Torfowisko Całowanie - mazowiecki park krajobrazowy, 2007 czerwiec
Nasięźrzał jest maleńką paprocią, bardzo szczególną, bo mającą jeden tylko listeczek, z którego pochwiastej nasady wychodzi cienki kłosek z owocowaniem. Wygląda to jakby język węża wychodzący z liścia - przez analogię wąż wysuwający się z zieleni, żeby kusić Ewę. Wiemy, że została skuszona. Nic więc dziwnego, że roślina, będąca w wyobraźni uosobieniem sceny kuszenia niewiasty w raju, została przede wszystkim magiczną rośliną, mającą mieć zdolność jednania miłości. Czarodziejska roślina staje się w ręku człowieka magiczną, czyli z nadprzyrodzonymi własnościami, często dopiero wówczas, jeżeli będzie bądź zebraną w szczególny sposób, bądź jeżeli nad nią wymówi się magiczną formułę. Tak się ma rzecz z nasięźrzałem. Lud opowiada, że dziewczyna chcąc zjednać sobie miłość chłopca musi zdobyć tę paproć w szczególniejszy sposób. A wiec upatrzywszy za dnia miejsce, gdzie rośnie nasięźrzał, musi iść tam o północy nago i obróciwszy się tyłem - żeby jej diabeł nie porwał - rwać go, wymawiając pewną formułę, której liczne warianty posiadamy - a więc np. taką:
Nasięźrzale, nasięźrzale,
Rwę cię śmiale,
Pięcią palcy, szóstą dłonią,
Niech się chłopcy za mną gonią;
Po stodole, po oborze,
Dopomagaj Panie Boże.
za Zygmunt Gloger 'Encyklopedia Staropolska'
(wypowiedź edytowana przez rapatang 26. czerwca. 2008)
Dodam tylko, że nazwa rodzajowa Ophioglossum pochodzi od greckich słów ophis - wąż, glossa - język, od kształtu kłosa zarodnionośnego.
czyli roślina dobra dla miłośników Harrego Pottera (czy też Voldemorta) :)
Nasiężrzał pospolity to taka magiczna roślinka, której jednakowoż jeszcze nigdy w życiu nie ujrzałam, zatem i czarów nad nią nie uprawiałam;)
Teraz to chyba czarów trzeba użyć, by rę roślinkę spotkać, prawda?
W okolicach torfowiska Całowanie byłam niedawno, ale z racji ograniczonej ilości czasu, jaką dysponowałam, zdecydowałam wybrać się na Bocianowskie Bagno, gdzie pod nawałnicą komarów zdołałam wykonać poglądowe zdjęcie bagna pokrytego "chmurką" wełnianki :)
Zasłyszałam, że Bagno Całowanie ma być objęte ochroną rezerwatową, zatem trzymam mocno kciuki za powodzenie tego przedsięwzięcia :)
(wypowiedź edytowana przez topazzz 01. lipca. 2008)
ciekawe, najpierw koniecznie chcieli wypisać całowanie z N2k żeby lotnisko budować a teraz nie będzie im przeszkadzał rezerwat: 3
Jestem pełna podziwu dla autorów prezentacji o Torfowisku Całowanie, to gimnazjaliści!!!!! Spójrzcie sami do linku prezentacja[przyroda.polska.pl]
Lotnisko na torfowisku? Jakie jeszcze wspaniałe pomysły, których nie zniesie nasza przyroda, musimy jeszcze znosić?????!!!!!:- (( (( (
Zapraszam by każdy przeszedł się świetnie opisaną ścieżka dydaktyczną "13 Błota Stóp" przez torfowisko,
Trasa jest dobrze opisana trasa z 13 przystankami i zaczyna się we wsi Podbiel.
calosc zaczyna sie we wsi Podbiel
długosc 5 km całośc przejscia 4 godziny
stacje
1. Co to jest Bagno Całowanie
2. Jak doszło do powstania Torfowiska
3. Flora Bagna Całowanie
4. Brzoza Niska
5. Fauna Bagna Całowanie
6. Trasa Wedrowek Łosi
7. Wydmy na torfowisku
7a. wydma Pękatka (jedna z największych na Mazowszu)
7b. wydma Kobyla Góra
7c. wydma Niedzwiedzia Gora
8. Nielegalne torfowiska
9. Ochrona Mokradeł
Komentarz
Słyszałem ze dużym argumentem za przyznaniem statusu n2k były rosnace na niewielkiej powierzchni śródlądowe murawy napiaskowe które na przestrzeni kilku metrów porastaja niepozorna (ale najwyzsza w terenie 6m!) wydme (przez która przebiega ścieżka) zwaną "Kobylą Górą" - chodzi chyba o kostrzewy ale zabijcie nie pamiętam.
Te niebieskie "jeziorka" to nielegalne niby stawy rybne - służace miedzy innymi podbieraniu piasku z wydmy Pekatki i wydobywaniu torfu. ich niby-budowa trwa już kilkanaście lat!
Mam nadzieje ze kiedys zostana zlikwidowane bo drenaz przez nie spowodowany stanowi wielkie zagrozenie dla całego terenu.
I nie wiem jak z tym lotniskiem i planami czy tez budowa pol golfowych!
Z Torfowiska Całowanie podaje się też drugiego nasięźrzała - nasięźrzał azorski (Ophioglossum azoricum) który jest gatunkiem wymarłym w Polsce. W rzeczywistości występowanie tego gatunku w Polsce wymaga wyjaśnienia, czy to jest forma dwulistna nasięźrzała pospolitego (Ophioglossum vulgatum) czy to zachodnioeuropejski nasięźrzał azorski (Ophioglossum azoricum).
ten n. azorski został podwierdzony?