bio-forum.pl

Spongipellis pachyodon?

bez logowania - można przeglądać
#2
GRej328142

od lip.2005
#0

1. Spongipellis pachyodon?
29.lis.19 15:16
Grażyna Domian
Spongipellis1
Spongipellis2
Spongipellis3
Spongipellis4
Spongipellis5

28. 11. 2019 r. - Puszcza Bukowa (Źródliskowa Buczyna), w żyznej buczynie, na leżącej na ziemi od kilku lat kłodzie bukowej:

zarodniki
podstawki
strzepki i sprzazki

Zarodniki: 5, 5-6, 5 µm x 4, 6-6, 1 µm, Q: 1, 0-1, 2. Sprzążki obecne, system strzępek monomityczny:

od lip.2005
#0

2. Spongipellis pachyodon?
16.gru.19 18:52
Grażyna Domian
kontekst
kontekst
strzępki kontekstu

W uzupełnieniu dodaję kolejne spostrzeżenia. Strzępki kontekstu wypełnione są oleistą cieczą, która uwalnia się zwłaszcza podczas zgniatania preparatu. Zrobiłam to chcąc rozdzielić strzępki do pomiaru i... cały obraz przesłoniło mi zatrzęsienie oleistych kropelek wymieszanych z zarodnikami:

zarodnikiCB

W tym momencie zwątpiłam, czy podczas wcześniejszych pomiarów zarodników, rzeczywiście mierzyłam tylko zarodniki, a nie kropelki oleju;-)

Kolejny preparat zrobiłam w CB, dzięki czemu ściany zarodników pięknie się wybarwiły i już nie miałam wątpliwości co mierzę.

Rozmiary zarodników z nowego pomiaru (w CB): 5, 5-7, 1 µm x 3, 9-5, 6 µm (średnio: 6, 3 x 5, 0 µm), Q: 1, 1-1, 5 (średnio 1, 3):

⇒ dodaj wypowiedź
to strona wątku; nowy wątek/zapytanie można dodać na stronie działu lub w innym dziale forum
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji