bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Kupiłam budki lęgowe ...
« » bio-forum.pl « Ogród « Zwierzęta w ogrodzie «
i

#2849
od stycznia 2007

2008.04.17 19:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
i są SUPER!

Doszłam do stanu posiadania czterech budek lęgowych w moim ogrodzie. Są umieszczone wysoko na wysokopiennych drzewach owocowych lub orzechu włoskim. Dwie budki mają już lat kilka, a że trzecia najstarsza, samodzielnie kiedyś wykonana odpowiednia dla drobnego ptactwa rozpadła się po poprzednim sezonie, przyszedł czas, by kupić nową. Kupiłam DWIE nowe :-)))
Tak wygląda taka nówka:

budka lêgowa

Jeśli ktoś chciałby jeszcze wyposażyć swój ogródek w mieszkanka dla sikorek, wróbli i innego ptactwa - spory asortyment budek można nabyć w sklepiku internetowym. Spokojnie mogę polecić, bo dostawa jest szybka, wystarczy tylko wpłacić pieniążki na podane konto, budki dobrze wykonane, z tego co mi wiadomo, trwałe (na ładnych kilka lat), a że ptactwo wyprowadza często dwa lęgi na wiosnę, to jeszcze można im tej wiosny domek zafundować :)
I cieszyć się miłymi ptasimi gośćmi :)
I jeszcze mieć z ich bytności sporo korzyści :)

Mam też na ogrodzie ptasią "łazienkę" - jest to sporej średnicy podstawa pod donicę, teraz wypełniona deszczówką, latem trzeba wodę uzupełniać na bieżąco. Jak zabawnie wyglądają ptaszki kąpiące się w takiej wodzie, lubię patrzeć na to ich baraszkowanie, a dla ptaszków z kolei wiele korzyści z takiej "łazienki". Tylko musi być tak położona, by ptaszki były bezpieczne przed atakiem kotów.
i

#2869
od stycznia 2007

2008.04.20 09:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Ruch koło budek jest!!! Co prawda na razie zauważyłam zainteresowanie jedną ze starych budek (wlatują i wylatują), ale ptasząt wokół sporo, wróble, sikorki, więc nadzieja, że nie pogardzą też nowymi budkami.
Dla mnie to ciekawe, dla ptasząt ważna kwestia życiowa, obserwuję, jak pilnują "swoich" budek, przeganiają się czasem, zanim budka zostanie zasiedlona przez daną parę...
Jeszcze jedno zawsze mnie ciekawiło, powierzchnia ogrodu jest ograniczona, drzew mam tyle ile mam, w takim, a nie innym rozmieszczeniu, nie wiem jak to się ma do ptasich zwyczajów w sensie wyznaczania terytorium bytowania. (?)
C.d.n.
i

#2870
od stycznia 2007

2008.04.20 10:30 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Sprawami rodzinymi moich ptasząt przejmuję się, jakby to dotyczyło mojej własnej rodziny :-)))

Po porannych obserwacjach:
jedna ze starych budek - parka wróbli - budują gniazdko :)
jedna z nowych budek - sikorki - na pewno zainteresowane
druga ze starych - zainteresowanie, ale nie wiem jaki gatunek, bo budka trudniej widoczna z miejsca obserwacji
druga z nowych - na razie brak obserwacji, bo ona wymaga osobnego podejścia (innego punktu obserwacyjnego).

Jak co roku gości też u mnie rudzik, na razie dostrzegłam Pana Rudzika, co prawda to dla mnie prawdziwa zagadka, czy i gdzie one u mnie gniazdują... :)
I oczywiście kosy, te budują sobie gniazdka w winorośli przy domu, tradycyjnie od wielu już lat, starzy bywalcy, zanim jeszcze ja zostałam panią tego ogrodu :)

C.d.n.

#13
od kwietnia 2008

Również myślałam o zainstalowaniu budek, niestety jak na razie drzewa które posiadam są małe. Zupełnie się nie znam na zwyczajach lęgowych ptaków dlatego mam pytania: na jakiej wysokości budki powinny się znajdować, no i czy nie jest już za późno na ich umieszczanie?
i

#2876
od stycznia 2007

2008.04.22 06:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Joasiu, to co najszybciej mogę Tobie podpowiedzieć - budki muszą być tak umieszczone, by ptactwo było bezpieczne przed kotami - odpowiednia wysokość i takie posadowienie, by koty nie mogły np. dotrzeć w pobliże budki np. po jakimś konarze. Ponadto powinny być zwrócone na wschód - to myślę, kwestia by budka nie się nagrzewała nadmiernie wewnątrz, będąc zwrócona na południe (jeśli nie byłaby zacieniona koroną drzewa).

Ponoć mogą ptaki "budkowe" wyprowadzają dwa lęgi, niestety nie znam bliższych namiarów na terminy tych lęgów, trzeba będzie poszperać w sieci, albo jeszcze kogoś popytać, np. w linkowanym sklepiku. Jeśli się czegoś dowiem, napiszę.
i

#2879
od stycznia 2007

2008.04.23 19:22 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Mogę polecić stronę http://www.ussuri.pl/ptaki/budka_legowa_typ_a.htm - to już zakładka podająca zasady umieszczania budek lęgowych dla drobnych ptaszków, w opisach kolejnych typów budek kolejne tego typu porady.
Adres strony głównej http://www.ussuri.pl/index.htm

Życzę owocnej lektury :)

#16
od kwietnia 2008

Dziękuję bardzo. Strona bardzo fajna.

#22
od czerwca 2007

2008.05.10 02:34 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paulina
Jedno budzi mój niepokój, gdy oglądam zdjęcia tych budek - ścianka wokół otworu powinna być pogrubiona tzn. powinien być dodatkowy klocek i dopiero w nim otwór wlotowy. Chodzi o to, by w pewnym sensie oddalić wnętrze budki od otworu. Byłam kiedyś świadkiem, jak na budce przy balkonie znajomych sroka usiadła na daszku i zaatakowała pisklęta wróbla, siedzące w środku. Sprzyjał jej fakt, że nikt od dawna nie wyczyścił budki; co sezon mieszkańcy dodawali kolejne "piętro" budulca aż w końcu pisklęta były już na poziomie otworu wlotowego. Ścianki wokół otworu były cienkie i sroka "schylając" się z daszku, łatwo sięgnęła dziobem do wnętrza. Zapamiętałam ten przykry incydent i kiedy sama budowałam budkę, by powiesić ją na ścianie domu, zadbałam o pogrubienie ścianki. I przed nowym sezonem zawsze czyszczę budkę. Ptaki potrafią zapchać ją do połowy w ramach jednego sezonu. "Moimi" lokatorami są szpaki i jeśli odpowiednio wcześnie "zorganizuję" rośliny na balkonie, to ptaki idą po najmniejszej linii oporu, zaopatrując się w budulec w moich doniczkach. Nie przejmując się moją obecnością za szybą, szarpią co się da. W zeszłym roku obłamywały całe gałązki kocanki i kwiaty pelargonii. Coś niesamowitego:) Wyczytałam później, że szpaki chętnie znoszą do gniazda kwiaty i zioła. W tym roku "obgryzły" kwiatostany ze świeżo posadzonej werbeny. Gdybym na własne oczy nie widziała, to bym nie uwierzyła. Wybaczam im wszystko za przyjemność obserwowania, jak się uwijają między balkonem a budką na ścianie domu(nie mają daleko, niespełna metr).

#23
od czerwca 2007

2008.05.23 13:50 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paulina
Trzy dni temu "moje" szpaki wyprowadziły rodzinę z budki. Nie lubią chyba pożegnań;) i zawsze znikają po angielsku - po prostu pewnego ranka robi się pusto i cicho. Oczywiście już się zaczęli kręcić kolejni chętni na lokal. Wczoraj przyleciała para wróbli (albo mazurków, ciągle jeszcze mylę) i dokładnie zlustrowała budkę, parapety i roślinność na balkonie. Może "kupią"?
Barbaro, jak Twoja ptaszarnia? Przy kilku budkach i "łazience" w ogrodzie masz zapewne dużo gości? Pozdrawiam serdecznie.
i

#3058
od stycznia 2007

2008.05.27 22:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
Mam niezbyt wiele czasu ostatnio na to, by obserwować poczynania moich ptasząt, więc nie jestem na bieżąco :(
Wiem na pewno, że tradycyjnie i sikorki, i rudziki goszczą u mnie, sikorki w budkach, rudziki pewno inaczej, ale jeszcze nigdy nie wyczaiłam ich gniazdek.

Jeśli tylko coś zaobserwuję, napiszę :)

#5
od lutego 2008

2009.11.06 21:43 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Agata Powałka (riane)
pokaż swoją łazienkę dla ptaszków. szukałam właśnie czegoś takiego. może mnie zainspirujesz?

#42
od stycznia 2007

2010.05.09 11:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Nalewka
Tearz sklep z domkami jest tu:
- http://www.sklep.bocian.org.pl/category/66

#1
od lutego 2012

Jeżeli chcecie wesprzeć inicjatywę działającą dwupłaszczyznowo, zachęcam do zakupu budek lęgowych produkowanych w Pracowni Rzeczy Różnych SYNAPSIS przez osoby niepełnosprawne z autyzmem. Nasze budki spełniają wszelkie wymogi ornitologiczne. Posiadamy w ofercie gładkie drewniane budki, jak również ozdobne, malowane, które mogą być piękną dekoracją ogrodu. Cały dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na dalszą działalność przedsiębiorstwa, w którym znajdują zatrudnienie dorosłe osoby z autyzmem. Nasze budki i inne produkty rękodzielnicze kupisz tutaj: www.pracowniasynapsis.pl
« » bio-forum.pl « Ogród « Zwierzęta w ogrodzie «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji