2023. 09. 20, Junoszyno (Mierzeja Wiślana). Nadmorski bór sosnowy. W głębokich mchach 1 owocnik wys. 10 cm. Na przekroju barwy różowawofioletowawe (zdjęcie z domu w sztucznym świetle).
Uwaga 1: Nie widziałem w pobliżu maślaka sitarza, ale też go nie szukałem (bo nie wiedziałem o związku z tytułowym).
Uwaga 2: Nie mam pewności, czy w pobliżu nie rosły świerki, ale do klejówki świerkowej chyba niepodobna...
Hmm... Czy coś po makro nie pasuje do typowanego gatunku, czy Forum uznało, że oczywisty i sam powinienem wiedzieć?
Pokrój może trochę nietypowy, ale - długi trzon to skutek wyrastania z głębokiego mchu, a wywinięcie kapelusza do góry prawdopodobnie wynika z suchej, gorącej pogody.
Barwa kapelusza i blaszek oraz ich kształt pasują (dodatkowo - rozwidlają się, załączam zdjęcie w sztucznym świetle), więc czy może być to coś innego, a jeśli - to co?
:-)