bio-forum.pl

Muchomor sromotnikowy- rozpad substancji trujących

bez logowania - można przeglądać

od gru.2006
#0

1. Muchomor sromotnikowy- rozpad substancji trujących
29.gru.07 17:20
Adrian Szymkiewicz

Już od kilku miesięcy zastanawiałem się nad tym problemem. A mianowicie jak wiadomo M. sromotnikowy zawiera fallotoksyny i amanitotoksyny. Dlatego właśnie jest tak śmiertelnie trujący, ponieważ te związki są bardzo trwałe, i ani gotowanie, suszenie czy jaka tam kolwiek obróbka nie rozkłada ich na prostrze, nietrujące substancje!

I tu nasuwa się moje pytanie:

Jak takie Muchomory wyrosną, dojrzeją i rozłożą się naturalnie w swoim środowisku, a de facto posiadają tak trudne w rozkładzie substancje, to one wnikają w glebę, i czy taki, powiedzmy prawdziwek, rosnący obok (a jak wiadomo grzyby chłoną "wszystko"), to czy jego owocnik nie skumuluje jakiejś ilości toksyn Muchomora?

od wrz.2004
#0

2. Muchomor sromotnikowy- rozpad substancji trujących

To są cykliczne oligopeptydy (hepta i oktapeptyd), trochę za duże żeby przebyć barierę >środowisko - ściana komórkowa< innego grzyba. Ewentualnie przez pory w ścianach, no ale zostaje jeszcze błona i sprawa się komplikuje...

Poza tym w glebie jest masa bakterii, które w przeciwieństwie do nas mają enzymy trawiące takie rzeczy;-) No i należy podejrzewać, że grzyby też je mają (często jest tak, że enzym katalizujący tworzenie pewnych wiązań - w tym wypadku cyklizacji peptydu - ma też formę działającą w kierunku przeciwnym).

Biochemik ze mnie kiepski raczej, a egzamin się zbliża:-D

⇒ dodaj wypowiedź
to strona wątku; nowy wątek/zapytanie można dodać na stronie działu lub w innym dziale forum
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji