bio-forum.pl

Wilczomlecz Euphorbia - grzyb? jak ratować

bez logowania - można przeglądać

od paź.2019
#0

1. Wilczomlecz Euphorbia - grzyb? jak ratować
4.paź.19 21:43
Anna Kowalska "saga85"

Dzień dobry,

Bardzo proszę o radę. Mam Euphorbia od około miesiąca stoi na stanowisku zachodnim - wiem może trochę mało słońca jak dla kaktusa ale niestety nie dysponuję lepszym. Ostatnio zauważyłam że na końcach przyrostów pojawił się dziwny nalot, szare końce pokryte białym pyłem część lici również jest biała ale nadal zielona - czy to grzyb? (Nie mam doświadczenia jeżeli chodzi o o kaktusy) Podlewany jest mała ilością wody raz na 2 tygodnie.

Czy to kwestia braku odpowiedniej ilości światła czy może przyczyną jest fakt że stoi około 70cm od kuchni i ma zbyt wilgotne powietrze (para wodna z gotowania)? Czy to jakaś choroba "przywleczona" ze sklepu i może zainfekować inne rośliny w domu? Jak mu pomóc? Czy obciąć chorą część czy cała gałązkę? Czy przestawić w inne miejsce i nie obcinać nic? Bardzo proszę o radę szkoda mi go wyrzucać

od lis.2005
#0

2. Wilczomlecz Euphorbia - grzyb? jak ratować
18.paź.19 12:50
Marek Ciszewski "grant"

Witaj Aniu... Twoja Euphorbia to Wilczomlecz trójżebrowy. Choć podobny do kaktusa, to kaktusem nie jest. Nie sądzę, że zmiany które opisujesz są działaniem grzybów. Proponuję, abyś dobrze przyjrzała się, czy na roślinie nie występują wciornastki, co często się zdarza. Na wszelki wypadek proponuję wymianę ziemi w doniczce. Teraz jesienią część listków w sposób naturalny po prostu schnie i należy je usuwać. Wilczomlecze to oryginale rośliny, ale należy pamiętać o tym, że są trujące. Sok rośliny zawiera toksyny, które mogą wywołać podrażnienia skóry, dlatego przy pielęgnacji tych roślin, lepiej założyć rękawice, aby uniknąć ewentualnego zetknięcia się soku rośliny ze skórą.

Wilczomlecze wymagają podłoża przepuszczalnego. Najlepiej byłoby zastosować podłoże produkowane dla kaktusów. Dodatkowo można je wzbogacić żwirem bądź piaskiem. Podłoże powinno charakteryzować się wysoką przepuszczalnością.

Przesadzać roślinę najlepiej wiosną.

Podlewamy go umiarkowanie od wiosny do jesieni, a zimą bardziej skąpo. Nadmierne podlewanie może doprowadzić do zgnilizny korzeni.

Wilczomlecz zazwyczaj rozmnażamy poprzez sadzonki. Przed ukorzenieniem, sadzonkę należy zamoczyć w ciepłej wodzie, następnie zostawić do przesuszenia rany i dopiero wówczas zastosować ukorzeniacz i ukorzenić w doniczce z przepuszczalnym podłożem.

od lis.2005
#0

3. Wilczomlecz Euphorbia - grzyb? jak ratować
18.paź.19 13:29
Marek Ciszewski "grant"
mix
⇒ dodaj wypowiedź
to strona wątku; nowy wątek/zapytanie można dodać na stronie działu lub w innym dziale forum
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji