Podczas pobieżnego przeglądu drzew, głównie starych klonów, przy ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu (praktycznie w centrum miasta) znalazłem bez większego wysiłku prezentowane poniżej okazy. Myślę, że może to być raczej szerzący się w Europie "miejski" gatunek Punctelia borreri niż Punctelia subrudecta (biedronecznik zmienny). Ten drugi jest natomiast pospolity w lasach wokół Poznania (a tu i ówdzie trafia się też Punctelia jeckeri, łatwiejszy do odróżnienie). Ogólnie Poznań i okolica obfitują w biedroneczniki.
Żeby mieć 100% pewność, że to Punctelia borreri trzeba wykonać TLC. Rodzaj Punctelia jest bardzo zmienny a P. subrudecta i P. borreri morfologicznie są praktycznie jednakowe. Może czasami pomóc kolor dolnej strony plechy ale ta cecha też nie zawsze jest jednoznaczna.
Jeżeli masz liczne stanowiska i podejrzewasz, że to Punctelia borreri możesz zebrać fragment, chętnie zrobię TLC.
Gdyby udało się potwierdzić P. borreri to super bo nie był jeszcze stwierdzony w Polsce.
W 2023 pracowałem na terenie Wielkopolskiego PN i w materiałach mam potwierdzoną tylko P. subrudecta i P. jeckeri
Mam kilka okazów z Poznania, i z Koziegłów (drzewa osiedlowe na blokowisku), które potencjalnie mogłyby być P. borreri. Nie chciałbym ich uszkadzać bez potrzeby, ale jeśli wystarczy np. jeden odcinek plechy, to urwę po świętach i prześlę. Tu załączam zdjęcie najładniejszego egzemplarza (Koziegłowy) i zbliżenie na soralia i pseudocyfele.
Bardzo interesujące wysłałem wiadomość na priv
Dzięki, odpisałem.