bio-forum.pl

Neoboletus praestigiator var. pseudosulphureu

bez logowania - można przeglądać
#5

od cze.2017
#0

1. Neoboletus praestigiator var. pseudosulphureu

Mam takie pytanie; czy Neoboletus praestigiator var. pseudosulphureu to to samo co Dictyopus junquilleus

od wrz.2020
#0

2. Neoboletus praestigiator var. pseudosulphureu
29.gru.24 12:51
Tomasz Sobczak "jadf"

W Europie mamy póki co 2 żółte neoboletusy (nie wiem skąd ten Dictyopus, to bardzo stara nazwa), jeden to żółta odmiana ceglastoporego (erythropus syn. prawstigiator), drugi to żółta odmiana żółtoczerwonego (Xanthopus). Są bardzo podobne - różnią się tak jak żółtoczerwony od ceglastoporego minus kolor, więc niewiele. Twój jest pod jodłami, więc to będzie żółty ceglak. Żonkilowy/Junquilleus to ogólnie nie jest "dobry" gatunek. A to jak się nazwie te poszczególne żółte formy, to moim zdaniem kwestia wtórna.

od cze.2017
#0

3. Neoboletus praestigiator var. pseudosulphureu

Nazwę wziąłem z grzyby.pl???

od wrz.2020
#0

4. Neoboletus praestigiator var. pseudosulphureu
29.gru.24 13:57
Tomasz Sobczak "jadf"

W tym wpisie w atlasie przydało by się sporo pozmieniać taksonomicznie :) Dictyopus to nazwa utworzona pod koniec XIX wieku przez Quéleta dla kilku borowików i bardzo szybko wypadła z obiegu. B. luridiformis var. discolor to synonim N. xanthopus. Sam N. luridiformis raczej nie jest używany i jak już stosuje się N. erythropus albo N. praestigiator. Te 3 nazwy dotyczą tego samego gatunku - najstarszy jest N. erythropus, ale jest to problematyczna nazwa, ponieważ niektórzy uważają, że oryginalny opis odnosi się do S. queletii, więc najstarszą poprawną nazwą dla ceglastoporego zostaje N. praestigiator - inni wolą używać erythropus, bo to nazwa szerzej rozpowszechniona. Dobrze jest to opisane we Flora Agaricina Neerlandica v. 7. N. junquilleus i N. pseudosulphureus zostały opisane jako osobne gatunki, ale z danych genetycznych wychodzi, że nie są to osobne gatunki, tylko odmiany barwne, a w kolekcjach te nazwy są przypisywane raczej losowo w zależności od upodobań znalazcy. Jako, że N. junquilleus wg opisów rośnie wyłącznie w lasach liściastych można przyjąć, że jest formą N. xanthopus, ale moim zdaniem wyróżnianie go jako formy jest zbędne, ponieważ wersje kolorystyczne występują w pełnym gradiencie między wersjami typowymi a całkowicie żółtymi. W rodzaju Neoboletus forma żółta jest odpowiednikiem formy albinotycznej.

od cze.2017
#0

5. Neoboletus praestigiator var. pseudosulphureu

No i zostałem "wprowadzony w maliny" bo miałem świadomość, że na zdjęciu jest borowik ceglastopory-odmiana żółta ale szukałem łacińskiej nazwy. Myślałem, że nazwa Dictyopus junquilleus jest aktualna, bo obok polskie synonimy wskazywały na borowika ceglastoporego. No i plama! :)

⇒ dodaj wypowiedź
to strona wątku; nowy wątek/zapytanie można dodać na stronie działu lub w innym dziale forum
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji