Lubelskie, 26.04.2025 Wólka Leszczańska, na wygonie, murawie kserotermicznej oraz wzdłuż polnej drogi. Przy czym na murawie tworzy większe płaty, wysokie z wieloma kwiatami, na poboczach w okolicy mniej okazałe.
Znalazłem informacje o gatunku/podgatunku "Euphorbia volhynica" ale nie ma o nim za wiele w internecie, w atlasie też nie znalazłem.
Po wyeliminowaniu niektórych wilczomleczy z nierogatymi miodnikami (np. E. palustris), sprawdzałbym go pod kątem Euphorbia villosa, czyli wilczomlecza włosistego (wg POWO to obecnie Euphorbia illirica Lam.). Na górnych liściach widać drobne, gęste piłkowanie. Ale trzeba jeszcze przyjrzeć się dolnym liściom. Zwłaszcza od spodu, czy są owłosione. Gatunek podawany był z twojego terenu, z płd.-wsch. części Polski. Na moim terenie (lubuskie) nie dociera, stąd trudniej mi oceniać ze zdjęć niż z żywych okazów.
Zastanawiają mnie owoce, które wyglądają na mocno owłosione - mam u siebie populację E. Illirica i owoce mają zupełnie nagie
Znalazłem taką informację w internecie:
"Morfologia i biologia
Bylina o grubym kłączu. Łodyga wysokości 30-80 cm, gęsto ulistniona, miękko owłosiona. Liście podługowato-lancetowate, górne brzegiem piłkowane, od spodu, przynajmniej na nerwach, owłosione. Wierzchotka o 5-7 ramionach, górne podsadki eliptyczne, tępe, na szczycie piłkowane, miodniki jajowate, bez rożków. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Owoc – torebka naga lub z nielicznymi włoskami.
Do tego gatunku zaliczany jest obecnie wilczomlecz o owockach gęsto, długo owłosionych wyróżniany wcześniej w randze gatunku bądź podgatunku – wilczomlecz wołyński Euphorbia volhynica Besser ex Racib." <---