29. 01. 2021 r. - nad Jeziorem Miedwie w łęgu z domieszką topoli sp., na leżącym na ziemi konarze topoli, kilka owocników o średnicy kapeluszy do 1, 8 cm:
Po przeanalizowaniu klucza Funga Nordica doszłam do wniosków:
1) w okresie zimowym na drewnie topoli mogą występować: Flammulina elastica, F. velutipes i F. populicola;
2) przeciętna długość zarodników u F. elactica powinna przekraczać 10 µm, a Q zawierać się w granicach: 2, 3-3; u prezentowanych wyżej grzybków żaden z mierzonych 40 zarodników nawet nie zbliżył się do 10 µm długości, a wartość Q jest znacznie mniejsza;
3) pozostałe dwa gatunki różnić się mają między sobą wartością Q, która u F. velutipes powinna wynosić 2-2, 5, a u F. populicola: 1, 5-1, 7, a także kształtem cheilocystyd (u F. velutipes - maczugowate lub lagenopodobne, u F. populicola - lageniform);
4) średnia wartość Q dla zarodników wysypanych z "moich" grzybków, zawiera się w przedziale wskazanym dla F. populicola; gatunkowi temu odpowiada także kształt obserwowanych cheilocystyd.
Czy zatem zgadzacie się ze mną, że znalazłam Flammulina populicola?
zgadzam się
Dziękuję baaardzo: D
Gratulacje!
Ja się nie znam na mikroskopowaniu, ale bardzo przyjemnie mi się czytało Twój proces oznaczania, ta dedukcja w punktach, no mistrzostwo. Brawo!
Poszło tak gładko, bo gatunków w kluczu niewiele, a i zakres cech do analiz niezbyt skomplikowany. Są niestety znacznie trudniejsze rodzaje, przy których proces oznaczania nie byłby już taki prosty, a dodatkowo najeżony licznymi pułapkami, w których bardzo łatwo można ugrzęznąć;-) Nie mniej jednak bardzo dziękuję za gratulacje i miłe słowa:-)
Pięknie Grażynka! Jesteś Boska!;-)