Bardzo proszę o pomoc w badaniach socjologicznych.
Pytanie: jakie gatunki roślin możemy określić mianem KWIATÓW POLSKICH?
"Dziewanny złote pod Zamościem..." A tak na serio to może malwy? Sporo ich w wiejskich ogródkach. Zawilce, przylaszczki? A może mniszek lekarski?
Na pewno maki, chabry i powoje może słoneczniki, bławatki ale w 100 PROCENTACH KWIATY NASZYCH BABEK FUKSJE UŁANKI może też maciejki lub macierzanki?
Do wymienionych już w poprzednich postach kwiatów, dopiszę kwiaty typowe dla polskich łąk, brzegów dzikich strumieni: stokrotki, kaczeńce, niezapominajki, fiołki. Kiedyś bardzo obficie występujące, teraz w środowisku naturalnym coraz rzadziej spotykane, a szkoda bo były prawdziwą ozdobą krajobrazu. Wymienione kwiaty uważam za typowo polskie, takie zapamiętałem w czasie mojego dzieciństwa.
zdecydowanie chabry, maki, powoje - typowe chwasty pól ze zbożem
poza tym niezapominajki (las) i szarotki (góry)
malwy, stokrotki, dziewanny (ogród)
to są kwiaty albo jabłoni purpurowej albo różanecznika (tak sądzę gdyż przebijają raczej liście różanecznika
Malwina
To są kwiaty jabłoni purpurowej.
Badanie socjologiczne? A jaki jest temat?
Jakie gatunki kwiatów można uznać za polskie? Jeszcze niedawno - goździki: D Te wręczane masowo z okazji różnych okazji, z uściskiem dłoni dyrektora włącznie: D
A serio - wszelkie rośliny często spotykane dawniej w przydomowych ogródkach wiejskich, te wszystkie bratki, nagietki, lewkonie, floksy, porcelanki, rudbekie (szczególnie naga), onętki, szałwie itd. Chwasty polskich pól i łąk - jak najbardziej też, choćby maki i chabry. Ale równie dobrze kwiaty dzikiej jabłoni, głogu, tarniny czy ałyczy, dzikie róże i powoje.
(wypowiedź edytowana przez Nalewka 21. grudnia. 2009)
Cytuję: "Pytanie: jakie gatunki roślin możemy określić mianem KWIATÓW POLSKICH?"
- Zachwycamy się wszyscy budową, kolorem, zapachem storczyków rosnących w tropikach, a ilu z nas pamięta, widziało nasze rodzime przepiękne storczyki, rosnące zarówno na łąkach jak i w lasach. Czy tych zapomnianych i pozbawianych coraz częściej swoich naturalnych siedlisk kwiatów nie należy zaliczać, wręcz uważać za nasze polskie kwiaty.
Ponieważ nie chcę naruszać praw autorskich, nie wstawiam fotek storczyków, a wszystkich zainteresowanych tymi wspaniałymi kwiatami, które pamiętam z lat mojego dzieciństwa odsyłam do strony: polskie.storczyki.org.pl