bio-forum.pl

Rubus

bez logowania - można przeglądać

od maj.2020
#0

1. Rubus
3.cze.23 22:45
Franek "Franek1234"
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4

Nieużytki miejskie. To jest jeżyna, czy malina? Chodzi mi o rodzaj. Wiem, że gatunek nie zawsze da się oznaczyć.

od sie.2013
#0

2. Rubus
3.cze.23 23:03
Andrzej Ryś

I jeżyna i malina to jeden rodzaj - Rubus

od maj.2020
#0

3. Rubus
3.cze.23 23:09
Franek "Franek1234"

Chciałem rozpoznać roślinkę jako jeżyna albo malina. A pominąć np właściwa, kamionka, moroszka, ponętna itp. Jeżeli jednak ktoś zna gatunek to będę wdzięczny.

dawny uczestnik obecnie bez konta na forum

4. Rubus
3.cze.23 23:22
("ewa_NN")

Obstawiałabym jeżynę, raczej bezkolcową, bo jak na jeżynę ma bardzo mało kolców, albo ja ich na tych zdjęciach nie dostrzegam. Jak na malinę ma trochę za długie pędy.

od maj.2020
#0

5. Rubus
4.cze.23 11:05
Franek "Franek1234"

Czy potwierdziły ktoś, że to jeżyna bezkolcowa?

od cze.2010
#0

6. Rubus
4.cze.23 17:49
Piotr Grzegorzek

Podejrzewam, że bez poczekania na kwiaty i owoce nie da się rozstrzygnąć przynależności gatunkowej.

od lut.2021
#0

7. Rubus
4.cze.23 19:20
Konrad Kaczmarek

Popieram Piotra.

od maj.2020
#0

8. Rubus
4.cze.23 19:22
Franek "Franek1234"

A czy jest to na pewno jeżyna?

od cze.2010
#0

9. Rubus
4.cze.23 20:28
Piotr Grzegorzek

Na pewno jeżyna - Rubus. A dalej bez dobrego batologa ani rusz. Tutaj zwracam na bardzo delikatnie ale gęsto owłosione gałązki. Internet podpowiada Rubus pubescens, ale w naszym atlasie takowej brak.

dawny uczestnik obecnie bez konta na forum

10. Rubus
5.cze.23 11:04
("ewa_NN")

Franku, w procesie oznaczania roślin spory udział ma analiza nie tylko cech morfologicznych, ale i miejsca w którym ta roślina rośnie i prawdopodobieństwa jej się tam pojawienia. My na forum dysponujemy jedynie zdjęciami wybranych przez Ciebie cech rośliny, nie możemy jej np. dotknąć, poczuć zapachu, ocenić sztywności pędów, nie wiemy nic więcej o miejscu, w którym rośnie, oprócz tego, że to nieużytki zarośnięte podagrycznikiem i nawłocią, prawdopodobnie wykaszane, ale co tam było wcześniej trudno powiedzieć. Jeśli to zwałowisko płyt po lewej stronie jest pozostałością jakiejś altanki, być może był tu kawałek uprawianej działki, może jakaś pozostałość po ogrodzie. A może to jakiś stary nieużytek, który ja nazywam ziemią niczyją, czyli nieogrodzony teren, na który ludzie wyrzucają zwały śmieci, resztki z ogrodu, gruz i inne odpady poremontowe.

W takim miejscu przetrwają tylko odporne rośliny.

Gdybym miała oznaczyć na tym etapie rośliny ze zdjęcia to przede wszystkim szukałabym odpowiedzi na kilka podstawowych pytań.

Czy jest to jest to jedyne stanowisko tych roślin na tym terenie, czy też część większej grupy? Maliny zwykle rosną w większych grupach, powoli zdobywając teren.

Jak wyglądają młode pędy wyrastające z ziemi. Nie widać ich w tym gąszczu na zdjęciu, a jest spora różnica pomiędzy młodymi pędami malin i jeżyn. I jest jeszcze większa różnica pomiędzy młodymi pędami jeżyn i jeżyn bezkolcowych.

Czy na tych pędach ze zdjęcia rzeczywiście nie ma kolców, czy nie widać ich na zdjęciach. To już najlepiej z bliska się przyjrzeć, a nawet dotknąć.

Jaka jest długość pędów? U mojej jeżyny bezkolcowej długość pędów dochodziła do 4, 5m, a pędy boczne miały po jakieś 2-3m, ale rosły w dobrej, żyznej ziemi i nie miały konkurencji. Gdy przeszły za ogrodzenie, okazało się, że na mało żyznej, gliniastej ziemi i przygryzane przez sarny nie osiągały już takich rozmiarów.

dawny uczestnik obecnie bez konta na forum

11. Rubus
5.cze.23 11:16
("ewa_NN")

Kolejne pytanie:

Jak wygląda dolna strona liści? Bo przy malinach spodziewałabym się jaśniejszego spodu liści, ale na zdjęciach niekoniecznie widać dokładnie tak, jak w naturze.

No i wreszcie jakie jest prawdopodobieństwo, że może tam rosnąć jeżyna bezkolcowa? Bo jeśli chodzi o jej zdolności przetrwania i ekspansji to jestem pełna podziwu dla siły natury.

od maj.2020
#0

12. Rubus
5.cze.23 15:31
Franek "Franek1234"
fot. 1

Dziękuje za wyczerpującą odpowiedź.

1 Miejsce, w którym była sfotografowana roślina to stara działka, nie uprawiana od jakiegoś czasu. Nie wiadomo co tam wcześniej rosło, ale pewnie drzewa, krzewy i rośliny owocowe.

2 Przyglądając się roślinie nie dostrzegłem żadnych cierni/kolców tylko owłosienie.

3 Co do koloru liści to mam jeszcze takie zdjęcie. Kolor idzie bardziej w stronę standardowej jeżyny (zielony) niż maliny (biały) tylko włącza się lampa błyskowa.

4 Na końcu się zastanawiam jakie są główne cechy w odróżnianiu jeżyny od maliny?

od cze.2010
#0

13. Rubus
5.cze.23 17:39
Piotr Grzegorzek

Oto najważniejsze cechy maliny według Władysława Szafera - Liście na pędach płonnych pierzasto złożone. Pędy w dole pokryte słabymi szczecinkowatymi kolcami., poza tym bezbronne. Owoc wewnątrz pusty, odpadający od pozostającego na szypułce wypukłego dna kwiatowego.

Z kolei u jeżyn wygląda to tak: Liście na pędach płonnych dłoniasto pięciolistkowe lub trójlistkowe. Rzadko przez podział listka szczytowego siedmiolistkowe. Pędy całe kolczaste. (ode mnie - przy braku kolców liście jak wyżej). Owoc wewnątrz pełny, odpadający razem z częścią dna kwiatowego, czarny, czarnoczerwony lub sino oszroniony.

⇒ dodaj wypowiedź
to strona wątku; nowy wątek/zapytanie można dodać na stronie działu lub w innym dziale forum
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji