Czas: 2021. 06. 11
Miejsce: Zgórzyńskie
Grzyby rosły w niecce wąwozu lessowego na omszonym, powalonym pniu drzewa liściastego.
Szerokość największego owocnika (tego nieregularnego) ok. 1, 5 cm.
Przy dmuchnięciu wysypał zarodnikami na biało.
Edit: Podczas suszenia owocniki zabarwiły podkładkę na ciemnożółto/pomarańczowo.
(wypowiedź edytowana przez bobson 16. czerwca. 2021)
Peziza, jak Mirek nie wyrazi ochoty to możesz dołożyć do mojej kupki.
W takim razie z przyjemnością nie wyrażę ochoty :))
Pierwszy raz taką widzę. Jest cudna :)
Robert, to Ty już w strefie euro :)
:) podbijamy Europę;)
No i poległem, suszki to ciężka sprawa.
Wbrew temu co napisał Robert, grzybek mało dojrzały, zarodniki tylko w workach.
Worki ok. 280, zarodniki 16, 90-18, 20 x 9, 00-9, 75, ornamentowane, textura intricata chyba nieobecna (nie mogłem uzyskać dobrego przekroju)
Nie wiem który to gatunek. Mirku nie rugaj mnie za mocno.
No dobra ale podstawowa sprawa!
Reakcja na jod, jaka?... nic nie wspominasz.
Poza tym porównaj z P. polaripapulata.... nie sprawdzałem czy cechy zgadzają się, tę przyjemność zostawiam Tobie :)
To w takim razie nie wiem, u Peziza worki muszą reagować na niebiesko, przynajmniej częściowo.
Chociaż miałem jesienne kolekcje peziza gdzie część owocników nie wykazała takiej reakcji a z kolei rosnące tuż obok i na pewno należące do tego samego gatunku, pięknie barwiły się na niebiesko.
Spróbuj próbkę potraktować lekkim roztworem KOH, przepłukać w H2O i wtedy zastosuj coś z jodem bo coś mi się wydaje, że widać na szczytach jakieś zielonkawo- niebieskie odcienie?
I jeszcze jedna uwaga: jak Robert napisał, że owocniki pyliły to trzeba było najpierw delikatnie pobrać zarodniki do obserwacji z powierzchni hymenium a nie z przekroju. Miałbyś pewność czy dojrzałe.
(wypowiedź edytowana przez mirek63 27. czerwca. 2021)
Nie mam pojęcia, na razie idę w teren :)
Powodzenia życzę!
Mirku tak właśnie na początku zrobiłem jeśli chodzi o zarodniki, niestety na szkiełku miałem dwa czy trzy zarodniki, musiałem szukać inaczej (dopisek z godziny ok. 8. 00)
Nie wiem czy cokolwiek potrafię sensownego dodać do tego wątku ale korzystając z własnych doświadczeń, na brak reakcji na jod przymknąłbym oko. Tak jak wcześniej wspomniałem, miałem takie przypadki i to jest fakt oczywisty, próby ponawiałem kilka razy. Nie wiem ile dostałeś owocników, jeśli więcej, czy sprawdzałeś wszystkie?
Czego używasz, może masz inne odczynniki, spróbuj innym. Może masz w domu zwykłą jodynę z apteki, jeśli tak to sprawdź w niej.
Nie wiem jak inne cechy ale zarodniki do proponowanego gatunku powinny pasować. Widzę na biegunach bardzo poważne zgrubienie ornamentacji, chociaż dziwne, że nie wybarwione. Pierwsze zdjęcia zarodników wyraźnie je prezentują.
Nie znam tego gatunku więc nie wiem jak wybarwia się ta pseudo-czapeczka na zarodnikach ale z tego co widziałem w necie chyba bardziej jest widoczna w IKI i dopiero teraz zauważyłem, że na Twoich zdjęciach które dorabiałeś po potraktowaniu KOH, na pierwszym zdjęciu (PRAWA STRONA) wyraźnie je widzę.
Nie znam innego gatunku o takim makro i z takimi zarodnikami?
Barwa owocników też raczej w normie. Ponoć żółty u młodych owocników tego gatunku jest kolorem dominującym. Dopiero później ciemnieją, co widać na zdjęciach makro.
Zakładam, że zarodniki są już dość dobrze dojrzałe i gdyby miały występować na nich apicule to na pewno na niektórych zauważyłbyś je?
Teraz robię Scutellinia jak skończę to dorobię jeszcze zarodniki w IKI pod 100. Apiculi nie było.
Wczoraj już mi się nie chciało, pobrałem fragmencik z drugiego owocnika, jeszcze młodszy, jest reakcja na jod ale dziwna, bo prawie całe worki są niebieskie, zarodniki wszystkie w workach, jedyny jaki znalazłem poza workiem na drugim zdjęciu, ornamentacja w IKI, żadnych srtuktur na biegunach nie widzę.
No cóż, nie są doskonale dojrzałe ale widać to co trzeba na niektórych zarodnikach. Ewidentne zgrubienia na biegunach! Dodam tylko, że takie zgrubienia występują również i u innych gatunków ale przeważnie u mocno dojrzałych zarodników. Tu ewidentnie ta cecha jest stała objawiająca się już w dość młodym wieku.
Reakcja jest OK, nie wszystkie Peziza reagują jednakowo na jod.
Zapakować co zostało i do Błażeja.
(wypowiedź edytowana przez mirek63 28. czerwca. 2021)
Dziękuję Mirku za pomoc, bez Ciebie nic by z tego oznaczenia nie było:-)
Czyli Robert ma zgłosić jako P. polaripapulata, czy wysłać do Błażeja jako nieoznaczone?
Pomimo tego, że nie widzieliśmy wielu detali, które trzeba by zobaczyć, to gatunek jest na tyle charakterystyczny, że raczej pomyłki nie powinno być.. P. polaripapulata.
Błażej pewnie i tak zweryfikuje :)
Dziękuję Panowie, z przyjemnością czyta się Wasze "scherlockowskie" dochodzenia :)
Zgłoszę więc ją :)
ID: 346003
(wypowiedź edytowana przez bobson 28. czerwca. 2021)