Jak Romek ma dość Melastiza to chętnie przyjmę parę kolekcji z innego terenu niż mój, dla porównania ornamentacji.
Jeśli Mirku masz ochotę to bardzo proszę, w tym przypadku stawiam na flavorubens.
To bym się zawiódł: ( Interesuje mnie porównanie cornubiensis z carbonicola a szczególnie teoria oparta na odmienności włosków u tych gatunków.
Może się nie zawiedziesz, ze Zgórzyńskiego oznaczałem i cornubiensis i flavorubens.
To co napisałem poprzednio to wynik moich osobistych obserwacji (bardzo skromnych) flavorubens rosła na gołej ziemi (błocie), a cornubiensis wśród roślinności zielnej.
Romku, Twoje obserwacje są bardzo trafne i dobrze obstawiłeś :)
Musze jednak jeszcze dorzucić "cegiełkę" do Twojej wypowiedzi: na gołej ziemi wyrasta jeszcze Melastiza carbonicola która wytwarza większe owocniki a od Melastiza cornubiensis różni się ornamentacją oraz włosami.
Zarodniki wymiarowo w dolnej granicy ale pomierzyłem w CB więc jakby dodać 1-2 um na długości więc w sam raz jak dla tego gatunku.
PS: ostatnio przeglądałem ten rodzaj i wrzuciłem do swego atlasu nową kolekcję M. carbonicola.
(wypowiedź edytowana przez mirek63 14. listopada. 2020)
Oczywiście do GREJ, chyba, że juz była z tego rejonu? Jesli tak to można podpiąć pod wcześniejsze?
ID: 340230 Melastiza flavorubens
Romek oznaczał, ale do Grej Melastizy nie były zgłaszane. Nie mogę znaleźć wątku: (
Przy okazji informacja dla Błażeja!
Kolekcje Roberta nie są zbyt bogate więc w niektórych przesyłkach znajdziesz dodatkowe kartki. To jest: etykieta Roberta, moja etykieta i jeszcze jedna nie zapisana. Ta ostania to z przyklejonym lub zawiniętym owocnikiem który mikroskopowałem. Po nawilżeniu suszyłem pozostałości po mikroskopowaniu i przeważnie poprzyklejały sie do kartki... to są one, których nie śmiałem wywalać ze względu właśnie na ubogie kolekcje.
Robercie, jak się da to zbieraj więcej.
Zgłoszona w ubiegłym roku [bf#1072314]
ID 324453
(wypowiedź edytowana przez roto 30. listopada. 2020)
aaaaa widzisz... zapomniałem, ze część z nich to Ty Romek zgłaszałeś.
No nic, może niech już zostanie, miejsce całkiem inne, odległe ok. 1 km
(wypowiedź edytowana przez bobson 30. listopada. 2020)