Witam.
Jak niektórzy wiedzą, studiuję religioznawstwo. Tak się złożyło, że tematem mojej pracy semestralnej z przedmiotu "Religijność społeczeństwa polskiego" musi byś badanie socjologiczne jakiejś konkretnej społeczności, grupy wiekowej, zawodowej lub coś w tym stylu.
Uznałem więc, że najciekawiej będzie przebadać społeczność grzybiarzy, jako osób blisko związanych ze światem przyrody.
Dlatego też zwracam się do Was, drodzy mikolodzy, z uprzejmym apelem o jak najliczniejsze wypełnienie poniższej ankiety:-) i przesłanie mi jej drogą e-meilową na adres: okratek@gmail.com[mailto:okratek@gmail.com]
Ankieta jest oczywiście anonimowa, jednak jeśli z jakichś względów mimo to nie chcecie mi wysyłać informacji, o które pytam, ze swoich skrzynek e-mailowych, możecie to zrobić ze skrzynki, którą specjalnie w tym celu założyłem:-) Każdy może się do niej zalogować w tym miejscu:
login: grzybiarze
hasło: ankieta2007
Tutaj możecie pobrać część z pytaniami:
a tutaj proszę pobrać formularz, w którym należy zamieścić odpowiedzi:
Wystarczy wysłać mi jedynie ten drugi formularz, tzn. same odpowiedzi.
Jeśli komuś będzie wygodniej, może udzielić odpowiedzi na arkuszu z pytaniami.
Proszę, aby nikt nie lekceważył mojego apelu, myśląc "a co sobie będę głowę zawracał, jest nas tutaj tylu, że jak nie odpowiem, to i tak ktoś to zrobi". Nie prawda!:-)
Według wytycznych mojej pani profesor, ankiet powinno być 30-50. Wiem, że taka ilość może być trudna do uzyskania, ale... postarajcie się, proszę:-)
Termin... hmmm.... dobrze by było, gdybym w pierwszym tygodniu stycznia zebrał te ankiety. Mam nadzieję, że znajdziecie na nie czas między świętami a Sylwestrem lub tuż po Sylwestrze:-)
Pozdrawiam i z góry dziękuję,
Jarek
Do dziś z kilku źródeł otrzymałem łącznie 24 ankiety. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili, ale przydałoby się jeszcze kilka (w sumie powinienem mieć minimum 30, a najlepiej ok. 50) więc zaczekam jeszcze do 15 stycznia, do północy:-)
Super, że wypełnienie ankiety jest wciąż aktualne. Napewno wypełnię bo naprawdę widzę, że ma to sens!
następnym razem spróbuj
ankietka. pl
i wiele innych :)
uwaga
w pytaniach ze skalami te skale powinny być pod pytaniami. Nie pisze się liczby tylko zaznacza na skali.
poza tym za duzo pytan otwartych, z kluczami sie nie pozbierasz
(wypowiedź edytowana przez rapatang 08. stycznia. 2008)
(wypowiedź edytowana przez rapatang 08. stycznia. 2008)
Marcin, rapatang, dzięki za zainteresowanie:-)
Termin nadsyłania wypełnionych ankiet upływa dziś o północy.
Pozdrawiam,
Jarek
Zakończyłem zbieranie ankiet - łącznie otrzymałem ich 52.
Dziękuję serdecznie użytkownikom Bio-forum. pl, a także Grzybland. pl i Grzyby. net, którzy się do tego przyczynili!
Wyniki tego badania postaram się opublikować do końca stycznia.
Pozdrawiam,
Jarek
Witam.:-)
Ze zbyt długim opóźnieniem (za co bardzo wszystkich ankietowanych przepraszam) publikuję wyniki badań religijności (i wybranych elementów światopoglądu) grzybiarzy, przeprowadzonych na przełomie lat 2007/2008.
Plik z wynikami można ściągnąć stąd:
Do odczytania pliku. pdf potrzebny jest bezpłatny program Adobe Acrobat Reader, który można ściągnąć stąd:
Zdaję sobie sprawę, że nie każdy zainteresowany wynikami może mieć cierpliwość do czytania 20 stron tabel, dlatego też poniżej zamieszczam samo podsumowanie (zawarte również w powyższym pliku, na str. 20):
Większość respondentów to osoby przynależące do jakiegoś wyznania (79%), natomiast 21% nie czuje się związanymi z żadną zinstytucjonalizowaną religią. 73% ankietowanych to członkowie Kościoła Rzymsko-katolickiego, jednak wiarę w osobowego boga deklaruje tylko 36, 5%. Osoby wierzące stanowią 67, 5% respondentów (jest ich więc mniej, niż członków Kościoła), 32, 5% to niewierzący. 9, 5% nie jest w ogóle zainteresowanych światem nadprzyrodzonym. 27, 5% respondentów nie uczestniczy w ogóle w obrzędach religijnych, a 41% uczestniczy w nich kilka razy w roku (przeważnie jedynie w ślubach, pogrzebach, chrzcinach i t. p.).
