bio-forum.pl

Huba na dębie w parku miejskim.

bez logowania - można przeglądać

od sty.2007
#0

1. Huba na dębie w parku miejskim.

Gniezno, 28. 12. 2007, po świętach spędzonych w zaciszu domowym, wygłodzona wrażeń mykologicznych innych niż tylko grzybki w kapuście, poszłam ich szukać, tak przy okazji załatwiania innych spraw w mieście. I znalazłam!:-)))

Dość rozległy park miejski w Gnieźnie mieszczący się w przy ulicy Lecha, a w tym parku, na dębie, HUBA!!! Ale jaka? Czy chociaż w przybliżeniu (do rodzaju) można coś o niej powiedzieć?

dab
dab2
dab

Rzeczony dąb niczym ogromny kandelabr:

listek debu

Taki oto listek znalazłam pod drzewem, przypuszczalnie właśnie z tego drzewa:

huba
huba3
huba2

Kilka zbliżeń huby uzyskanych drogą kombinacji zoom/kadrowanie z fotki jako, że huba rosła gdzieś na około 4 m wysokości, bagatela;-)))

Więc widoku kapelusza od góry nie będzie chyba, że nauczę się latać;)

od maj.2002
#0

2. Huba na dębie w parku miejskim.

od sty.2007
#0

3. Huba na dębie w parku miejskim.

O, dziękuję! To już wiem, jak wygląda od góry! :-)))

od lis.2007
#0

4. Huba na dębie w parku miejskim.
30.gru.07 20:49
Jakub Słowik "slova"

ale ładny Czyreń dębowy. I ten dąb z tak zabawnie wykręconymi konarami, to naturalne?

od sty.2007
#0

5. Huba na dębie w parku miejskim.

Jakubie, nie wiem, jak to może być z tym dębem, że ma taki ciekawy pokrój. Mieszkam w Gnieźnie od 20 lat i nie znam historii parku. Wiem z obserwacji tyle, że rosną w nim okazałe drzewa, dęby, grupa wspaniałych buków, kasztanowce, wierzby (tzw. "płaczące") i inne. Obszar parku jest całkiem spory, w nim dwa spore stawy, kaskada wodna (przepływ wody napędzany pompą, z oszczędności zwykle nieczynna)...

Dodatkowo obszar urozmaicony, bo pagórki i wzniesienia, naprawdę jest ciekawie. Powiem w tajemnicy, że nieco ponad rok temu, gdy miałam chwilowo nieco więcej czasu, nosiłam się z myślą zaproponowania we władzach miejskich pomysłu - utworzenia na tym obszarze czegoś w rodzaju ogrodu botanicznego - uzupełnienia roślinności o rododendrony, azalie i inne krzewy ozdobne. Później po obejrzeniu Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu stwierdziłam, że teren gnieźnieńskiego parku jest wymarzonym obszarem dla realizacji tego typu założenia. Tylko jaki byłby odzew władz miejskich, pewnie odpowiedzieliby, że nie mają na to pieniędzy!!!

Przepraszam za tę niemykologiczną dygresję w mykologii, tylko raz, wyjątkowo, więcej nie będę :). Jeśli dojdzie do jakiejkolwiek formy realizacji pomysłu, będę informować w dziale ogrodowym :).

⇒ dodaj wypowiedź
to strona wątku; nowy wątek/zapytanie można dodać na stronie działu lub w innym dziale forum
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji