bio-forum.pl

Opieka nad zabytkowymi parkami - a jednak można inaczej!

bez logowania - można przeglądać
#3

od paź.2007
#0

1. Opieka nad zabytkowymi parkami - a jednak można inaczej!
22.kwi.08 01:35
Paula Probucka "Mykola"

Nawiązując do wątku [bf#163573]

Ostatnio w parku Żeromskiego widziałam kształtem bardzo podobnego bukowego nestora, świeżo złamanego przez czas i wiatr. Potężny "już prawie pień, ale wciąż jeszcze trochę drzewo".

Park Żeromskiego to nie jest najpiękniejszy (jak dla mnie - trochę za mało krzewów, no i przede wszyskim te stada wyprowadzanych psów robią swoje), ale chyba najstarszy, niezwykle ciekawy dendrologicznie i najlepiej "ścieżkoprzyrodniczo" opisany park w Szczecinie. Bardzo fajne tabliczki informacyjne ostatnio zamontowali na co rzadszych i interesujących okazach. To spory teren.

U szczytu wspomnianego "półpnia" rosły gigantyczne hubiaki, takie właśnie jak ten widoczny u góry pnia na pierwszym zdjęciu Jacka (w przytoczonym wątku), niżej wielka żagiew łuskowata, a na dole już rozszczepka się przytuliła.

Drzewo wciąż dycha, bo z racji rozmiarów nie umiera łatwo, nie poddaje się szybko i wciąż jest w stanie utrzymać pozostałe gałęzie i zazielenić się na wiosnę, ale widać - to tylko wyrok w zawieszeniu.

W tak ewidentnym przypadku opiekunowie parków zwylke żadnego zawieszenia nie uznają. Wyrok: wyciąć!

A tutaj (uwaga, uwaga!) drzewo nie tylko nie zostało wycięte, lecz za pomocą dwóch grubych lin troskliwie zabezpieczono i "ubezpieczono" mu pozostały konar.

Ostatnio pojeździłam sobie po tym parku po raz pierwszy od lat... No, chyba po raz pierwszy "świadomie" i ze zdumieniem, niemal osłupieniem stwierdziłam, że w tym (jednym z najbardziej uczęszczanych i znajdującym się w sercu Szczecina) starym ogrodzie drzewa umierają śmiercią naturalną!

Są ratowane dopóki można: konary podwieszane, podpierane, podtrzymywane za pomocą prostych, acz skutecznych systemów, zabezpieczane przede wszystkim przed przypadkowym, niekontrolowanym upadkiem i pozostawiane, dopóki tylko tli się w nich iskra życia.

"Pielęgnację", czyli użycie piły, ogranicza się do absolutnego MINIMUM. Naprawdę bardzo niewiele śladów takich radykalnych zabiegów zauważyłam, a tam rosną drzewa niekiedy ponad stupięćdziesięcioletnie (oj, bywają tak imponujące, że szczęka opada, zwłaszcza wiązy, buki i platany). Ale kiedy w końcu któryś z nestorów obumrze i zejdzie (ze starości albo trafiony piorunem, bo też się zdarza), to zwykle... Jest pozostawiany na miejscu, jeśli tylko "coś" na nim żyje - w ten sposób powstają naprawdę wspaniałe stanowiska wielkich, twardych nadrzewnych i schronienia dla zwierząt, które znajdują komfortowe i absolutnie niedostępne dla ludzi mieszkania w tych monumentach.

Aha, no i budki dla ptaków do tego. Dużo budek, zasiedlonych przez najróżniejsze ptaki, budki w pełni profesjonalne i rozmieszczane "z głową":-)

Bardzo niezwykłe, naprawdę. Nie wiem, kto zawiaduje opieką nad tym terenem, ale mam dlań wielki podziw i szacunek - ja to podejście uwiecznię, podobnie jak rozwiązania techniczne, i postaram się rozpropagować wśród zarządzających innymi zabytkowymi obszarami zieleni.

Wygląda na to, że tutaj administratorzy terenu, zamiast prosić o zgodę na odcięcie zwisającego i grożącego upadkiem konaru, starają się o zgodę na zamocowanie podpory. Genialne, prawda?

Trzeba zobaczyć, a w głowie natychmiast rodzi się pytanie: "Dlaczego nie robią tak wszędzie?! Przecież to takie proste, w oczywisty sposób najlepsze rozwiązanie!"

Bo, niestety, muszę to powiedzieć: gdyby drzewa zachowane w Parku Żeromskiego rosły na CC, to prawdopodobnie nie byłoby już co najmniej 1/3 z nich albo zostałyby gruntownie okaleczone. Bez względu na intencje dyrekcji CC.

Muszę udokumentować fotograficznie tę godną uznania pielęgnację, a następnie pokazać fotki opiekunom CC i ogrodu dendrologicznego, bo czasem po prostu brak świadomości, że istnieją alternatywne, tanie, o wiele lepsze i przyjazne wszystkim (drzewom, zwierzętom i ludziom!) rozwiązania.

od paź.2007
#0

2. Opieka nad zabytkowymi parkami - a jednak można inaczej!
22.kwi.08 02:01
Paula Probucka "Mykola"

Dodam, że opiekunowie tego parku na pewno nie dążą do stworzenia "galerii mumii", lecz starają się w rozsądny sposób zachować równowagę, usuwając to, co usunięte być musi, ale jednocześnie nie podejmując pochopnych decyzji o cięciach. Jednym z najładniejszych przykładów jest konar rozłożystego (chyba) dębu (jak najbardziej żywy), który na całej swojej sześciometrowej długości biegnie poziomo niecałe 2, 5 metra nad ziemią. On po prostu z natury wygląda "zagrażająco". Więc go podparto mocnymi, acz nieszpecącymi podporami i teraz ludzie pod nim pieski prowadzają z pełnym poczuciem bezpieczeństwa. A kiedy liście się rozwiną, to będzie naprawdę baaaardzo ładnie i przyjemnie...:-)))

od sty.2007
#0

3. Opieka nad zabytkowymi parkami - a jednak można inaczej!

Paulo, nam również pokaż zdjęcia drzew z tego Parku.

Jak tylko będę w Szczecinie, chcę odwiedzić ten Park! :)

⇒ dodaj wypowiedź
to strona wątku; nowy wątek/zapytanie można dodać na stronie działu lub w innym dziale forum
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji