Podczas przechadzki natrafiłem na łąkę z pokaźną populacją dzwonka. Czy to jest dzwonek rozpierzchły? Towarzyszyło mu wiele ciekawych gatunków, jak złocień właściwy czy rajgras wyniosły. Wskazywałoby to na łąki świeże. Spotykałem tam również kłosówkę wełnistą, babkę lancetowatą, jaskier ostry i kilka innych gatunków charakterystycznych dla łąk (Molinio-Arrhenatheretea R. Tx. 1937)
Teren był jednak pofałdowany nieco, a w niewielkich zagłębieniach spotykałem pokaźne ilości przytulii północnej (gatunek łąk zmiennowilgotnych), firletki poszarpanej (gatunek łąk wilgotnych) oraz kuklika zwisłego, także ciut knieci błotnej oraz sitowia leśnego, czyli łąk mokrych (Calthion palustris).
Zdjęć fitosocjologicznych nie wykonałem, ale zastanawiam się, jakie gatunki mogą być jeszcze przydatne "do wstępnego" typowania łąk świeżych czyli grądowych? I oczywiście czy ten dzwonek na zdjęciach to dzwonek rozpierzchły?
Tak, to jest dzwonek rozpierzchły
Tak, to jest dz. rozpierzchły. I to na pewno jest łąka rajgrasowa (All. Arrhenatherion) - czyli naturowy typ siedliska 6510 - o ile jest ekstensywnie użytkowana, ale z obecności wymienionych przez ciebie gatunków wnioskuję ("kwietność" łąki) że raczej tak.
Inne gat. to np.: Geranium pratense (ale niewielki udział), Pimpinella major, Tragopogon pratensis, Festuca pratensis, F. rubra, Centaurea jacea.