Obstawiałbym samicę pleszki zwyczajnej (Phoenicurus phoenicurus) - tak na 90%
Może ew. wchodzić w grę także samica kopciuszka zwyczajnego (Phoenicurus ochruros), jednak bardziej optuję za tym pierwszym gatunkiem.
Może Krzysztof Kujawa zajrzy, to z pewnością rozstrzygnie :-)
#574
od października 2004
No, niełatwo rozstrzygnąć. Niestety, z pleszkami nie jestem opatrzony. Sądzę jednak, że to samica kopciuszka. Wskazuje na to miejsce gniazda (kopciuszek jest dużo bardziej synantropijny) oraz chyba szarobury spód ciała. Pleszka ma jednak bardziej ciepło beżowy spód, chociaż jest i tu zmienność. Proszę o jakiś opis śpiewu samca :-)
Mając na uwadze miejsce gniazdowania, też stanowczo bardziej obstawiałbym (i obstawiałem) kopciuszka ;-)
Natomiast spód ciała (u mnie na monitorze) ma taki lekko rdzawy, rzekłbym nawet z odrobiną brudnopomarańczowego koloru, stąd mój typ :-)
#575
od października 2004
No właśnie, tak to z samicami jest ;-) Tu odcień taki, tam siaki.
Summa summarum - prosimy o zdjęcie samca lub jakieś impresje na temat śpiewu.
#1907
od września 2006
ok, jeśli samiec też wychowuje młode to dorobię zdjęcia.
Wygląda też na to, że wypadło jedno jajko więc jeśli zdjęcia skorupki mogą pomóc w identyfikacji to zrobię. Co do śpiewu - mogę oczywiście nagrać, ale z tego co codziennie słyszę przez komin to wydaje mi się, że śpiewają tylko młode ptaki. Bardzo mi zależy na oznaczeniu więc będę pilnie obserwował :D
Samce jak najbardziej karmią młode :-)
Co do jaj, to tylko mogę się podeprzeć tym, co w grafice i w opisie na Wikipedii. Różnica w ubarwieniu wygląda na bardzo znaczną. Porównaj sam.
Na zdjęciach widać wytrwale karmiącą samiczkę, więc niezalężone jajeczko pewnie zostało usunięte w ramach porządków (przynajmniej tak mi się wydaje)?
Edit:
Doczytałem przed chwilą, że niektóre kukułki lubią gniazda kopciuszków i pleszek, więc to jajko na zewnątrz, może być jak najbardziej robotą podrzutka ;-)
(wypowiedź edytowana przez bogdan 23.czerwca.2014)