bio-forum.pl

Uprawa Opieńki miodowej - jakieś rady dla początkującego?

bez logowania - można przeglądać
uprawa grzyb.

od maj.2006
#0

1. Uprawa Opieńki miodowej - jakieś rady dla początkującego?

Witam wszystkich :) Ostatnio przeczytałem gdzieś że opieńka miodowa ma pewną bardzo ciekawą cechę, chodzi o bioluminescencję!!! Widziałem nawet kilka fotek w necie, wygląda to niezmiernie ciekawie. W związku z tym że trochę się tym zafascynowałem, chciałbym prosić o jakieś porady, czy opieńkę można samemu uprawiać np. w warunkach terrariowych coby podziwiać piękno jej świecenia w nocy. A już byłoby super gdyby ktoś zechciał się podzielić zarodnikami tegoż grzyba. :)

oto link do fotki świecącej opieńki:

Pozdrawiam

od mar.2007
#0

2. Uprawa Opieńki miodowej - jakieś rady dla początkującego?
5.mar.08 09:34
NN "grzegoslaw"

Witam, radzę zaopatrzyć się w czystą kulturę grzybni opieńki niż korzystać z zarodników. To powinno przynieść lepsze efekty.

Pozdrawiam!

(wypowiedź edytowana przez grzegoslaw 05. marca. 2008)

od cze.2008
#0

3. Uprawa Opieńki miodowej - jakieś rady dla początkującego?
15.sie.08 12:26
P.K. "pietrek_qPV7"

Witam,

ja jestem w trakcie eksperymentu. Zeszłego roku wypełniłem pojemnik na żywność mokrymi trocinami. Wstawiłem do mikrofali i sterylizowałem 3 dni po ok pół godziny gdziennie. Jak wystygło na wierzch położyłem dorodny kapelusz opieńki. Po "wysypaniu" się go - wyrzuciłem, pojemnik zamknąłem i odstawiłem do ciemnego miejsca w kuchni. Po kilku miesiącach sprawdziłem - grzybnia skolonizowała jeden z 5 pojemniczków - trociny przerośnięte bardzo mocno pachnącą grzybnią - coś jak boczniak. W analogiczny sposób przygotowałem jakieś 2l trocin, dodałem do nich przerośnięte już troty - po jakichś 2 miesiącach (teraz) mam zbity, twardy worek grzybni - biała grzybnia wyłazi już na wierzch. Grzybnia chyba bardzo odporna - poradziła sobie z pleśnią. Wszystko starałem się przygotowywać możliwie starannie i... na samym końcu dałem ciała. Powinienem był odkazić worek (taki dziurkowany z chleba). Niemniej jednak grzybki sobie poradziły. Na tym etapie nic nie "świeci". Albo za wcześnie, albo wyrosło coś innego niż opieńka;).

I jeszcze jedno - nie radzę trzymać tego w domu. Czuć to bardzo mocno, tym bardziej jeśli miało być w terr... grzybarium;). Może nie być to zbyt dobre dla zdrowia.

Następny etap eksperymentu - próba skolonizowania podłoża w postaci sieczki słomy i drewna (trociny, gałązki, większe kawałki gałęzi - z przecinania sadu). Mam dużo kiepskiej jakości starej słomy (tak z 20lat). Trzeba coś z tym zrobić. W głowie siedzi mi już pomysł na parnik na słomę do boczniaka. Może opieńki też to ugryzą.

pozdrawiam,

Piotrek

od gru.2006
#0

4. Uprawa Opieńki miodowej - jakieś rady dla początkującego?

Witam. Ja sadziłem grzybnię nie z zarodników a z ryzomorfów. Z tzw. sznurów grzybni. świeżo wyjęte z pod kory świerkowej sznury wkładałem między warstwy wilgotnej tektury. Całość do czystego słoiczka i w ciemne cieple miejsce.

od paź.2005
#0

5. Uprawa Opieńki miodowej - jakieś rady dla początkującego?

Pokazany link - nie działa. Jakiś błąd? Jeśli możesz - popraw.

Zrób kilka fotek swojej hodowli - bardzo ciekawy temat.

⇒ dodaj wypowiedź
to strona wątku; nowy wątek/zapytanie można dodać na stronie działu lub w innym dziale forum
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji