiatostan
9.lut.06 21:55
"Michał" (b/log.)

Cieszę się, że już "fioletowy kwiatostan" nie jest tajemnicą. Interesujące jest miejsce wystąpienia tej rośliny. Jest ciepłolubna i poza Lubelszczyzną i kilkoma jeszcze mniejszymi rejonami - rzadka. Niekiedy jest zawlekana, jak np. w Warszawie, przy torach kolejowych. Można ją uprawiać z powodzeniem w ogródku - bardzo miło mieć taką ładną, rodzimą roślinę.

Życzę w tym roku równie interesujących spotkań z roślinami - Michał

⇒ dodaj wypowiedź
to strona wątku; nowy wątek/zapytanie można dodać na stronie działu lub w innym dziale forum
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji