Witam, mam pytanie do Użytkowników- skąd czerpiecie wiedzę dotyczącą różnych niuansów na temat śluzowców. Ja mam książkę H. Krzeminiewskiej, A Drozdowicz ("Śluzowce Puszczy Białowieskiej", E. Pankia i M Romańskiego "Śluzowce północno-wschodniej Polski- przewodnik terenowy". I właściwie to tyle. Resztą jest internet. W wymienionych pozycjach nie ma jednak wielu detali na temat włośni, zarodników i ogólnie zastanawiam się, czy jest coś więcej- niekoniecznie po polsku- co byście polecali?
Drugie pytanie o mikroskop. Zamierzam kupić nowy, stary jest jeszcze z czasów szkolnych i ma słabe powiększenie- czy macie coś sprawdzonego, w przystępnej cenie, co warto byłoby kupić w celu identyfikacji gatunków? pozdrawiam!
Niestety, po polsku, nie ma już w zasadzie nic. Krzemieniewska jest mocno nieaktualna, a przewodnik terenowy to bardzo uproszczona, popularna wersja.
Pozostają tylko obcojęzyczne dzieła:
niemieckojęzyczne, 3 tomowe dzieło "Die Myxomyceten"
Oraz, tak dla odmiany "Les myxomycetes" - nowsze i nieco przyjaźniejsze w użyciu, oraz dwujęzyczne, bo i po francusku i po angielsku, dwutomowe dzieło (jeden tom to klucze, drugi tom to zdjęcia i rysunki)
Wiem, ceny obydwu wydawnictw mogą przyprawić o palpitację serca. Niestety.
Co do mikroskopu, wolę się nie wypowiadać, nie jestem "sprzętowcem". Korzystam z Delta E300, ale może ktoś mógłby doradzić coś innego.
Dziękuję bardzo! Nie ma to jak pionierska dziedzina wiedzy :)
Katarzyna, a jakim modelem ten Twój stary mikroskop?
Monokular? Jakie masz w nim obiektywy?
Osobiście poleciłbym jakiś używany binokular w dobrym stanie, np.
PZO Biolar - 800-1000 zł
PZO MB 30 - 300-500 zł
PZO Studar - 300-600 zł