Klasyczne, dość kameralne, bogate w gatunki arboretum, obejmująca głównie taksony botaniczne.
Ten obiekt odwiedziłem 3-krotnie, latem i jesienią w 2022 roku i na przedwiośniu 2025 roku.
Wysoka jakość kolekcji nie dziwi, bo była tworzona w drugiej połowie XXw. pod kierunkiem Jerzego Tumiłowicza, szefa Arboretum w Rogowie. Arboretum w Glinnej obecnie nosi jego imię. Pełna nazwa obiektu to "Ogród Dendrologiczny w Glinnej im. prof. Jerzego Tumiłowicza".
Właścicielem jest Nadleśnictwo Gryfino. Obszar arboretum (oficjalna nazwa to Ogród Dendrologiczny w Glinnej) jest stosunkowo niewielki. Przelecieć można nawet w niecałą godzinę. Dokładne zwiedzanie do kilku godzin.
Nasadzenia miejscami nieco przegęszczone, ale zadbane. Porządne alejki. Okazy niemal idealne oetykietowane.
Obiekt otwarty jest w codziennie w okresie od wiosny do jesieni (2025 rok); wstęp bezpłatny.
Przy wejściu, w kiosku (powinien tam ktoś być w soboty i niedziele handlowe, w pozostałe dni można kontaktować się telefonicznie), można zakupić 70-stronicową broszurę-przewodnik z dość szczegółowym opisem kolekcji. Ponad to przy blisko setce okazów są słupki, z numerem (czasem QR-kodami) kierującymi do opisu w Internecie.
Arboretum znajduje się nieco poniżej i na wschód od Szczecina. Warto zapoznać się ze wskazówkami dojazdu, zwłaszcza z kierunku północnego i wschodniego, bo nawigacja może paskudnie kierować drogami leśnymi przez Puszczę Bukową; najlepiej dojechać normalnymi szosami do wsi Glinna i dalej zgodnie ze wskazówkami na stronie www arboretum.