Witajcie. Szukam wszędzie informacji o działaniu starca zwyczajnego. Wszędzie pisze tylko, że jest to roślina lecznicza i trująca, poniewaz zawiera alkaloidy. Ale jakie wykazuje działanie?
Co Ty Kacper kombinujesz? Zapewniam cię, że niejeden już się naciął tak jak na daturze.
Nic nie kombinuję. Normalne pytanie, by poszerzyć wiedzę. Nie widzę w tym nic złego.
Zapewniam Cię, że nie zamierzam go pić. Nie bój się, nie zrobię sobie krzywdy. Z zawodu jestem farmaceutą, więc spokojnie :)
W takiej mądrej książeczce "Dikorastuszczyje, polieznyje rastienija Ukrainy" wydanej w 1983 roku w Kijowie przez Naukową Dumkę można znaleźć szereg informacji na temat starca zwyczajnego. Jako główne działanie podaje się, że napar z ziela stosowano w medycynie ludowej jako środek regulujący i wywołujący miesiączkę. Tak więc w świetle wiadomej ustawy, podobnie jak kopytnik, bylica piołun a nawet rozmaryn powinna to być roślina zakazana. Na wszelki wypadek dodaję jej wizerunek
Roślina zakazana?
Skoro można jego i inne wymienione tu rośliny stosować w bezoperacyjnym przywracaniu miesiączki to chyba zrozumiałe. Jako farmaceuta powinieneś o tym wiedzieć. Wszak jest na to odpowiednia ustawa.
Piotrze, ale decydują o tym lekarze specjaliści, a nie farmaceuci :)
Widocznie Kacerku niezbyt dokładnie śledziłeś zajęcie na studiach, bo na pierwszym roku jest botanika farmaceutyczna a na czwartym zajęcia z leku roślinnego. Coś tam chyba mówili??
Starzec zwyczajny stosowany jest na choroby wątroby i nerek, zbyt obfite miesiączkowanie, krwotoki z nosa, dermatozy - podaję za: Anioł-Kwiatkowska J. i in. 1993. Rośliny lecznicze - Atlas. wyd. Arkady.
A co do celów, o których pisze Piotr, to czytałem, że w naszej części Europy największym wzięciem cieszył się wrotycz.
Janku - widocznie masz problemy z czytaniem, ponieważ ja nie napisałem, że byłem na studiach, tylko ze jestem farmaceutą. Tak się składa, że na zajęciach np. Farmakognozji akurat nie mielismy nic o Starcu zwyczajnym.
Co poniektórym chyba ciężko odpowiedzieć na normalne pytanie i starają się dowartościować wytykając innym jakąkolwiek niewiedzę.
EOT.
Życzę wszystkim wesołych, zdrowych i pogodnych Świąt!
Temat uważam za zamknięty.
Dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam serdecznie.
Skoro o wrotyczu była wzmianka, to chcę dodać, że ja kojarzę sobie tę roślinę z jej działaniem przeciwrobaczym.
Pozdrawiam i życzę wesołych Świąt.
Ja równiez Basiu :)