W starej żwirowni zadomowił się cały zestaw roślin ciepłolubnych i napiaskowych: kocanki piaskowe, nicennica (chyba) polna i inne. Niektóre z nich na zdjęciach poniżej.
Interesujący bukiet kwiatków, wszystkie roślinki tak dobrze przystosowane do tego siedliska, kutnerowate owłosienie, ograniczenie transpiracji, czy można poprosić o więcej szczegółów o przystosowaniach?
Moje typowania:
7. 8.?
(wypowiedź edytowana przez ttadeusz 19. czerwca. 2007)
8. charakterystyczne rozłogi przy gruncie oraz mały dmuchawiec - jastrzębiec kosmaczek, ale ta wyższa?
7 wygląda na kocanki piaskowe
Tadeuszu, a z czego wnosisz, że 6 to kozibród łąkowy, a nie wielki?
No to mamy go!
Kozibród wielki Tragopogon dubius SCOP. ssp. major (Jacq.) Volim., syn. Tragopogon major Jacq., bo ''szypuła pod koszyczkiem wydatnie, maczugowato zgrubiała, rozdęta'' [za Atlasem roślin].
A u mnie na Podlasiu rośnie masowo kozibród łąkowy.
Nie mogę wysłać zdjęć - nie wiem dlaczego.
(wypowiedź edytowana przez Zwieros 19. czerwca. 2007)
A to nie jest też kozibród wielki? Krzysztofie, co według Ciebie przemawia za łąkowym?
Hmm, nadal jeszcze to dla mnie niejasne, usiłuję rozgryźć rodzaj kozibród na podstawie dostępnych mi źródeł, ale znów problem, że nie mam klucza Szafera.
Ja z kolei widzę różnicę w budowie owoców, a raczej aparatów lotnych, spójrz proszę, Krzysztofie na ten link k.łąkowy - owoce[hlasek.com]
(wypowiedź edytowana przez topazzz 21. czerwca. 2007)
Natomiast mam klucz Rutkowskiego (2006), wynika z niego, że rodzaj kozibród to nie tylko gatunki, ale i podgatunki!!!
Basiu, ten kozibród łąkowy z poleconego mi linku - wydaje mi się - był fotografowany wczesnym rankiem, kiedy była rosa i aparaty lotne ( puch owoców) były zlepione wodą; koszyczek kwiatowy jeszcze nie był do końca otwarty.
Pragnę koleżeństwu zwrócić uwagę na to, że "mój" kozibród miał listki nagle zwężające się, przekształcające się w bardzo długi szpikulec. Może ta cecha będzie pomocna. Kwiatów nie widziałem, już przekwitły, a kolejna pąki jakoś nie rozwijają się.
Chciałbym zweryfikować jeszcze jedną roślinę z tego samego miejsca. Czy jest to wyka lędźwianowata?
Ad kozibroda - po przeczytaniu załączonych przez Krzysztofa opisów oraz Twojej uwagi, Tadeuszu, na temat kształtu liści, nadal uważam Twojego kozibroda za wielkiego.
Jednak czy jest możliwe, byście sprawdzili szypułki pod koszyczkami, do którego z opisów załączonych przez Krzysztofa bardziej pasują?
1. k. łąkowy - szypułki pod koszyczkami niezgrubiałe lub nieznacznie zgrubiałe,
2. k. wielki - szypułki pod koszyczkami wybitnie zgrubiałe i puste.
(wypowiedź edytowana przez topazzz 25. czerwca. 2007)