Interesuje mnie amatorska chodowla chryzantem wielkokwiatowych.Skąd pozyskać sadzonki w ilościach nie hurtowych lub nasiona.W jaki sposób prowadzić rośliny aby ładnie kwitły w określonym terminie. Gdzie znajde praktyczne porady na ten temat.
2006.11.02 23:38
windziarz
Dzięki Albercie.Chodowałem kiedyś w ogródku chryzantemy drobnokwiatowe nie znam odmiany i zawsze ładnie kwitły pod koniec pażdziernika.Teraz mam niewielką szklarnie i chciałem spróbować z jakąś odmianą wielkokwiatową.Wiem że można kupić sadzonki w profesjonalnych gospodarstwach ogrodniczych ale mnie nie interesują takie ilości.
Więc muszę zadać pytanko : czy chcesz uprawiać je na Wszystkich Świętych ? Jakie ilości Cię interesują ?
2006.11.03 21:24
windziarz
Taki miałem zamiar, ale nie koniecznie. Na początek chciałbym spróbować czy wogóle coś ztego wyjdzie.Jesli chodzi o ilość to myślę że na próby jakieś kilka, kilkanaście sztuk.
Więc poradzę tak - wypróbuj odmianę Cremist - nie wymaga sterowanie, choć jest dość niestabilna genetycznie. Musisz sobie jednak zdawać sprawę, z konieczności oprysków specjalistycznymi środkami, możliwością chorób grzybowych, rdzy chryzantemy, i mnóstwem możliwych szkodników (mszyce, wciornastki itp.). Pamiętaj o wietrzeniu, sadzenie początek lipca lub wcześniej. Być może mógłbym ci też pomóc z nabyciem sadzonek, ale nie wiem z jakiego miasta jesteś.
Pozdro :-)
Chciałabym poradzic się Was w sprawie uprawy chryzntem drobnokwiatowych doniczkowych na polu na wszystkich Świętych. Chodzi mi konkretnie o to czy jakie odmiany są najłatwiejsze w uprawie, termin sadzenia, czy lepiej sadzic je do gruntu i potem przesadzać do doniczek czy od razu sadzić je w doniczkach. Czy powinno się je uszczykiwać ew. kiedy? Z góry dziękuje za pomoc i rady :-)
Albercie!!! Przecież nie wszystkie chryzantemy na Wszystkich Świętych pochodzą z upraw spod osłon!!!! Duża część roślin jest kopana z gruntu i przesadzana do doniczek, albo uprawiana w otwartum polu w doniczkach na matach, oczywiście ryzyko przemarznięcia roślin jest bardzo duże, a rośliny w tym okresie zwykle zakwitaja bez uprawy sterowanej, poniewaz mamy nowe odmiany. Uprawa sterowana tyczy sie terminów wcześniejszych, gdy przy dniu długim chcemy uzyskać kwitnące rosliny.Oczywiście raz mogą zakwitnąć wcześniej a raz później, ale to zależy od warunków atmosferycznych. A co do odmian to sa ich tysiące i co roku pojawiaja sie ich nowe setki, więc trudno debatować, która jest najlepsza. Najlepiej iść do zaprzyjaźnionego ogrodnika i wycyganić od niego najlepiej zimująće odmiany w polu, poniewaz duża część chryzantem nie zimuje w naszych warunkach. I własnoręcznie za pomocą sadzonek wierzchołkowych je rozmnożyć, a po ukorzenieniu sadząc na rabatę lub do doniczek.
Witaj na forum Anno !
Zacznijmy od tego, że na dworze nie wyhodujesz ładnej produkcji, którą będziesz mogła sprzedać. Z doświadczenia wiem, że zmiotą Cię z rynku doświadczeni "masówkarze".
Radzę więc przemyśl jeszcze kilka razy, czy jesteś w stanie sie tym zająć - punktualnie, codziennie o wyznaczonych godzinach należy chryzantemy cieniować (imitacja długiego dnia), należy współczynnikami dobierać dawki nawożenia, musisz też znać podstawy chorób i szkodników, codziennie masz więc co najmniej godzinę wyciętą z planu dnia. Masz jakieś doświadczenie z profesjonalną (na sprzedaż) uprawą roślin ? Nie żebym chciał Cię straszyć, ale jest to o wiele bardziej trudne niż się wydaje.
Po pierwsze, z racji tego, że na dworze ładnej produkcji nie zrobisz musisz wybudować tunel foliowy ( mogła by być szklarnia, ale tunel o wieeeeele łatwiej zrobić :-) ).
Na początek zorientuj się, jakie specjalistyczne gospodarstwo ogrodnicze najbliżej Ciebie zajmuje się produkcją sadzonek chryzantem. Minimalne zamówienie z danej odmiany to zazwyczaj 120 - 125 sztuk. Jeżeli chcesz mieć pewność, ze chryzantemy zakwitną na Wszystkich Świętych musisz je cieniować w systemie 10 - 12 godzinnym (ilość cieniowania ulega zmianom w czasie ). Różne odmiany potrzebują różnego czasu cieniowania ( od 8 tygodni do nawet 14 ). Musisz więc nabyć specjalną cieniującą folię (nie jest ona tania) i zrobić bramki, na których będzie się ją kłaść.
Na termin 1 listopada Chryzantemy drobnokwiatowe powinno się sadzić do mis o średnicy 21 - 25 cm., w drugiej połowie czerwca/początek lipca po kilka sadzonek w zależności od efektu.
Czy mimo to na pewno chcesz się tym zająć ??? Jeśli tak, to wypiszę polecane i najbardziej chodliwe odmiany :-)
Tomku tak, oczywiście...
Ale jak ktoś chce robić na sprzedaż, nie będzie ryzykował i hodował w ogródku...
Mam dużo znajomych ogrodników profesjonalnych, nikt w dzisiejszych czasach nie robi z doniczówek, nawet na Wszystkich Świętych bez cieniowania. Już nie raz się na tym zawiedli... Czyż mają potem piękne kwitnące na przykład 7 listopada chryzantemy wyrzucać na kompost ? Jednego roku może wyjść na 15 października innego 10 listopada. Czy więc warto ryzykować?
Co innego tyczy się takich odmian jak np. Cremist. Jest to tradycyjna odmiana, co prawda posiada dużo niestabilności genetycznych, ale ona akurat wychodzi niezawodnie.
Ja wiem... Co innego mówią na AR, ale w praktyce wychodzi inaczej :-)
Pozdrawiam :)
Dziękuje za rady.
Mieszkam blisko miejscowości Wieluń, gdzie jest duży zakład specjalizujący się w produkcji sadzonek chryzantem. Rozmawiałam z kierownikiem produkcji który mówił mi o uprawie tradycyjnej drobnokwiatówek (bez sterowania. jako termin sadzenia podał 14-20 maja, polecił odmiany MATINA YELLOW, ALBANOR WHITE i APPRO, których to kwitnienie przypada na 41-42 tydzień. Mówił że nawet bez cieniowania powinny zakwitnąć na 1 listopada (oczywiście w połowie września należy je przenieść do szklarni lub tunelu). Jeszcze się zastanawiam czy sadzić je w doniczkach czy bez?
ps. dzięki za powitanie Albert.
Faktycznie, Specjalistyczne Gospodarstwo Ogrodnicze Cichoń to jedne z najlepszych w kraju. Sam wielokrotnie odwiedzałem to gospodarstwo, brałem sadzonki, widoczny był zawsze profesjonalizm :-) Szczególnie dobrze widać to na dniach otwartych...
Faktycznie, przy tak bardzo wczesnym terminie sadzenia kwitnienie powinno wyjść na Wszystkich Świętych, ale zawsze jest ryzyko bez sterowania...
Najlepsze porady powinnaś uzyskać od ich samych. Podane odmiany to jedne z najpospolitszych w tym momencie, raczej niezawodnych. Wszyscy moi znajomi sadzą w doniczkach, nie znam nikogo kto sadzi do gruntu i przekopuje, w doniczkach roślina rozwija się od początku, po przesadzeniu cykl wzrostu może nieznacznie sie zmienić.
A powiedz masz już gotowego odbiorcę ? W jaki sposób chcesz sprzedać produkcję ? Masz choć podstawową wiedzę o szkodnikach i chorobach chryzantem, być może o potrzebie skarlania regulatorami wzrostu ? Uprawiałaś już kiedyś rośliny na masową sprzedaż ? Jakie ilości Cię interesują ? Masz już hurtownię, od której będziesz brała podłoże i nawozy ? Być może będzie potrzebna licencja, na środki ochrony roślin wyższej toksyczności, masz ją lub kogoś ze znajomych, kto mógłby Ci takie środki załatwiać ? Zdajesz sobie sprawę z tego, że na rynku istnieją wielcy profesjonalni producenci, którzy produkcję liczą w tysiącach i mają duże możliwości regulowania sprzedażą... Przemyśl to sobie proszę... nie żebym chciał Cię straszyć, ale to naprawdę nie jest to łatwe :-)
Pozdrawiam :)
Na razie nie myślę o produkcji na jakąś większą skale. Zawsze marzyłam o pracy przy kwiatach. Na początek myślę spróbować z ok. 300-400 sadzonkami, aby zorientować się czy dam radę i czy to ogólnie mi się uda:) zbieram informacje i jestem gotowa zaryzykować. Jeżeli mi się uda to w przyszłym roku spróbowałabym większej ilości. Co do odbioru to planuje sama zająć się sprzedażą detaliczną. O środkach ochrony roślin poczytałam sobie co nieco, u Cichonia też mi poradzili, dali ulotki. Może nieco się napalam, ale myślę też o uprawie innych kwiatów (w tunelu lub szklarni), tylko nie wiem od czego mogłabym zacząć? Może poleciłbyś mi jakieś łatwiejsze w uprawie kwiaty?
pozdrawiam!!!
Racja - najlepiej na początek spróbuj czy Ci się to uda. Na Twoim miejscu wziąłbym po 3 paletki (po 125 szt) z 3 odmian. Na początek trzeba poszukać w Twoim regionie hurtowni zajmujących się sprzedażą mis do chryzantem, podłoży i nawozów. Przydałby się jeszcze jakiś sprzęt do oprysku, na razie może być kilku litrowy opryskiwacz z dyszą, polecam produkty firmy Kwazar. A powiedz jeszcze, myślisz o budowie tunelu ? Bo już by trzeba. Zdecydowałaś się na uprawę sterowaną czy tradycyjną ? Masz jakiś konkretny punkt sprzedaży ?
Z doświadczenia wiem, że jeśli chcemy coś produkować, aby sprzedać, nie możemy się kierować, tym co łatwo się uprawia, lecz tym co ma wzięcie u klienta. Jeszcze nie tak dawno opłacało się uprawiać bratki, dziś potencjalny odbiorca jedzie na giełdę kwiatową, kupuje od kolesia który przywiózł kilka tysięcy sztuk tirem z Holandii, takiemu nie zależy na cenie, tylko żeby sprzedać, więc bratek idzie za 70/80 gr sztuka, a my w detalu kupujemy potem sobie w kwiaciarni za 1.50 zł :-)
Oczywiście mogę Cię wprowadzić w temat, co w dzisiejszych czasach najlepiej opłaca się uprawiać na sprzedaż, ale jeszcze muszę wiedzieć : Ile czasu dziennie mogłabyś poświecić na uprawę produkcyjną roślin ? Czy w grę wchodzi ogrzewanie tunelu/szklarni w zimie ?
Wybrałam 3 odmiany: appro yellow, remos i albanor white, choć myślę jszcze o odmianach kodiak, które można uprawiać zarówno w uprawi sterowanej jak i tradycyjnej. Zdecydowałam się na uprawę tradycyjną bez sterowania. Mam przygotowany grunt i dysponuje też podstawowym sprzętem. Znajoma która kiedyś miała chryzantemy poradziła mi abym sdziła bez doniczek bo wtedy rosną większe, ale później trzeba je przesadzić.
Co do tunelu to obecnie mam mały tunel w którym od kilku lat hoduje pomidory z własnych sadzonek (na własny użytek). Myślę o większym tunelu, bo szklarnia to chyba nie wchodzi w grę.
Co do uprawy innych kwiatów to co mógłbyś mi polecić. Jestem dyspozycyjna i mogłabym całkowicie się temu poświęcić. Jeśli chodzi ogrzewanie w zimie to na azie nie jestem na to przygotowana.
Dobrze, w wolnej chwili napiszę Ci o tym trochę ;-)
Zdecyduj, czy lepiej sadzić do doniczek czy w gruncie. Może w gruncie faktycznie system korzeniowy nie ma ograniczonej przestrzeni, za to mogą być potem problemy z przyjęciem się dużych roślin w doniczkach.
Co do Kodiak'a to bardzo ciekawa i chodliwa odmiana, można ją prowadzić zarówno na kwiat pojedyńczy jak i drobnokwiatowy, ładnie się prezentuje i raczej nie jest zbytnio kłopotliwa, z tym, że trzeba raczej stosować regulatory wzrostu, a ja nie znam nikogo, kto uprawiał by ją metodą tradycyjną (choć wszędzie jest napisane, że też można), przy uprawie sterowanej zawsze wychodziła niezawodnie :)
do Alberta i nie tylko.
Wczoraj zasadziłam chryzantemy, te odmiany o których pisałam. Gdybyś miał jakieś wskazówki i rady byłabym wdzięczna. Pozdrawiam!
czy ktoś ma może doświadczenie z uprawą chryzantem na polu? i zechcbciałby się podzielić wiadomościami na ten temat?
Dużo już opisałem wcześniej.
Napisz co konkretnie chcesz widzieć, wtedy postaramy sie pomóc...
jak wspominałam zasadziłam je 26go V - 300 sztuk. kiedy mam je zasilic i czym? wydaje mi sie ze juz powinnam wykonac oprysk na grzyba - czy tak? pozdrawiam
Nawożenie można rozpocząć po ok. 2 tygodniach od wyraźnego przyjęcia się roślin do gruntu. Polecam nawóz PG Mix chyba firmy Hydro, o NPK 14/16/18.
Pierwszy profilaktyczny oprysk grzybobójczy należy wykonać po widocznym przyjęciu się roślin ( jak najszybciej ).
Prowadzę tradycyjną uprawe chryzantem na 1 listopada. Mam odmiany 10 tygodniowe, chciałem spróbować uprawy sterowanej, jak mam sie za to zabrać (kiedy rozpocząć sterowanie i jak długo sterować?)? Jestem z Głogowa woj. dolnoślaskie. Bardzo proszę o radę na ten temat.
Proszę Albercie abyś napisał co najlepiej uprawiać na sprzedaż,brak ogrzewania,czs nieograniczony.Trochę myślałam o wrzosach i wrzoścach,bukszpanie.Proszę napisz mi jak je uprawiać, jaka ziemia, gdzie ją kupić najlepie i czy się tak naprawdę opłaca
(wypowiedź edytowana przez mwardawa 15.września.2007)
Witaj !
Powiem tak - nie ma możliwości dokładnego określenia co najlepiej uprawiać, gdyż to zależy od rynku lokalnego, który po prostu trzeba wyczuć :)
Bez ogrzewania możesz myśleć o bylinach, ew. iglakach, ale to trudniejsze :) Oczywiście każdą działalność trzeba odpowiednio zalegalizować...
Bukszpan łatwo rozmnożyć samemu - pod koniec sierpnia umieszcza się sadzonki w podłożu do ukorzeniania roślin, lub podobnym, odpowiednim. Uprawa nie jest zbyt trudna, ale za to niezbyt opłacalne długotrwała - samo ukorzenianie trwa całą zimę, a 3 letnie sadzonki osiągają ceny 3 zł...
Jeśli chodzi o wrzoścce - najlepiej kupować ładne sadzonki wyselekcjonowanych odmian. W mojej okolicy jest kilka firm tym się zajmujących. Uprawa tych roślin też nie jest trudna - mają małe wymagania, należy sadzić do lekko kwaśnego podłoża.
Pozdrawiam !
