Teraz startujemy formalnie w Jaworznie z ulicy Jesiennej, ale po wejściu na teren po zakończonej eksploatacji znajdziemy się w Chrzanowie. Oficjalnie piaskownia zawiesiła swoją działalność do wiosny 2020 roku. Czy będzie wznowiona trudno powiedzieć. Z wydmy będącej celem eksploatacji zostały smętne resztki. Na razie widok z ulicy Jesienna.
Znaczącą część drzewostanu stanowi tutaj dąb czerwony - Quercus rubra.
Idę teraz skrajem kilkuletniego młodnika sosnowego. Tutaj zwracam uwagę na owocującą wierzbę pięciopręcikową - Salix pentandra.
Oczywiście na sosnę zwyczajna - Pinus sylvestris także zwracam uwagę.
Jest jeszcze wrzos zwyczajny - Calluna vulgaris.
Generalnie jestem w części środkowej wyrobiska. Teraz zbliżam się do jego południowej krawędzi. Oto rokietnik pospolity - Pleurozium schreberi.
Ponownie zerkam na zachód. Tak się będzie działo, ponieważ idę tylko w tym kierunku. Widać roślinność w stanie zejściowym.
Dno piaskowni, którą usiłuje się rekultywować w kierunku leśnym opanowuje sitwa sitów. Oto sit rozpierzchły - Juncus effusus.