2006.06.06 22:32
Pola
W moim ogrodzie jest żyzna, wilgotna i gliniasta gleba. Problem w tym, że nie mogę dobrać do niej roślin. To znaczy znalazlam wiele informacji na temat uprawy roślin w glebie żyznej i ciężkiej, jednak proponowane rośliny nie tolerowały wapnia. A tymczasem po badaniu kwasomierzem okazało się terenie całego mojego ogrodu jest wyłącznie gleba bardzo zasadowa. O dużej zawartości wapnia świadczą też wapniolubne chwasty, które się u mnie rozpanoszyły. Chcę założyć nowy ogród, posadzić byliny. Z roślin lubiących żyzną wapienną glinę znalazłam tylko czosnki. Pozostałe roślinne propozycje albo kochają wapń, suszę i słońce, albo niskie PH i wilgoć. Moj typ gleby to chyba wielka rzadkosc, czytając pisma ogrodnicze można odnieść wrażenie że posiadacze ogrodów z wapienną glebą mieszkają wyłącznie nad morzem śródziemnym. Ja mam ogród cienisty i wilgotny a glebę ciężką, dlatego nie będą mi dobrze rosły skalne roślinki przyzwyczajone do suchych wapiennych zboczy.. nie mówiąc już o srogich polskich zimach nieprzyjaznych dla lubiących słońce "wapniaków". Czy jest jakieś wyjście? moźe znacie jakieś książki lub strony www? Help!
2006.06.10 14:20
Pawlak
szałwia łąkowa bardzo dobrze nadaje się na takie gleby.
A może uzdatnij trochę swoją ziemię dodając piasku, kompostu (chętnie z dodatkiem mielonej kory)i kwaśnego torfu? Za jednym zamachem poprawisz strukturę (piasek i torf), PH (torf) i zawartość składników odżywczych potrzebnych roślinom (kompost). Jesienią rozsypuje się to na wierzchu, przekopuje na gł. 30 cm i czeka do wiosny nie grabiąc. Wiosną można jeszcze raz przekopać (choć nie jest to konieczne), zagrabić i już.
#22
od stycznia 2007
Jak silnie zasadowa jest ta gleba? Na pewno warto zrobić to co poleca Nalewka w swoim poście, a ponadto:
z tego co mi wiadomo, to gleby wapienne (choć nie zawsze wilgotne) lubią następujące rośliny:
1. zawilec wielkokwiatowy (Anemone silvestris)
2. aster alpejski (Aster alpinus)
3. żagwin ogrodowy (Aubrieta deltoidea)- gleba wapienna lecz przepuszczalna, najlepiej zastosować solidny drenaż i pomieszać glebę z piaskiem i kompostem
4. mak wschodni (Papaver orientale)
5. goździk alpejski (Dianthus alpinus), kropkowany (Dianthus deltoides),
6. dzwonki, np. dalmatyński
7. goryczki
8. ciemierniki
i myślę, że jeszcze wiele innych.
Dlatego warto jeszcze poszukać w literaturze, a także poeksperymentować.
2007.01.24 22:19
Pola
Odpowiadam Nalewce: owszem, myślałam o zmianie gleby przez nawożenie i mieszanie z piaskiem. Tylko że mój ogród ma powierzchnię ok 2,5 hektara, w dodatku na nierównym, częściowo zalesionym terenie. Ledwo nadążam z koszeniem trawy, a co dopiero z przekopaniem takiego obszaru. Mam jeszcze 5 ha lasu które są w dalszej części działki. Ale dziękuję za radę. Sprobuję poprawić glebę przynajmniej na rabatach wokół domu. Barbarze również dziękuję za cenne wskazówki. Moja gleba ma ok 7 - 8 ph (w zależności od miejsca w którym mierzyłam, np pod iglakami była nawet ph 6.) Na pewno posadzę zawilce i astry - pięknie kwitną u sąsiada. Ale obawiam się ze goździk lubi właśnie dobrze zdrenowane podłoże... ale może spróbuję.
Proponuję uprawiać Piwonie krzewiaste,taka gleba będzie im bardzo pasować