Pal licho te czarne kuleczki.... ale chętnie bym sobie obejrzał te Hyalorbilia *a może Orbilia), które masz na pierwszym zdjęciu na godzinie piątej.
:) hehe... no wiesz co, takie słowa w kąciku śluzowców. Niektóre były tak małe, że na początku myślałem że to ziarenka piasku, dzisiaj ich nie zebrałem ale może jutro będe w tym samym miejscu, to zrobie im sesję i zabiore trochę (i będe mógł zobaczyć mikrofotki jeśli jesteś chętny na przesyłkę)
Jeżeli chodzi o śluzowca, to typowałbym Chaetosphaerella phaestroma.
Możesz dać dokładne foto dojrzałych i podeschniętych kuleczek? Nie musi być z natury.
Czy to grzyb???... czy śluzowiec???
Zasugerowałem się tym, że tamat znalazł się w rozdziale śluzowców, oznaczając go (prawdopodobnie prawidłowo), że jest to Chaetosphaerella phaestroma.
Jednak dokładna analiza zdjęcia, na którym zaznaczyłem interesujące mnie fragmenty upewniły mnie, że to nie jest śluzowiec, tylko grzyb. Poszukiwania zaprowadziły mnie na tą stronkę: nifg.org.uk
Ten gatunek wymieniony jest w grupie ASCOMYCETES...
Co o tym sądzicie???
Marku, czy możesz powiedzieć co konkretnie przekonało Cię w zaznaczonych fragmentach o grzybowej naturze mojego znaleziska? Jeśli chodzi o prośbę Sebastiana to niestety, nie mam narazie lepszych zdjęć. Jeśli rzeczywiście jest to grzyb, to za dwa - trzy dni (kiedy będe miał okazję pojechać w tamto miejsce) powinno jeszcze coś z niego zostać i wtedy może zdjęcia będą bardziej rozstrzygające
Chaetosphaerella raczej nie ma trzoneczka, a te zdają się mieć.
tak, mają trzoneczki, są przynajmniej 2 razy dłuższe niż średnica 'kulki' krórą widać
Wspomniałeś, że przy dotknięciu sypały się na brązowo. Spontanicznie przyjąłem że to śluzowiec, tym bardziej że ten gatunek mam skatalogowany właśnie w grupie ŚLUZOWCE. Te zaznaczone miejsca, zwłaszcza to najwyższe jakoś dziwnie mi wyglądało: kulka, której powłoczka dość znacznie popękała, odsłoniła wnętrze, też kulkę w innym zabarwieniu. Coś mi nie pasowało, więc zacząłem surfować po internecie, aż trafiłem na stronkę, gdzie jak napisałem Chaetosphaerella phaestroma umieszczona jest w grupie ASCOMYCETES.
No więc zwątpiłem. Ponieważ z natury jestem dociekliwy, pilnie bedę obserwował rozwój tego wątku. Myślę że to dopiero początek, bo tak naprawdę co ty właściwie znalazłeś???
Jeszcze jedno pytanie: czy te białe plamki na szczytach kulek to kryształki piasku, czy też naturalne znamię???...
Czyżby Comatricha nigra???
Sypały na żywy rdzawo-brązowy kolor. Prawdopodownie jeszcze nie były całkiem dojrzałe, bo zarodniki nie były pyliste, tylko jakby lekko wilgotne
Comatricha nigra na tej stronie wygląda o wiele inaczej, chyba, że jest bardzo zmienna: fugleognatur.dk
jeśli chodzi o białe plamki to piasek i inne paproszki, kulki są jednolicie zabarwione
Posługuję się bazą danych ITIS (Integrated Taxonomic Indexing System) liczącą w chwili obecnej ponad milion gatunków. Płytę DVD otrzymałem z Brytyjskiej Akademii Nauk. Tam wygląda to w ten sposób:
Phylum Ascomycota
Class Ascomycetes
Order Coronophorales
Family Chaetosphaerellaceae
Genus Chaetosphaerella
Chaetosphaerella fusca
Chaetosphaerella fusispora
Jeśli są obecne trzonki i masa zarodników jest brązowa to mogą to być młode zarodnie Diderma floriforme. Warto byłoby poobserwować czy coś jeszcze z tego znaleziska wyrośnie.
1. Chaetosphaerella to grzyb oczywiscie:
2. Ja nie mam zadnych watpliwosci, ze "czarne kuleczki" to sluzowiec
3. Wydaje mi sie, ze te czarne kulki to nie sa kulki, ale waleczki, czyli maja wydluzony ksztalt. Biorac jeszcze pod uwage czerwonawe trzonki zrosniete razem i takie wystepowanie w malych grupkach, stawialabym na bukietek malinowy czyli Metatrichia vesparia. Jesli po pojrzeniu potwierdzi sie, ze te czarne waleczki zrobia sie bardziej czerwono-brazowe, a wewnatrz zardoni pokaze sie dosc jaskrawo czerwono-brazowa masa zarodnikow i bardzo elastyczna wlosnia w tym samym kolorze - bedziemy miec dowod, ze jest to bukietek.
Zobaczcie tu:
najpierw w celu uporządkowania informacja, że wątek grzybowy z początku jest kontynuowany tu: [bf#110281]