Dziękuje za odpowiedź Albercie
witam!
mam pytanie jak mozna przyspieszyc termin kwitnienia chryzantem doniczkowych.
Obawiam sie ze moga nie wykwitnać na 1 listopada.
Czy sa potrzebne jakieś środki chemiczne?
Witaj,
No i to jest właśnie efekt braku sterowania...
Postaram się jeszcze to sprawdzić, ale w tym momencie raczej nie ma już możliwości przyspieszenia kwitnienia przez zastosowanie środków chemicznych, przynajmniej dzięki tym dostępnym na rynku, choć sytuacja ciągle się zmienia, jak będę miał chwile to sprawdzę ;)
Dzieki za odpowiedz.
Interesuja mnie odmiany kwiatów gałazkowych i cietych wielokwiatowych.
Hoduje "CREMISTA" i nie ma z nim problemow co do sterowania czy mozesz polecic jakas odmiane zblizona do CREMISTA?
Gdybym wiedziała kiedy nalezy zaczac sterowac nie byłoby problemu;
Czekam na odpowiedz i pozdrawiam.
jakim srodkiem opryskac chryzantemy drobnokwiatowe aby przyspieszyc ich kwitnienie?
Sprawdziłem, raczej na rynku nie ma doraźnego środka wpływającego na przyspieszenie kwitnienia przez oprysk. Może tylko pomóc nawożenie, ale teraz już oczywiście za późno...
I dlatego cieniowanie stanowi tak ważny element w uprawie chryzantem !
Jeżeli chodzi o chryzantemy cięte, odmiany dobrze sprawdzające się :
Wielkokwiatowe
- Cremist - jedyna na prawdę sprawdzona bez cieniowania. Istnieje Cremist Golden i Cremist White.
Inne wielkokwiatowe, polecane cieniowanie :
- Palisada White i Palisada Golden - nieco podobna do Cremista,
- Bislet i Bislet Red - ten sam tym, ciekawe kolory mogące stanowić urozmaicenie,
- Kiko - bardzo ciekawa odmiana z kwiatem typu pająkowatego, ciekawe urozmaicenie,
- Dilana, D. Yellow, D. Pink - igiełkowa,
- Boris Becker - ciekawe, nieco większe niż dawny Ping Pong.
Anastasia - w kilku kolorach, zarówno na kwiat pojedyńczy jak i gałązkowy, sprawdzona dobra odmiana.
Sprawdzone odmiany gałązkowe :
- Reagan - najpospolitszy typ, w ostanich latach wycofany w tego typu produkcjach, zastąpiony ciekawszymi odmianami.
- Euro - bardzo dobra, sprawdzona odmiana,
- Mona Lisa - ------||------
- Zembla - ciekawa, silny wzrost, jednakże przy nieodpowiednim postępowaniu łapie choroby grzybowe.
Co do sterowania - mogę wiedzieć z jakiej firmy brałaś sadzonki ? Zazwyczaj - i jest tak przyjęte - każda firma wyznacza kalendarz sterowania i przedstawia go klientowi ! Każda odmiana ma swój własny czas sterowania.
Dziwi mnie to, że nikt Cię nie poinformował o konieczności sterowania odmian innych, niż Cremist.
Polecam firmę Cichoń z Wielunia, jest to firma naprawdę profesjonalna.
Sprawdziłem, raczej na rynku nie ma doraźnego środka wpływającego na przyspieszenie kwitnienia przez oprysk. Może tylko pomóc nawożenie, ale teraz już oczywiście za późno...
I dlatego cieniowanie stanowi tak ważny element w uprawie chryzantem !
Jeżeli chodzi o chryzantemy cięte, odmiany dobrze sprawdzające się :
Wielkokwiatowe
- Cremist - jedyna na prawdę sprawdzona bez cieniowania. Istnieje Cremist Golden i Cremist White.
Inne wielkokwiatowe, polecane cieniowanie :
- Palisada White i Palisada Golden - nieco podobna do Cremista,
- Bislet i Bislet Red - ten sam tym, ciekawe kolory mogące stanowić urozmaicenie,
- Kiko - bardzo ciekawa odmiana z kwiatem typu pająkowatego, ciekawe urozmaicenie,
- Dilana, D. Yellow, D. Pink - igiełkowa,
- Boris Becker - ciekawe, nieco większe niż dawny Ping Pong.
Anastasia - w kilku kolorach, zarówno na kwiat pojedyńczy jak i gałązkowy, sprawdzona dobra odmiana.
Sprawdzone odmiany gałązkowe :
- Reagan - najpospolitszy typ, w ostanich latach wycofany w tego typu produkcjach, zastąpiony ciekawszymi odmianami.
- Euro - bardzo dobra, sprawdzona odmiana,
- Mona Lisa - ------||------
- Zembla - ciekawa, silny wzrost, jednakże przy nieodpowiednim postępowaniu łapie choroby grzybowe.
Co do sterowania - mogę wiedzieć z jakiej firmy brałaś sadzonki ? Zazwyczaj - i jest tak przyjęte - każda firma wyznacza kalendarz sterowania i przedstawia go klientowi ! Każda odmiana ma swój własny czas sterowania.
Dziwi mnie to, że nikt Cię nie poinformował o konieczności sterowania odmian innych, niż Cremist.
Polecam firmę Cichoń z Wielunia, jest to firma naprawdę profesjonalna.
Pragnę powitać wszystkich Uczestników tego forum. Z wielkim trudem udało mi się trafić na forum, na którym porusza się tematy związane z uprawą chryzantem. Na swojej niewielkiej działce mam kilka odmian chryzantem. Niestety w zasadzie tylko jedna odmiana zakwita już pod koniec sierpnia (nie znam nazwy), inne nie zakwitają a wręcz mogę powiedzieć, że łodygi i liście zasychają w pierwszych dniach m-ca września. Chryzantemy traktuję jako kwiaty zdobiące rabatę kwiatową na działce oraz kwiaty do flakonu. Po przeczytaniu wszystkich wypowiedzi na tym forum, już dużo zyskałem wiadomości na temat uprawy tych pięknych kwiatów. Poruszacie Państwo tematy związane z uprawą towarową - na sprzedaż - i niewiele tych wskazówek mogę zastosować w uprawie amatorskiej. W moim przypadku "zdobywanie" sadzonek odbywa się na zasadzie wymiany między sąsiadami - bez wiadomości jaka to odmiana. Zainteresowany byłbym tylko odmianami zimującymi w gruncie, ich nazwami, warunkami uprawy (nawadnianie, nawożenie, stanowisko, "uszczykiwanie" sadzonek - ile razy). Chryzantemy, które mam na działce są rozmnożone z sadzonek uzyskanych z karp wiosną 2007 r. Czy mógłbym prosić o kilka wskazówek na temat uprawy chryzantem zimujących w gruncie.
Witam na 1 listopada wsadziłam do ziemi przy grobie rodziców 8 chryzantem. Są to chryzantemy wielokwiatowe koloru bordo (odmiany ich niestety nie znam). Chciałabym aby przezimowały w ziemi do następnego 1 listopada. Proszę o pomoc co mam zrobić czy je przycinać , jak tak to na jakiej wysokości i do jakiej wysokości je okrywać i czym.Pozdrawiam i mam nadzieje że ktoś mi pomorze.
Witam Albercie.
Firma od której kupuje sadzonki to "KŁAK" i "ZŁOCIEŃ".
Wiem ze nalezy je sterowac lecz niektóre z nich wykwitły mi.
W katalogu znajduja sie daty, posiadam równiez folie do przyciemniania zastanawiam sie tylko jak nalezy nimi sterowac aby wyrosły w odpowiednim momencie i wzroscie.
Dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam.
Chciałabym wiedziec czy istnieje taka odmiana bez sterowania jak: cremist, z którym nie ma problemów.
Mam pytanie ...do pana Alberta Janoty.....czy wysoka temperatura w tunelu foliowym w momencie sterowania chryzantem moze wpływać na kształt ,zwłaszcza wygląd kwitnącego kwiatu...jestem pańskim klientem od wielu lat.....POZDRAWIAM
Witam. Jestem początkującym pszczelarzem, a ponieważ chryzantemy dają pszczołom świetny pożytek pyłkowy, chciałem zasadzić szpaler tych kwiatów. Bardzo proszę o poradę które chryzantemy można zostawiać na zimę w ziemi. Pozdrawiam
Najlepiej zdobyć je od sąsiadów w okolicy (może wymienić się na miód?).Te będą zimowały w gruncie.Odmiany "handlowe" z reguły znoszą tylko lekkie zimy.
Cremist zazwyczaj wykwita bez sterowania bez problemów. Niestety nie ma odmiany wykwitającej tak niezawodnie, a pozbawionej tych drobnych wad genetycznych.
Wysoka temperatura nie wpływa na kształt kwiatu, szczególnie że sterowanie przypada na okresy letnie.
Zimę na pewno bez problemu przetrzymają liczne odmiany ogrodowe.
Wysoka temperatura w czasie sterowania szkodzi.Będzie mniejsza liczba płatków, a niektóre odmiany będą miały "pusty" kwiat.
Prawdziwie zimotrwałe odmiany chryzantem zniknęły z katalogów w ciągu kilku ubiegłych lat.Są tylko odmiany letnie.Zimę 2006/07 przetrzymały.Można próbować.
witam !!!
Mam pytanie do Alberta i innych, czy uda się sterować chryzantemy cieniówką ok.70% zaciemnienia ??
Ponieważ zakupiłem nowy tunel do rabatówki i chce spróbować w nim posadzić chryzantemy cięte.
Zajmuje się produkcją chryzantem i cieniowałem zawsze w klasyczny sposób... i było zawsze ok. Może ktoś próbował sterować cieniówką ??
Niestety cieniowanie przypada na okresy letnie, wysoka temperatura nieunikniona. Nie zaobserwowałem, żeby wystąpiła jakaś specjalna różnica, pomiędzy sterowaniem w lato istnie upalne, a chłodne i deszczowe. Co o tym mówi wiedza teoretyczna - nie przypominam sobie.
Według mnie nawet gruba cieniówka nie da oczekiwanego efektu, jaki uzyskujemy przy cieniowaniu tradycyjną grubą czarną folią. Nie znam także nikogo, kto przeprowadziłby taki eksperyment.
witam serdecznie wszystkich! posiadam niewielka ilosc sadzonek chryzantemy drobnokwiatowej tzw. kopki mam zamiar posadzic ja w grunt ,problem polega na tym ze nie wiem kiedy moge jej ostatni raz uszczypac koncuwki, zeby zakwitla na czas? ps.z gory dziekuje za pomoc!!!
20 VII. Czy znasz nazwę odmiany?
Bez - rozpoznaję tę białą chryzantemę - jest to Frolic.
Pozdrawiam wszystkich miłośników chryzantem.
witam jestem początkujaca w uprawie chryzantem ale mam pytanie posadziłam w tym roku chryzantemy pod koniec maja odmiane elda WHite a teraZ ona mi strasznie wykwita co ja ZROBIŁAM NIE TAK
Witam wszystkich użytkowników forum.... :)
Zajmuję sie uprawą chryzantem doniczkowych od 4 lat. Łącznie posiadam około 1150 m2 pod folią (wraz z całościowym sytstemem nawadniania do doniczek + maty + ogrzewanie). Sadze prosto do doniczek na początku czerwca, a cykl produkcyjny kończe tradycyjnie na 1 listopada.
Moje pytanie kieruje do Pana Alberta... :) zastanawiałem sie nad wykorzystaniej tej powierzchni co mam, na przykład do sterowanej uprawy chryzantem doniczkowych ( doniczki ze względu na przystosowany do nich system nawadniania) tak od wczesnej wiosny do początku czerwca. Interesuje mnie gdzie mógłbym sprzedać wyhodowany materiał... czy na rynek krajowy... czy może na zagraniczny... są jakieś firmy które się ty zajmują... ?? A moze coś całkiem innego... ?
Jestem otwarty na propozycje...
Pozdrawiam... i czekanm na odpowiedź... :)
Witam wszystkich
Chciał bym się zająć uprawą chryzantem metodą tradycyjną na początek ale jestem ciekaw kilku niewiadomych dla mnie rzeczy mianowicie jakie odmiany chryzantem najlepiej uprawiać ? Kiedy je zasadzić ? czym je pryskać, nawozić i kiedy ?
Powitanie z września i jeszcze nikt się nie odezwał....A może nikt nie chce się podzielić informacjami do których dochodził przez kilkanaście lat...W sumie wszystkie niewiadome sa do rozszyfrowania w internecie...Tylko nie u hodowców chryzantem....Nie wierzyłbym zadnej odpowiedzi w tym temacie...No chyba ,że będzie to producent sadzonek...Ten powie wszystko,tylko przełożyć to na swoje warunki uprawy,to juz inna bajka
(wypowiedź edytowana przez jaś 02.listopada.2008)
witam jestem początkujaca w uprawie chryzantem ale mam pytanie posadziłam w tym roku chryzantemy pod koniec maja odmiane elda WHite a teraZ ona mi strasznie wykwita co ja ZROBIŁAM NIE TAK....
Niestety ..posadzilaś za wczesną odmianę....teraz jest juz pewnie fioletowa,albo zaczęła podgniwać...
witam od kilku lat zajmuję dośc dużą produkcja warzyw. ale mam pytanie o chryzantemy. w tamtym roku posadziłem ok 1000 szt ale to była taka puba na spontana. chciałbym sie zapytać jak posadzę takie odmiany jak eldy pierwszy rzyt od 15 maja i bede je uszczykiwał i skarlał to czy ona mi nie wykwitnie za wcześnie? a co do sterowania to powinnieniem zakrywać np. o 18 i odkrywać o 8 rano? uprawę prowadze w doniczkach ale w gruncie i przed 1 wrzesniem znoszeja do namiotów. i jak długo poinieniem cieniować? proszę o odp z góry dziękuję
Witaj,
Jaką odmianę zasadziłeś na próbę ? Trudno powiedzieć, czy niewykwitnie za wcześnie, gdyz to jest wszystko uzależnione od warunków panujących na zewnątrz, na które my nie mamy wpływu. Jeśli chodzi o sterowanie, jest to bardziej pewna forma uprawy, prowadzi się ją według ściśle wyznaczonych reguł dla konkretnej odmiany, niektóre trzeba sterować 10 tygodni, inne 7 lub 8, ale te wszystkie sprawy techniczne zawarte są u producetnów sadzonek; być może bedzie konieczne także skracanie czasu dobowego cieniowania. Nie jest istotne w jakich godzinach cieniowanie będzie się odbywało, ważne żeby był to proces regulary i bez zmian.
na próbe sadziłem odmiany elba terrano stawiski mowado z reakcja tygodniowa 40
w tym roku chce jakies odmiany do sterowania ale niewiem jakie. a i jaki najlepszy skarlacz bo ja stosuje b-nine 95 i nawozy kristalon. kwiaty sadze do doniczek a później ustawiam na maty ale robie to na zewnątrz dopiero na koniec sierpnia znosze do tuneli. i z jakiego zakładu najlepiej brać sadzonki. ja kupowałem chba od kazimierza Pychynskeigo czy on ma dobrą jakośc sadzonki?
wsadziłem w tym roku odmiane terano w połowie maja i teraz w połowie lipca są duże i nie kształtne co zrobić aby do listopada nabrały kształtu?Sadze też elde i bardzo wypuszcza pąki czy jest jakiś sposób żeby ich nie wypuszczała?sadze odmiany od 39-42 tygodnia kwitnienia sadze ich z nawadnianiem w połowie maja bez doniczki na polu i rosną mi o średnicy około 70-90 centymetrów czy jak bym wsadził odmiany o tygodniu kwitnienia powyżej 42 to też będą osiągać takie rozmiary?
Witam wszstkich zaczolem w tym roku uprawę chryzantem mam odmiany Ibera White, Tanilin, Remos ,Lolita , Canaco Orange i Fleur de sel chciałbym zapytać czy moze ktoś ma jakieś dowiadczenie w uprawie tych odmian?. Czy potrzeba tym odmianom sterowania żeby zakwitły na 1 listopada?