Najwięcej respondentów (po 34, 5%) przebywa na łonie natury 1-2 razy w tygodniu lub kilka razy w miesiącu. Prawie wszyscy odwiedzają las w ciągu dnia, połowa również o wschodzie i zachodzie słońca. U zdecydowanej większości (92%) respondentów wschód i zachód słońca wzbudzają emocje lub przemyślenia, lecz tylko w przypadku 4% ankietowanych wiąże się to z uznaniem Boga za sprawcę obserwowanego piękna. Nieco ponad połowa ankietowanych odczuwa bliskość świata nadprzyrodzonego lub boga podczas grzybobrań. 23% dostrzega w przyrodzie rękę Boga. 10% modli się w lesie. Jedna trzecia ankietowanych zetknęła się w lesie z sytuacją zagrażającą zdrowiu lub życiu, lecz tylko 11% z nich dopatruje się ingerencji sił nadprzyrodzonych w rozwiązanie tej sytuacji.
Najwięcej respondentów (34, 5%) wskazuje cieszenie się pięknem przyrody jako główny bodziec do odwiedzenia lasu, a tylko 11, 5% idzie do lasu głównie po to, by zbierać grzyby. Tylko 14% wskazuje na radość z uzbierania pełnego kosza jako główny atut grzybobrania. Zdecydowana większość (85%) respondentów przebywa w lesie tak długo, jak tylko pozwolą na to czynniki zewnętrzne (kondycja, wolny czas, pieniądze, pogoda) a jedynie 4% wraca do domu jak najszybciej po uzbieraniu pożądanej ilości grzybów. W pytaniu otwartym, 45% respondentów odpowiedziało, że chodzi na grzyby, aby obcować z przyrodą / lasem, 39% zbiera grzyby tylko przy okazji, 8% lubi po prostu zbierać i jeść grzyby (odpowiedzi nie sumują się tutaj do 100%). 88% uznało, że gdyby otrzymywali grzyby z dostawą do domu, i tak odwiedzaliby las a tylko 4% porzuciłoby wówczas grzybobranie.
54% respondentów uważa, że tylko bóg mógł stworzyć tak piękny świat, jaki obserwują podczas grzybobrań, ale jednocześnie tylko 4% twierdzi, że jedynie osoba religijna jest w stanie dostrzec piękno przyrody (przeciwnego zdania jest 88%, nie wie 8%). 4% uważa, że ateiści najlepiej potrafią dostrzec piękno przyrody. Dla połowy ankietowanych (49% wobec 39% przeciwnego zdania) styczność z przyrodą podczas leśnych wędrówek jest dowodem lub przesłanką na korzyść twierdzenia o istnieniu boga, a 10% uważa, że jest to dowód na tezę przeciwną (o nieistnieniu boga).
Aż 92% ankietowanych odwiedza las również poza sezonem najobfitszego występowania grzybów (w tym w zimie). Aborcję dopuszcza 78, 5% respondentów, 51% jest za umożliwieniem parom homoseksualnym zawierania małżeństw, 65, 5% dopuszcza możliwość stosowania eutanazji.
W wyborach parlamentarnych w 2005 roku respondenci w podobnych ilościach głosowali na PO, PiS i SLD (odpowiednio 25, 5%, 21, 5%, 21, 5%). W 2007 roku na czoło zdecydowanie wyszła Platforma Obywatelska (61, 5% wobec 18% PiS i 18% LiD). Stosunkowo niewiele ankietowanych, bo około jedna czwarta uprawnionych, nie wzięła udziału w wyborach 2005 i 2007 r.
W wyborach prezydenckich 2005 r. Wśród respondentów wygrałby Donald Tusk w pierwszej i drugiej turze (odpowiednio 30% i 54, 5%). 62% respondentów uważa, że wpływ Kościoła Rzymsko-katolickiego na państwo jest zbyt duży.
Wśród respondentów przeważają mężczyźni (61, 5%). Około połowa ankietowanych mieszka w miastach powyżej 200. 000 mieszkańców a jedynie 4% w miejscowościach poniżej 1. 000 mieszkańców. Tak znaczący odsetek respondentów mieszkających w wielkich miastach jest po części spowodowany tym, że portal Grzybland. pl, z którego otrzymałem ok. 1/3 ankiet, powstał w środowisku grzybiarzy, z których znaczna część zamieszkuje w Krakowie. Aby przywołać kolejny czynnik, muszę ponownie odwołać się do drogi, jaką przeprowadziłem badanie – dostęp do Internetu jest bowiem znacznie powszechniejszy w miastach, niż w małych miejscowościach i wsiach.
67, 25% ankietowanych posiada wyższe wykształcenie. Wśród respondentów znalazły się także osoby z wykształceniem średnim (13, 5%) oraz uczniowie lub studenci (19, 25%), nie było natomiast osób z wykształceniem podstawowym lub zawodowym.
W pytaniu o małżeństwa homoseksualne zauważyłem, że największe kontrowersje wywoływał termin „małżeństwa” (który w katolickiej Polsce jest tabuizowany i powszechnie wiązany z tak zwanym „tradycyjnym modelem rodziny”) i być może zastosowanie w tym przypadku sformułowania „związki partnerskie” zaowocowałoby innymi odpowiedziami.
W świetle powyższych wyników, dostrzegam potrzebę przeprowadzenia pogłębionych badań nad religijnością i duchowością grzybiarzy, z których znaczna część uwidacznia w swoim hobby coś więcej, niż tylko zbieranie grzybów jako cel sam w sobie.
Serdecznie dziękuję użytkownikom Bio-forum. pl, którzy zechcieli wziąć udział w badaniach i jeszcze raz przepraszam, że tak długo musieliście czekać na poznanie wyników.:-)
Pozdrawiam,
- Jarek
Wybacz, ale nie wypelniam ankiet - to dla mnie katastrofa. Mam nadzieję, że wybaczysz.