bio-forum.pl

Prunella × surrecta

bez logowania - można przeglądać

od lip.2024
#0

1. Prunella × surrecta
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4

Witam, oznaczyłem tą Prunella jako Prunella vulgaris ale dostałem dziś komentarz na portalu INaturalist tej treści:

"kwiaty chyba trochę pod ciężarem kropel..

słabo widoczna górna warga kielicha ale wygląda na mieszańca:

P. grandiflora x vulgaris"

Na mieszańcach kompletnie się nie znam więc chciałbym dowiedzieć się co wy uważacie? W tym miejscu oba gatunki głowienek występują licznie.

Miejsce i siedlisko: grądzik (kserotermiczny) na jednym z Chełmskich Torfowisk Węglanowych (generalnie nie wiem jak to lepiej określić bo wygląda to jak wilgotna murawa kserotermiczna co troszkę się wyklucza)

inaturalist.org

od cze.2010
#0

2. Prunella × surrecta
29.lis.24 08:51
Piotr Grzegorzek

Takiego mieszańca w naszym atlasie brak, chociaż Władysław Szafer wspomina o takiej możliwości. Tutaj najwyższa para liści wyrasta tuż pod kwiatostanem, zatem na ogólny wygląd bardziej Prunella vulgaris niż Prunella grandiflora. Oczywiście trzeba będzie zagłębić się w inne szczegóły. Przykładowo, jak na znane mi osobiście typowe głowienki pospolite ta jest bardziej owłosiona. Podobne siedliska o których wspominasz są na Wapniówce w Jaworznie.

od sie.2013
#0

3. Prunella × surrecta
29.lis.24 18:14
Andrzej Ryś

Najwyższa para liści tylko nieco oddalona od kwiatostanu, co wskazuje raczej na Prunella vulgaris. Nie widać ząbków górnej wargi kielicha a ta cecha jest istotna przy oznaczeniu gatunku w rodzaju Prunella

od sie.2013
#0

4. Prunella × surrecta
29.lis.24 18:20
Andrzej Ryś

Dla pewności trzeba też pomierzyć koronę: do 17 mm P. vulgaris; 18 - 27 mm P. grandiflora

od sie.2013
#0

5. Prunella × surrecta
29.lis.24 18:35
Andrzej Ryś

— Po dokładnym przyjrzeniu się te ząbki słabo ale jednak widać, więc może to rzeczywiście mieszaniec P. x spuria. Trzeba nad nim jednak jeszcze trochę popracować. ✍ dzisiaj 18: 33 [✕]

od mar.2025
#0

6. Prunella × surrecta
30.lis.24 13:40
"Borealis"

Jeśli chciałbyś drążyć dalej temat mieszańca P. grandiflora x P. vulgaris (Prunella x spuria), a właściwie (wg POWO) Prunella × surrecta Dumort., to musisz w przyszłym roku przyjrzeć się jeszcze jego pręcikom, a dokładnie wyrostkom na ich końcach.

Prunella grandiflora: pręciki zakończone bardzo krótkim, szerokim i tępo zakończonym wyrostkiem, zawsze krótszym niż pylniki.

Prunella vulgaris: pręciki zakończone dość długim i ostrym wyrostkiem, zakrzywionym lub prostym, zwykle równym lub dłuższym niż pylniki. Środkowe liście łodygowe zwykle z zaokrągloną podstawą

Prunella x spuria: pręciki zakończone stępionym lub spiczastym wyrostkiem, zwykle krótszym lub równym pylnikom. Środkowe liście łodygowe zwykle z klinowatą nasadą.

W publikacja „Boscutti Buccheri Casolo 2009. Ibridi del genere prunella in Friuli Venezia Giulia” zamieszczone są zdjęcia zakończenia pręcików i podane są jeszcze inne cechy charakterystyczne wyróżniające w/w głowienki

od lip.2024
#0

7. Prunella × surrecta

Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi, chyba za rok spróbuję poszukać :)

⇒ dodaj wypowiedź
to strona wątku; nowy wątek/zapytanie można dodać na stronie działu lub w innym dziale forum
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji