2023. 04. 29, Elbląg, las liściasty z dominacją topoli osiki. Na topoli (nie mam pewności, czy to osika, wokół oprócz liści osikowych widziałem też liście jakiegoś mieszańca) na wys. 3 m. 2 owocniki jeden nad drugim. Trochę bezmyślnie przed zrobieniem zdjęć strąciłem mniejszy owocnik - na zdjęciach widać miejsce jego wyrastania. Pobrany owocnik miał 10 cm. szer., ten który został na drzewie był sporo większy, szacuję na 15-18 cm.
Kształt, wielkość i sposób wyrastania we wgłębieniu pnia (chociaż nie jest to takie "nekrotyczne zagłębienie" jak w [bf#474984]) pozwalają mi mieć nadzieję, że to Phellinus populicola. Czy to on?
Dla porównania, w pobliżu na osice rosły (wg mojego rozpoznania) Phellinus tremulae - wyrastające typowo u podstawy gałęzi lub w ranach po ich odpadnięciu:
wygląda podobnie
Widziałem Twój wątek i właśnie m. in. nim - poza doniesieniami Mirka G. - się inspirowałem:-).
Dodaję trochę zdjęć pozostałego na drzewie owocnika (pewnie mógłbym go strącić, ale bardzo nie chciałem tego robić, bo materiał zielnikowy już jest) i substratu oraz uzupełniam informacje:
Za pomocą wyrafinowego narzędzia;-) w postaci nożyka wetkniętego w gałąź potwierdziłem, że szerokość owocnika to 16-17 cm. (nożyk ze szczotką ma 21).
Uzupełniające informacje:
- wg mojej oceny drzewo to osika na 80%;
- wg map BDL dominuje tu (70%) topola osika w wieku 52 l. Pierśnica drzewa to 40 cm, więc chyba +/- się zgadza z tym wiekiem.
Może teraz ktoś potwierdzi prawidłowość typowania - albo zaproponuje alternatywę (wg mnie zarówno Ph. tremulae, jak i Ph. igniarius wydają się mało prawdopodobne).