Z trufli na pewno występujących w Polsce w ilościach gwarantujących znalezienie prędzej czy później, pozostała mi do znalezienia trufla Borcha. Potem zaczną się schody pod tytułem Czarne Trufle - jadalne, rzadkie i piękne:-))))
Truflę rzepiastą znalazłem na Lipowej Górce - wapiennym stoku porośniętym lipami. W tym samym miejscu - gniazdowo - rosły Tuber puberulum. Te natomiast były bardzo rozproszone. Jedna tu, jedna 10 metrów dalej...
Te dwa gatunki róznią się przede wszystkim ilością (gęstoscią) owłosienia, oraz kilkoma niuansami dotyczącymi worków i perydium. A z cech makro T. rzepiasta ma więcej tonów żółtawych, a na starosć brązowych. No i pachnie dość intensywnie rzodkiewką.
Zarodniki niemal identyczne jak u T, puberulum - owalne do kulistych, jasnobrązowe pokryte siateczką regularnych alweoli o średniej wielkości 7 mq (6-8mq)
Zakres długości (28, 6) 31, 8 - 39, 8 (41, 4) mq średnio 35, 3 mq
Zakres szerokosci (21, 6) 23, 2 - 29, 3 (30, 0) mq średnio 25, 9 mq
Q - 1, 37
No i włoski. U T. rapaeodorum są one stosunkowo rzadko rozmieszczone i nie septowane tak jak włoski u T. puberulum. Conajwyżej mają jedną septę u podstawy włoska. Poza tym mają podobny wygląd - są zaostrzone, proste, grubościenne i podobną wielkość - choć u T. puberulum bywają na ogół dłuższe. Te mają 60 mq (47, 7 - 70, 0 mq)
Od T. puberulum i drugiej bardzo podobnej Tuber Borchii różni się jeszcze grubością perydium, wielkością komórek perydium i brakiem trzoneczków w workach. Ale wszystko to są bardzo mętne różnice. Dodatkowo każde źródło podaje co innego:-))) Trzymam się klucza prof. Ławrynowicz i według niego oznaczam trufle.