bio-forum.pl

OCZKA WODNE

bez logowania - można przeglądać

od maj.2008
#0

1. OCZKA WODNE
oczko

Witam, mam małe oczko wodne. Specjalnie przystosowany do tego zbiornik i następuję problem znany chyba każdym.. glony.. woda jest tak zielona, że nie widać już nawet ryb nie wygląda to zbyt estetycznie. Co robić, gdy na działce nie ma prądu wymieniać wodę co dwa tygodnie? to chyba niezbyt dobre dla rybek. Proszę o pomoc i dobre rady,. Dziękuję.

od kwi.2008
#0

2. OCZKA WODNE

Wodę jednorazowo należy wymieniać w maksymalnie 10% żeby nie naruszać równowagi biologicznej jaka się tam tworzy. Niestety przy tak małym oczku raczej wiele się nie da zrobić, ale może warto tam umieścić więcej roślin które będą filtrowały wodę.

od mar.2008
#0

Tomku, mam podobne oczko wodne, także robione na podstawie plastikowego zbiornika, w tym oczku wode wymieniamy dwa razy na rok, przed zimą (kiedy zabieram rybki) i po zimie przed wpuszczeniem rybek. Glony aż tak nie przeszkadzają, rybki mająsie swietnie, jedyne co im zapewniam to napowietrzacz w upalne dni. :) Sądze jednak że u mnie jest mniej glonów ze względu na dużą ilość roslin w oczku. Przedstawiam zdjęcie robione 18. 05. 2008 teraz juz dużo bardziej zarosło :)

Pozdrawiam!

od lis.2006
#0

4. OCZKA WODNE

W zbiorniku gdzie są ryby zawsze woda "zielenieje". Ja mam oczko w ogrodzie z wodospadem, filtrami, roślinami i też zmieniam wodę w połowie lata. Poświęcam na to cały dzień żeby wszystko pomyć, największy problem z kamieniami. Z początku kiedy nie miałem jeszcze pełnego wyposażenia, codziennie wybierałem część wody używając ją do podlewania kwiatków była ciepła i odstana a uzupełniałem czystą. Spróbuj tego sposobu, przedłuży to okres pomiędzy wymianami wody.

od kwi.2008
#0

5. OCZKA WODNE

jak w oczku wodnym jest filtr czy jakakolwiek kaskada wodna to trzeba zastosować Lampę przepływową UV, taką jak stosują akwaryści. Ja akurat mam akwarium, a mój brat zastosował taką lampę UV w Filtrze w oczku wodnym. Pozbył się raz na zawsze zielonej wody i innych naturalnych glonów. Wcale nie musi podmieniać wody tylko uzupełnia. na zimę też pozostawia swoje ryby w oczku (zastosował napowietrzacz też akwarystyczny). Działa to już mu 3-cią zimę. Napowietrzacz jest ustawiony na pół słupa wody. Co do lampy to podam link allegro.pl. Można cokolwiek się dowiedzić o lampach UV. W moim ogrodzie działkowym działkowcy budując oczka wodne z foli lub plastykowe zapominali o tym że jeże spragnione wpadały do takich oczek i się topiły. trzeba dać im jakąkolwiek możliwość wyjścia.

od mar.2008
#0

6. OCZKA WODNE
14.wrz.08 02:05
Krysta "krysta_ZNNG"

Nic nie zastąpi w oczku wodnym roślin.

Zbyteczne sa wszelkie urządzenia o których pisze się, że likwidują glony.

To nieprawda. To czysty chwyt marketingowy.

Mam oczko wykonane "własnym sumptem", wyłożone folia, zarybione.

Pierwsze 3 lata to był koszmar. Woda zielona prawie na okrągło, filtry wzmacniane dodatkowo wkładem węglowym, lampy, napowietrzacze, wlewane chemikalia by łatwiej było wyciągać "skołtunione " glony, osadnik z przepływającą przez żwir i torf wodą - nic nie pomagało.

Tak długo nic nie pomagało, póki oczko nie zarosło bujną roślinnością.

Od kilku lat nie mam problemu glonów. Woda jest taka jak w stawie, przezroczysta.

Wreszcie można swobodnie obserwować to co sie dzieje pod wodą na niewielkiej głębokości.

od sie.2007
#0

7. OCZKA WODNE

Tak jak pisze Krysta, najlepszy sposób to rośliny, które zużyją azot i inne składniki pochodzące głównie z rybich odchodów, pozostawiając je na pioziomie niewystarczającym na nadmierny rozrost glonów.

dawny uczestnik obecnie bez konta na forum

8. OCZKA WODNE
16.wrz.08 19:56
Małgorzata ("daphne")

Są rośliny wodne znane ze swych właściwości wychwytu zanieczyszczeń - jest to tzw. fitoremediacja. Posadzenie takich roślin spowoduje, że woda po jakimś czasie stanie się czyściejsza. Do takich roślin należy m. in. trzcina, rzęsa, grzybienie, nenufary, lotos, hiacynt wodny ( roślina klimatu ciepłego, zresztą inwazyjna), i wiele innych. Z wykorzystaniem tych właśnie gatunków tworzy się nawet małe oczyszczalnie ścieków, tak więc jest to wyjaśnienie dlaczego zarośnięcie tymi gatunkami po paru latach oczyściło wodę, i metoda na poprawę jej jakości.

od gru.2008
#0

9. OCZKA WODNE

Jestem posiadaczem oczka wodnego 5m3 wody od 10lat, stosowalem rozne srodki i urzadzenia, lacznie z filtrem i lapom UV oraz wodospadem, a woda dalej latem jest zielona. To prawda, ze lampy UV sa przereklamowane, zgadzam sie z Małgorzatą i Krysta, ze najlepszy efekt czystej wody, dają rosliny, i zeby przez cały dzien na oczko nie padały promienie słoneczne. Mam kolegów którzy nie mają zadnych urządzen tylko pompkę na fontannę, i duzo roślin i maja wode kryształ.

⇒ dodaj wypowiedź
to strona wątku; nowy wątek/zapytanie można dodać na stronie działu lub w innym dziale forum
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji