Mierkowskie Wydmy obszar Natura 2000 o kodzie PLH080039 w województwie lubuskim, w powiecie żarskim, w gminach: Lubsko i Brody. W jego skład wchodzą dwa rezerwaty przyrody Mierkowskie Suche Bory i Woskownica oraz użytek ekologiczny Bagna przy Rabym Kamieniu.
Od lewej: sporek wiosenny, macierzanka piaskowa, chroszcz nagołodygowy.
W borach spotyka się okazałe sosny.
Na wydmach, u ich podnóży przy drogach leśnych na skrajach borów, występuje turzyca piaskowa i loarska. Na siedliskach kwaśnych dąbrów turzyca Reichenbacha.
Od lewej: turzyca loarska, turzyca Reichenbacha i turzyca piaskowa.
W borach, bądź na poboczach dróg leśnych można spotkać (od lewej): turzycę wrzosowiskową, turzycę pigułkowatą i turzycę wiosenną.
Interesujące gatunki można spotkać na poboczach leśnych dróg lub w przypadku dzwonka skupionego na skarpach rowów (teren przyległy do obszaru chronionego).
Od lewej: oset zwisły, pięciornik piaskowy, dąbrówka genewska, bodziszek gołębi, czyścica drobnokwiatowa, komonica zwyczajna, centuria pospolita i dzwonek skupiony.
Od lewej: płucnik modry, płucnica zielonawa, pustułka rurkowata, brodaczka, złotlinka jaskrawa, mąkla tarniowa i złotorost ścienny.
Rezerwat przyrody "Woskownica". Według mnie nie jest to stanowisko naturalne, niemożliwie aby niemieccy floryści przeoczyli tak duże stanowisko, poza tym te rabaty.
Użytek ekologiczny "Bagna przy Rabym Kamieniu" w 2018 r. włączony w skład rezerwatu przyrody "Mierkowskie Suche Bory". Bogaty w gatunki torfowiskowe.
Sit drobny - zmiany wywołane przez pluskwiaka Livia juncorum.
Zestawienia gatunków torfowisk i przygiełkowisk. Od lewej: rosiczka okrągłolistna (kwiat), rosiczka pośrednia (kwiat), pływacz drobny, rosiczka okrągłolistna (liście), rosiczka pośrednia (liscie), bagno zwyczajne, przygiełka brunatna i przygiełka biała.
(wypowiedź edytowana przez koberek 27. grudnia. 2018)
(wypowiedź edytowana przez koberek 27. grudnia. 2018)
(wypowiedź edytowana przez koberek 27. grudnia. 2018)
Kolejny zestaw ciekawych gatunków podanych jak na tacy. Okolicy osobiście nie znam, ale byłem nieopodal. Sezon 1981/1982 spędziłem w Wędrzynie z krótkim epizodem w Nadarzynie oraz Toruniu po 13 grudnia 1981 roku.
Teraz rezerwat „Mierkowskie Suche Bory” prezentuje większe bogactwo i różnorodność florystyczną i stał się jednym z cenniejszych rezerwatów w woj. lubuskim. Uzupełnię tylko informacje dla ciekawych, że podobne gatunki torfowiskowe, występujące w zagłębieniach międzywydmowych, wypełnionymi mokradłami, można spotkać na południu pow. żarskiego k. Przewozu, w rezerwatach „Zacisze”, Żurawie Bagno” i „Przygiełkowe Moczary”. Tam też dodatkowo rośnie jeszcze wrzosiec bagienny (Erica tetralix). Ładny – jak zwykle u Piotra – przegląd cennych zasobów florystycznych terenu w pobliżu miejsca jego zamieszkania :)
Chciałbym tam być. Rewelacyjnie pokazane zdjęcia i te bory chrobotkowe coś wspaniałego :)
Ciekawie pokazana przyroda. W moim rejonie spotykam takie siedliska, z tym że kilka z tych gatunków do tej pory nie spotkałem na tych siedliskach m. in. widlicza cyprysowego.
Piotr Kobierski, super te Twoje prezentacje, nie dość że ładne, to takie fachowe, merytoryczne:-)