Zaryzykuję, że jest to albo piestrówka różowawa (Rhizopogon roseolus), albo piestrak jadalny (Choiromyces meandriformis). Na zdjęciu niewiele widać. Przekroiłeś go może?
Właśnie nie. Zrobię to jutro.
Zaraz po przekrojeniu był zgniłozielony. To pierwsze zdjęcie trochę nie wyszło z powodu słońca. Koloru nie zmienił.
Ciekawe. Mógłbyś napisać coś bliżej o okolicznościach znalezienia tego cudeńka. Rósł pod ziemią i został przypadkowo wykopany czy częściowo wystawał? I zapach, piestrówka (nigdy nie znalazłem i cytuję tylko literaturę) powinna pachnieć niezbyt przyjemnie, zapach podobny do benzyny, gdzie indziej piszą, że czosnkowy lub bez zapachu. Piestrak na przekroju jest "marmurkowaty". A to to zzieleniało? Chyba się poddaję.
To cudeńko znalazłem przypadkowo po wyrwaniu kępki kostrzewy, myślałem że to kamyk. Okolica to młodnik sosnowo-modrzewiowo-brzozowy i nie wiem czy to ważne przy samym cmentarzu. Wożę go w samochodzie bo daje ładny aromat grzybkowy.
Chciałem powrócić do grzyba z przed 1, 5 miesiąca.
To był zielony podziemny grzyb. Udało mi się znależć 3 sztuki. Tym razem rosły w starym sosnowym lesie na skarpie obok duktu leśnego i dzięki ulewom które nawiedziły ostatnio Kaszuby podmyły skarpe i udało mi się je zobaczyć.
Jak pisałem wcześniej, po przekrojeniu są ciemnozielone, nie smierdzą benzyną ani kukurydzą tylko ładnym aromatem grzybkowym. Co to za ziemniaki?
100% że to ten sam co wtedy. Tam nie ma w środku nic czarnego. Myśle, że jeszcze w tym roku wykopie parę kartofelków.
Myślę, że to jakiś gatunek z rodzaju piestrówka Rhizopogon, ale jaki odpowiedź może dać tylko badanie zarodników pod mikroskopem. Masz może jakies zasuszone okazy? Moze podesłałbyś do mnie: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, ul. Lubicz 46, 31-512 Kraków
Marcin
OK!
Mnie to czarnobrzuszka filcowatego (Melanogaster ambiguus) przypomina, ale nie wiem, czy to on...
Tym razem ja znalazłam kartofelka. Został wypłukany przez wodę spływającą z drogi na poboczu gdzie deszczówka zrobiła sobie koryto.
Las sosnowy. Zapach przyjemny bardziej intensywny niż kurki. Nie jadłam ale chciałabym wiedzieć czy ziemniaczki są jadalne.
Wydaje mi się, że wszystkie prezentowane "kartofelki" to piestrówki (Rhizopogon). Raczej nie czarnobrzuszki (czarnobrzuszki "wolą" lasy lisciaste i - co ważniejsze - ich gleba jest komorowata - ma wyraźne "poletka", w których jest ciemniejsza otoczone jaśniejszymi "ścianiami"
A czy piestrówki występują o tej porze roku? Wczoraj też znalazłem takiego "kartofelka", wyglądem zewnętrznym bardzo przypominał piestrówkę ze zdjęcia w atlasie (takie różowawe przebarwienia), miąższ gąbczasty, żółtawy, wyjątkowo elastyczny, zapach nieprzyjemny, ostry, kwaśny.
Piestrówki wystepują od wiosny - mogą już być:-)