Melduję, że dziś znalazłam dwa pierwsze BOROWIKI USIATKOWANE, co prawda nie w lesie (który też dziś PRZEPATRZYŁAM pod tym kątem), ale niedaleko mojego domu (jakieś 10 kroków od drzwi wejściowych?)
LOKALIZACJA: DAMNICA, pow. Słupsk, woj. POMORSKIE!!!!
Ala fajnie:-) Za drzwiami - 10 kroków!! - borowiki. Ty podlewaj to miejsce:-)
A kilka kroków dalej rosną BOROWIKI OMGLONE, ale to trochę później!!!
Może za miesiąc ruszą???;-)
Dzisiaj pierwszy maślak żółty i kilkadziesiąt kurek!!! Z lasu wygoniła mnie burza z gradem!!! Na koniec z AUTKA dojrzałam kilka innych grzybków!!!
(wypowiedź edytowana przez malgi 09. lipca. 2008)
To było 10 dni temu a jak jest z grzybami na pomorzu na dzien dzisiejszy. Chętnie jeżdzimy w Bory Tucholskie (zabieram mojego 5 letniego syna) niestety na żadnym forum nie ma wzmianki czy sa już grzyby. Na mapie aktualnego występowania zero zgłoszeń, może ktoś poda aktualne informacje, i foto oczywiście
ja osobiscie chodze na grzyby niedaleko Nowej Karczmy (20km w linii prostej od Borow) i jedyne co znalazlem to kilka mikroskopijnych grzybow, nawet aparatem nie moglem ich 'zebrac'.
W kazdy weekend tam jestem i czekam cierpliwie... moze ten cos przyniesie, a jak nie to przynajmniej miły spacer... znowu :)
Marcin - zbieraj i fotografuj. Czekamy na Twoje grzybki. Oj jak ja lubię je ogladać:-)
W niedzielę w okolicy jez. KARWNO (gm. Czarna Dąbrówka) 1 Borowik ceglastopory + 1 Maślak zwyczajny!
Wczoraj w gm. Damnica 1 Borowik usiatkowany + 1 Borowik ceglastopory;
W gm. Smołdzino 2 podgrzybki złotawe!
Ceglaki?:-) Fotki proszę:-)
udalo sie w koncu znalezlismy kurki i pare maslaczkow :)
a dzis znowu leje;-)
oczywiscie znalezlismy tez takie cudo :)
grzyb ten wyrosl na przeoranej czesci lasu 15 m od drogi.
zbieram duzo kanii, ale ta wygladala podejrzliwie ladnie, za symetrycznie. nie zerwalem tego grzyba. od razu mowie, nozka byla biala, a kapelusz NIE byl postrzepiony. pierwszy traf padl, ze to muchomor sromotnikowy, moze Wy mi powiecie? moze to byla czerwieniejaca sie? watpie
jak juz wspomnialem grzyb byl poprostu za idealny, moze to jest wlasnie przyklad jak mozna pomylic m. sromotnikowego z kania? nie zerwalem tego grzyba i tyle
(wypowiedź edytowana przez sobol 21. lipca. 2008)
Ten grzyb to jest muchomor na 100%, podejrzewam czerwonawego, ale musiałbyś zobaczyć czy czerwienieje na przekroju.
i smacznego!
nie wyglada na czerwonawego, tzn porownuje ze zdjeciami z netu. kapelusz mial w kolorze kani. hmm moglem przelamac i zobaczyc, ale szkoda mi go bylo :) moze przetrwa jeszcze tydzien, to zobaczymy jak sie zmieni :)
A jak wyglądała podstawa trzonu? Nie widać jej na zdjęciach. Amanita phalloides ma pokaźnych rozmiarów (choć kruchą) pochwę, u wyrośniętych egzemplarzy w kształcie trójkątnych płatów. Natomiast A. rubescens ma po prostu w tym miejscu bulwiaste zgubienie czasami z wieloma odstającymi łuseczkami.
Na zdjęciu też nie bardzo widać, czy ten grzyb miał na powierzchni kapelusza resztki osłony w formie 'kropek'? A. rubescens z całkowicie gładkim kapeluszem, bez 'kropek' to się nie trafia.
Przede wszystkim jednak, tak jak stwierdzili przedmówcy w żadnym razie nie jest to jakakolwiek czubajka, tylko na pewno muchomor.