bio-forum.pl

Ogrody deszczowe

bez logowania - można przeglądać

od gru.2014
#0

1. Ogrody deszczowe
17.lis.24 10:10
Paweł Bida "pabulo"

Witam,

w związku z upopularnieniem się tematu ogrodów deszczowych i świadomości zarządców nieruchomości w tej materii chciałem prosić forumowiczów o podzielenie się wiedzą, która mogłaby uzupełnić to zagadnienie - ilość i jakość polskich publikacji w tym zakresie w mojej opinii dopiero raczkuje.

Gwoli krótkiego rozjaśnienia tematu osobom, którym pojęcie ogrody deszczowe są obcym zagadnieniem wyjaśniam, iż chodzi o rodzaj urządzeń / terenów zieleni mających na celu zwiększanie / budowanie małej retencji lokalnie, głównie w przestrzeni publicznej.

Z racji, że jestem architektem krajobrazu i pracuję głównie z biurami projektującymi infrastrukturę komunikacyjną najbardziej interesuje mnie wypracowanie doboru gatunkowego roślin spełniających następujące wymagania:

> przede wszystkim gatunki rodzime (uważam, że wśród architektów krajobrazu wciąż świadomość konieczności implementowania rodzimych gatunków i ich znajomość w ogóle jest słaba),

> gatunki odporne na zanieczyszczenia i halofilne,

> odporne na dużą zmienność uwilgotnienia,

> rośliny atrakcyjne wizualnie (lubię chwasty, ale z nimi ciężko się jest przebić przez utarte gusta naszego społeczeństwa).

Nie oczekuję gotowca, proszę natomiast o pomoc, którymi zbiorowiskami powinienem się inspirować lub odesłanie do publikacji jeżeli takowe są.

Będę bardzo wdzięczny za włączenie się do dyskusji.

Pozdrawiam

od lip.2004
#0

2. Ogrody deszczowe

Wspaniała sprawa!!!

W PL temat raczej raczkujący.

Gdy się Panu uda zebrać bogatszy materiał i go opracować, warto byłoby pomyśleć o jakimś pdf.

Powodzenia:-)

od paź.2024
#0

3. Ogrody deszczowe

Hej

Nieśmiertelni Bugała (zwłaszcza on specjalizował się w krajobrazie) i Seneta. W ich Dendrologiach są gotowe zestawienia roślin pod kątem wykorzystania

Z mojego prywatnego doświadczenia podpowiem jeszcze słowo "ziołorośla", ale nie w rozumieniu ekologicznym czy botanicznym, a czysto technicznym. Czyli zespół bylin zielnych i półzdrewniałych na dany teren, tu - mięty, mydlnica, sadziec, miesięcznica..., a wszystko w szkielecie krzewów - czarna porzeczka, kalina...

W sumie na forum nie da się tego opowiedzieć - za mało czasu i miejsca. Tym bardziej, że specjalizuję się raczej w miejscach świeżych i suchych

od cze.2010
#0

4. Ogrody deszczowe
1.gru.24 09:57
Piotr Grzegorzek

Proponuję zerknąć na wykaz gatunków łąk zmiennowilgotnych tych, gdzie wiodącą trawą jest Molinia caerulea.

od gru.2022
#0

5. Ogrody deszczowe
14.gru.24 20:36
Anna Pytel "annap_mxke"

Będzie różnica w doborze, zależnie czy to będzie suchy ogród (infiltrujący) czy mokry.

Do suchego, poza łąkami zmiennowilgotnymi można przejrzeć także zbiorowiska łęgowe, zbiorowiska kamieńców rzek i potoków, a także szuwarów. Poszukać można też informacji na temat roślin na brzegach zbiorników astatycznych (czyli takich o zmiennym poziomie wody). W związku z tym że formuje się nieckę, to trzeba i tak planować różne gatunki, w różnych miejscach ogrodu, bo warunki w najniższym poziomie będą inne niż przy krawędzi. Niektóre szkółki oferują już zestawy gatunków, które nadają się do ogrodów deszczowych, co może bardzo ułatwić planowanie - wiele roślin które sobie dopasujemy siedliskowo może nie być dostępnych w ofercie szkółkarskiej, co jest potem problemem nie do przeskoczenia dla wykonawcy. Przy dużych powierzchniach do obsadzenia, może być też problem z ilością dostępnych roślin. Można jednak zamówić konkretne partie materiału, nawet roślin nie oferowanych standardowo, ale kontraktować trzeba z wyprzedzeniem, w przypadku bylin może to być np. rok. Piszę o tym ponieważ plany planami, a potem rynek weryfikuje.

⇒ dodaj wypowiedź
to strona wątku; nowy wątek/zapytanie można dodać na stronie działu lub w innym dziale forum
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji