Trichonectria?
Witaj,
one nie są czarne a na dodatek wydają się być przezroczystawe - może są niedojrzałe. Wydają się zdecydowanie za mało jaskrawo ubarwione na Trichonectria, mam w kolekcji T. hirta i o ile pamiętam z klucza - wszystkie T. są jaskrawe.
Bionectriaceae oraz Nectriaceae ma doskonale opanowane Christian Lechat, więc grzybek (jeśli to te grupy) jest jak najbardziej do oznaczenia nawet, jeśli wymaga uzyskania formy konidialnej, co często jest KONIECZNE w tych grupach.
Może by go podchodować i obserwować zmianę barwy? Jeśli (a tak mi się wydaje) jest niedojrzały - powinien ciemnieć z wiekiem (ciemnieją zarodniki?).
Tak na szybko zrobiłem jeszcze zdjęcie obiektów, które zdają się być pozostałościami po wcześniejszym wysypie owocników (albo może to być coś innego). Barwa istotnie nie jest czysto czarna, ale również nie brązowa, po prostu jasny odcień czerni - jakby przydymniony, przezroczystawy. Spróbuję podchodować, grzybek wygląda niesamowicie i bardzo mnie ciekawi. Natomiast Nectriaceae to olbrzymia grupa... A czy Christian Lechat znajduje czasem czas na oznaczanie obcych znalezisk?
Tak, to są albo pozostałości po jakiś pyrenomycerach - albo "podstawy" po owocnikach naszego grzybka. Znalezisko należy zmikroskopować i spróbować oznaczyć. Wyniki mikroskopowania oraz wstępną diagnozę nalezy podesłać Christianowi do konsultacji.
Miejmy nadzieję, że zarodniki będą jakieś charakterystyczne i szybko się zbliżymy;) Sądzę, że włoski też dużo pomogą i zawężą obszar poszukiwań.
wobec tego czy podejmiesz się mikroskopowania, bo niestety nie dorobiłem się jeszcze mikroskopu (i coraz bardziej mi to przeszkadza). Jeśli tak, to czy przesłać od razu, czy próbować chodować i zobaczyć co się stanie z nimi?
PODCHODUJ, nie zapomnij o wilgoci. Proponuję ten mokry kawałek zamknąć w słoiku, wówczas nie straci wilgotności a raz na kilka dni wpuszczaj powietrze. No i obserwuj, czy nie pleśnieje.
Zerknij na swój poprzedni post o Nectria pseudopeziza jak się z wiekiem zmienia barwa :)
Czekam na fotoreportaż i zadecydujemy kiedy mikroskopować;)
na zdjęciu po 24 godzinach, jegomość po prawej stronie wydaje się być ciemniejszy od pozostałych. Natomiast na planszy 72 godziny, wydaje mi się, że ciemnieją od zewnątrz i pozostaje nadal jasne wnętrze. Dodatkowo na zdjęciu z nr 1 oraz 4 widać jakby pępek, ujście zarodników. Wcześniej go nie widziałem
coś w tym stylu: