bio-forum.pl

nazwy polskie i łacińskie

bez logowania - można przeglądać
#10

dawny uczestnik obecnie bez konta na forum

1. nazwy polskie i łacińskie
12.lis.04 11:11
Elżbieta Sołtys ("nami")

Szanowny panie Admin, czy nie moglby pan narzucic, tez szanownym Forumowiczom, obowiazku uzywania obok nazw lacinskich (doceniam znajomosc tematu), nazw polskich! A moze ja sie chce na forum troche poedukowac? Jola mowila, ze i tak skoncze jak wszyscy! wiec nie chce byc oporna na wiedze! Nie, zeby uprzykrzyc komus zycie, ale prosze pomyslec o poczatkujacych (i prosze nie odsylac mnie do lektur- bo ja chce na forum!!!)

od wrz.2004
#0

2. nazwy polskie i łacińskie

W atlasie grzybów na www.grzyby.pl jest spis nazw łacińskich. Można bardzo szybko grzybka znaleźć.

Niektore grzyby nazw polskich nie posiadają.

(wiadomość edytowana przez spinczer 12. Listopada. 2004)

dawny uczestnik obecnie bez konta na forum

3. nazwy polskie i łacińskie
12.lis.04 11:21
"Ewa 1" (b/log.)

Popieram.

Może nie obowiązku, ale hm... sugestii.

Po prostu nazwa polska nam, laikom coś mówi i łatwiej ją skojarzyć z danym grzybem.

Nazwa łacińska jak najbardziej, ale obok mile widziany polski odpowiednik.

od kwi.2001
#0

4. nazwy polskie i łacińskie
12.lis.04 11:28
Marek Snowarski "admin"

Myślę, że najlepiej podawać obie. Łacińską dla pewnej identyfikacji o co chodzi a polska dla edukacji i łatwiejszego skojarzenia, zapamiętania.

Nie ma rozsadnej metody egekwowania takiego wymogu.

Proponuję, skoro są już dostępne "prywatne wiadomości"[bio-forum.pl], aby osoby zainteresowane prosiły/delikatnie zwracały uwagę w osobistej komunikacji. To zwykle jest najskuteczniejsze. Dalikim od seksizmu :), ale jak prosi kobieta to tym bardziej bieże się taką prośbę do serca.

Można też, jak nie ma innej rady, tak jak pisze Sebastian zajrzeć do skorowidzu na www.grzyby.pl.

od sie.2002
#0

5. nazwy polskie i łacińskie
12.lis.04 14:55
"pimpek"

Ja jeszcze do niedawna używałem praktycznie wyłącznie nazw polskich. Znałem je, znali je inni uczestnicy i tak BYŁO mi wygodniej.

Sytuacja uległa zmianie wówczas, gdy chciałem poszukać obszerniejszej informacji o jakimś grzybie. Oczywiście jako nośnik tych informacji służył internet - cóż innego?

Polskie strony zamykały się głównie na Marka, Zenita i Olarasa. Dochodzą do tego fotki Wilgi i raczej to wszystko. I co dalej? Należy szukać po doskonałych stronach niemieckich, szwajcarskich, czeskich i słowackich lub angielskojęzycznych. I tu WYMAGANA jest nazwa łacińska, gdyż wpisanie "gołąbek" nic na tych stronach nie daje, za to "rusulla" otwiera na googlach całkiem nowy świat informacji.

Zauważyłem również, że polskie nazwy botaniczne są przez nas odmieniane przez przypadki, co niekiedy utrudnia przeszukiwanie forum, żeby czegoś się dowiedzieć. Nazw łacińskich nie odmieniamy, więc nawet przeszukując nasze forum - jest pewność, że czegoś się dowiem wpisując nazwę łacińską.

Nie znam większości nazw łacińskich, choć wchodzą mi one do głowy z wyjątkową łatwością. Ułatwia to katalogowanie fotografii i PRZEDE WSZYSTKIM wyszukiwanie informacji o grzybku na całym świecie oraz korespondecję mailową z kimś czesko/angielsko/niemieckojęzycznym. Z tego powodu zdecydowałem się na używanie łacińskich nazw na forum. Nie dla szpanu (ho ho ho - wszystko wiem!), tylko dla wygody swojej i w takim razie również innych. Jesli ja przeszukuję innojęzyczne strony, to i innojęzyczni przeszukują nasze forum (Marku - dysponując logami możesz to potwierdzić?). Ułatwiam więc sobie oraz innym przeszukiwanie informacji.

Jeżeli jednak Wam - Elu i Ewo - ułatwi, że w swoich (w sumie nieczęstych) dyskusjach będę podawał (również) nazwy polskie - prosze bardzo. Wiesz, że chętnie się do tego dostosuję :)

ps. właśnie znowu siedzę w Słupcu na W. Polskiego i mam kilkugodzinną robotę.. ech... trzeba zadzwonić po pizze :)

od maj.2003
#0

6. nazwy polskie i łacińskie
12.lis.04 14:57
Anna Kujawa "AniaK"

Elu, Ewo - ponieważ często nie zwracam uwagi na to czy używam polskiej czy łacińskiej nazwy - postaram się pamiętać i używać obu - gdyby mi wyleciało (co coraz bardziej prawdopodobne) z głowy - to proszę o przypomnienie:-)

dawny uczestnik obecnie bez konta na forum

7. nazwy polskie i łacińskie
13.lis.04 07:26
Elżbieta Sołtys ("nami")

Ciesze sie razem z Ewa (chyba), ze popadlysmy w tak wyrozumiale i zgodne towarzycho-dzieki.

A powiem Wam jak bylo.

W niedziele bylam z rodzinka sie dotlenic na lonie natury, a moj chlopina, ze oko grzybiarza ma sokole, co chwile- co to, a to co? a ja, ze noooooo rurka, a sie zezlil! Ze po cholere siedze godzinami i czytam jak i tak sie nie znam! ze mam sie skonsultowac z Forum i brac za nauke, bo on musi wiedziec co znajduje (a znajdowal..... przerozniste, a jakie piekniutkie niektore, przez Forum to sie nam jakos oczy szerzej otworzyly!) Mam zdjecie ze slicznym muchomorkiem!!! I tak to bylo, z tad moja prosba-bo nie bedzie mi jakis chlopina mowil, ze sie nie znam!!!

Do Pimpusia-jezeli kazdy brak swiatla bedzie odcinal nas od gl serwera, to z os nie wyjdziesz!

dawny uczestnik obecnie bez konta na forum

8. nazwy polskie i łacińskie
13.lis.04 07:31
Elżbieta Sołtys ("nami")

P. Admin, sorki za pryw. wiad. do Pimpka, zapomnialam, o priva!!!

od sie.2002
#0

9. nazwy polskie i łacińskie
13.lis.04 10:01
"pimpek"

Elu - wielokrotnie takie wstawiana priv. info daje początek ciekawej - grzyboznawczej dyskusji.

Liczę na to, że Admin wstawiając priv. wiad. miał na myśli nie CAŁKOWITE zabronienie leciutko OFF Topic tylko np. gdybyś chciała się z kimś skontaktować, to zamiast pisać "HALLOO!! PIMPUŚ!! MASZ PRĄD? BO MI COŚ NIE DZIAŁA!!" to możesz napisać priv.

od kwi.2001
#0

10. nazwy polskie i łacińskie
13.lis.04 13:57
Marek Snowarski "admin"

Pimpek dobrze gada! :)

wątek zamknięty ⊗ - właściwe miejsce dla dyskusji jest w innych wątkach oznaczonych ⊙ poziom wyżej lub w innym dziale forum
to strona wątku; nowy wątek/zapytanie można dodać na stronie działu lub w innym dziale forum
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji