bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Parki krajobrazowe w Polsce - nieweso³o :-(
« » bio-forum.pl « Rozmowy towarzyskie « Archiwum « starsze w¹tki (do 02 listopada 2013) «

#2981
od lipca 2004

Parki krajobrazowe w Polsce - nieweso³o :-(

2013.03.24 14:22 Edytuj wypowiedŸ Usuñ wypowiedŸ

Bogus³aw Mazurek (bogdan)
Poprzez "Facebook", dziêki Basi Kud³awiec (i "Klubowi Przyrodników") mamy mo¿liwoœæ zapoznania siê z niezbyt optymistycznie nastrajaj¹cym artyku³em Pana Andrzeja Jermaczka Polska bez krajobrazu?:
http://nowyobywatel.pl/2013/03/19/polska-bez-krajobrazu/

"Pod koniec minionego roku G³ówny Konserwator Przyrody, Janusz Zaleski, przes³a³ do Narodowego Funduszu Ochrony Œrodowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŒiGW) pismo, z którego mo¿na wywnioskowaæ, ¿e planuje kolejne zmniejszenie rygorów ochronnych w parkach krajobrazowych. O ochronie przyrody i niepewnych losach parków rozmawiamy z dr. Andrzejem Jermaczkiem, naukowcem, biologiem i spo³ecznikiem od lat zwi¹zanym z Klubem Przyrodników.

***

Parki krajobrazowe zaczêto tworzyæ w latach 70. ubieg³ego wieku, choæ prawne unormowania pojawi³y siê dopiero w Ustawie o ochronie przyrody z 1991 r. Jak funkcjonowa³y i jakie zadania stawiano parkom krajobrazowym w okresie PRL i pierwszej po³owie lat 90.?

Dr Andrzej Jermaczek: Parki krajobrazowe w liczbie 121 zajmuj¹ obecnie 8,1% powierzchni kraju. Najwiêksze z nich (Puszczy Knyszyñskiej, Nadbu¿añski, Krajeñski, Dolina Baryczy) to rozleg³e jak na nasze warunki obszary chronione, o powierzchni ponad 70 tys. ha. Ogromna wiêkszoœæ z nich powsta³a w latach 80. i 90. ubieg³ego stulecia, w ostatniej dekadzie nie tworzono ich ju¿ prawie wcale. We wspomnianych latach 90. i na pocz¹tku obecnego stulecia parki krajobrazowe prze¿ywa³y najwiêkszy rozkwit, staj¹c siê istotnym i sprawnie funkcjonuj¹cym elementem systemu ochrony przyrody w Polsce. Dopracowa³y siê wykwalifikowanych kadr, infrastruktury, metod dzia³ania, w wielu miejscach bardzo dobrze wspó³pracowa³y z lokalnymi spo³ecznoœciami i nadleœnictwami, bêd¹c jedynymi strukturami administracji ochrony przyrody realizuj¹cymi na tak du¿¹ skalê kompleksowe dzia³ania w terenie. Skutecznie przeciwstawia³y siê niekontrolowanej urbanizacji, przekszta³caniu siedlisk, masowej wycince drzew, rozbudowie infrastruktury na obszarach najcenniejszych krajobrazowo i przyrodniczo..."


Jak informuje jeden z komentarzy pod artyku³em nawet "pod nosem" Ani Kujawy wygl¹da to nieciekawie :-(

"micha³ pisze:
20-03-2013 o 11:12
niestety parki krajobrazowe czeka bardzo ponura przysz³oœæ np. w otulinie Parku Krajobrazowego im. Dezyderego Ch³apowskiegi planowana jest budowa farm wiatrowych pomimo, ¿e park stanowi unikatowy w skali kraju krajobraz rolniczy z sieci¹ zadrzewieñ œródpolnych, stworzon¹ jeszcze za czasów genera³a Ch³apowskiego. Genera³ Ch³apowski pewnie przewraca siê w grobie, ¿e chroniony niby krajobraz zostanie bezpowrotnie zniszczony przez maszty wiatrowe. Pomimo, ¿e wiêkszoœæ mieszkañców jest przeciw to radni Gminy Czempiñ po spotkaniach z inwestorem w odpowiedni sposób przez nich zachêceni maj¹ zamiar zmieniæ studium zagospodarowania terenu dla tej okolicy i umo¿liwiæ budowê wiatraków."

#9380
od maja 2003

Parki krajobrazowe w Polsce - nieweso³o :-(

2013.03.24 14:33 Edytuj wypowiedŸ Usuñ wypowiedŸ

Anna Kujawa (ania)
1. PK im. gen. D. ch³apowskiego nie ma otuliny (rozumianej jako wyznaczone granice nazwanê otulin¹ Parku). Mo¿na pisaæ - w s¹siedztwie Parku - bêdzie to mniej myl¹ce.

2. Jak uzyskiwaæ "zielon¹ energiê" w Wielkopolsce?

#258
od listopada 2008

Parki krajobrazowe w Polsce - nieweso³o :-(

2013.03.24 14:42 Edytuj wypowiedŸ Usuñ wypowiedŸ

ala miko³aj (wink)
œwiat siê koñczy :(
dziêki za linka, idê rozsiewaæ na fejsie...

#2983
od lipca 2004

Parki krajobrazowe w Polsce - nieweso³o :-(

2013.03.25 09:52 Edytuj wypowiedŸ Usuñ wypowiedŸ

Bogus³aw Mazurek (bogdan)
Tak siê z³o¿y³o, ¿e wczoraj (24 marca br.) o godz. 23.30 emitowano program Grzegorza Miecugowa „Inny punkt widzenia” w którym goœciem by³ Tomasz Podgajniak, ekspert ds. energii odnawialnej.

Zastanowi³y mnie m.in. takie stwierdzenia Pana Podgajniaka.

1. Ekspert stwierdzi³, ¿e przy wysokoœciach elektrowni wiatrowych w granicach 100 m. jest niewielki stopieñ zagro¿enia dla awifauny, poniewa¿ przeloty migracyjne ptaków (np. dzikich gêsi) odbywaj¹ siê na wiêkszych wysokoœciach, natomiast ptaki okoliczne poszukuj¹ce po¿ywienia, partnera itp. poruszaj¹ siê w zasadzie do wysokoœci do 50 m..
Pan Tomasz zaznaczy³, ¿e przeprowadzi³ badania w oparciu o radar, który daje bardziej miarodajne dane, ni¿ np. obserwacje ornitologów z u¿yciem standardowego sprzêtu optycznego.

Z tego co pamiêtam, to kiedyœ jednym z g³ównych kontrargumentów przeciwko powstawaniu elektrowni wiatrowych, by³ stanowczy sprzeciw ornitologów, podnosz¹cych bardzo du¿e zagro¿enie w³aœnie dla ptaków.

„...W Szkocji stwierdzono, ¿e elektrownie wiatrowe przyczyniaj¹ siê do giniêcia zagro¿onych gatunków ptactwa (m.in. soko³ów, or³ów oraz lataj¹cych na ma³ych wysokoœciach drzemlików), a amerykañska Center for Biological Diversity policzy³a, ¿e turbiny jednej tylko lokalnej elektrowni wiatrowej zabijaj¹ corocznie ponad tysi¹c lataj¹cych ptaków drapie¿nych. Ostatnio co prawda niektóre badania ornitologów podwa¿aj¹ skalê tego zagro¿enia (Desholm M. & Kahlert. New Scientist 186, no 2504: 18 June 2005). W Wielkiej Brytanii, the Royal Society for the Protection of Birds (Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków) wyda³o oœwiadczenie, w którym pomimo wielu zastrze¿eñ stwierdza, ¿e dobrze usytuowane farmy wiatrowe nie stanowi¹ znacz¹cego zagro¿enia dla ptaków...”
Nie wiem, jakie jest obecnie stanowisko naukowców zajmuj¹cych siê ptakami?

2. Pad³o tak¿e stwierdzenie, ¿e pojawi³o siê og³oszenie w którym, osoba prowadz¹ca agroturystykê czy te¿ oœrodek wypoczynkowy (nie pamiêtam) w walorach/atrakcjach po³o¿enia ww. obiektu s¹siedztwo turbin wiatrowych.
By³o tak¿e nadmienione, ¿e praktycznie w odleg³oœci 300 m. od turbiny nie jest s³yszalny jakikolwiek dŸwiêk/ha³as przez nie wydawany (nie licz¹c kilku dni w roku, w jakich mog¹ wyst¹piæ bardzo specyficzne warunki atmosferyczne)

Tu myœlê, ¿e jest to rzecz¹ gustu, upodobañ, potrzeb osób odpoczywaj¹cych itp.
Mia³em zreszt¹ mo¿liwoœæ obcowania na Pomorzu Zachodnim z „wiatrakami” w dosyæ bliskim ich s¹siedztwie. Wra¿enie ich monumentalnoœci czy te¿ majestatycznie obracaj¹cych siê œmigie³ z pewnoœci¹ nale¿y do robi¹cych silne wra¿enie ;-)

Innym stawianym zarzutem przeciwko powstawaniu elektrowni wiatrowych by³a „dysharmonia i pogorszenie atrakcyjnoœci agroturystycznej” w danym rejonie (dotyczy³o to g³ównie rejonów „o tradycyjnych walorach krajobrazowych w górach, w pobli¿u starych zespo³ów urbanistycznych, na skalistych wybrze¿ach morskich”
Gdzie indziej znalaz³y siê natomiast te¿ opinie, ¿e „umieszczenie wiatraków na p³askich, monotonnych równinach pokrytych polami uprawnymi, z bardzo oddalon¹ zabudow¹” mo¿e mieæ charakter pozytywny.

Cytaty pochodz¹ m.in. z dosyæ starego artyku³u Leszka £uczaja „Elektrownie wiatrowe – tak czy nie?”
http://pracownia.org.pl/dzikie-zycie-numery-archiwalne,2139,article,2806
(strona otwiera siê poprzez skopiowanie i „wklejenie” adresu w okno przegl¹darki)

Pobie¿nie przegl¹daj¹c internet, trafi³em na „œwie¿y” artyku³ „Za i przeciw elektrowniom wiatrowym” w którym to, tych przeciw jest stanowczo du¿o:
http://kochamymazury.pl/za-i-przeciw-elektrowniom-wiatrowym.html

- wp³yw na organizm cz³owieka i syndrom turbin wiatrowych
- obni¿enie wartoœci nieruchomoœci
- ograniczenia budowlane
- wstrzymanie zasiedlenia po d³u¿szym czasie nawet emigracja ludnoœci
- zmniejszenie dochodów z tytu³u prowadzonej dzia³alnoœci gospodarczej
- konflikty spo³eczne
- utrata niepowtarzalnych walorów krajobrazowych
- wiatraki zabijaj¹ ptaki i powoduj¹ niszczenie naturalnych siedlisk roœlin i zwierz¹t
- energia wytwarzana przez elektrownie wiatrowe jest bardzo droga
- farmy wiatrowe nie tworz¹ miejsc pracy


3. Utkwi³o mi jeszcze w pamiêci, ¿e Pan Podgajniak (po ostatniej wizycie na jakimœ kongresie w Niemczech dotycz¹cym tej tematyki), silnie zaakcentowa³ kierunek w jakim id¹ nasi zachodni s¹siedzi, czyli rozwój i doskonalenie technik oraz sposobów magazynowania tak pozyskanej energii (jak by nie by³o, kraj, który jest potentatem w tej dziedzinie)

Có¿, w tym przypadku, tak jak i w innych tego typu tematach (ochrona œrodowiska i zdrowia, a dzia³alnoœæ gospodarcza uwarunkowana nieustaj¹cym rozwojem cywilizacyjnym), wszystko (najczêœciej) zale¿y od strony po jakiej znajduj¹ siê adwersarze.

Piszê to dlatego, ¿e bêd¹c osob¹ o raczej silnie proekologicznych przekonaniach, nie bardzo potrafiê wyrobiæ sobie w miarê obiektywny pogl¹d na temat elektrowni wiatrowych :-(
i

#546
od paŸdziernika 2004

Parki krajobrazowe w Polsce - nieweso³o :-(

2013.03.25 12:52 Edytuj wypowiedŸ Usuñ wypowiedŸ

Krzysztof Kujawa (krzysiek_k)
Jeœli chodzi o wp³yw farm wiatrowych na ptaki, to bardzo porz¹dnie i rzetelnie napisany artyku³ mo¿na znaleŸæ tutaj:
http://www.oddzialywaniawiatrakow.pl/upload/file/440.pdf

Autor, dr Andrzej Wuczyñski jest tak¿e jednym z autorów wytycznych do prowadzenia ocen wp³ywu farm na ptaki.
A jesli ktos by chcia³ w bardziej skrótowej formie mniej wiêcej to samo, to mo¿na przejrzeæ prezentacjê na ten temat.
http://www.krzysztof.kujawa.org.pl/ppt/elektrownie_wiatrowe_a_ptaki_WWW.ppt

Ogólnie mówi¹c, jak mawia dr Przemys³aw Chylarecki (kolejna osoba bardzo zaanga¿owana w stanowienie prawa dotycz¹cego rozwoju energetyki wiatrowej ) lokalizacja jest wszystkim. Wp³yw mo¿e byæ znikomy, lub bardzo silny. Swoj¹ drog¹, to np. gêsi prawie nie gin¹ na wiatrakach, gdy¿ œwietnie je omijaj¹. Ale to z kolei mo¿e byæ te¿ problem, gdy¿ wtedy mog¹ wyd³u¿aæ trasy przelotów, albo co gorsza, p³oszenie ich przez turbiny mo¿e spowodowaæ utratê wa¿nych terenów dla gêsi (np. noclegowisk, ¿erowisk itp.)

#2984
od lipca 2004

Parki krajobrazowe w Polsce - nieweso³o :-(

2013.03.25 22:11 Edytuj wypowiedŸ Usuñ wypowiedŸ

Bogus³aw Mazurek (bogdan)
Dziêkujê bardzo :-)
Dziêki obu linkowanym pracom, mamy wg. mnie, podstawy tworzenia w³asnych, zmierzaj¹cych do obiektywizmu ocen i pogl¹dów na linii ptaki a farmy wiatrowe.

Krzysztof, pogratulowaæ przejrzystej i czytelnej dla "przeciêtnego Kowalskiego" prezentacji "Wp³yw elektrowni wiatrowych na ptaki".
Zapewne jest ona ze wszech miar wskazana, przy lokalnych dyskusjach i sporach dotycz¹cych "za i przeciw" budowaniu nowych si³owni wiatrowych.
Wg. mnie prezentacja w szczególnoœci przydatna przy stanowisku "ortodoksyjnych ochroniarzy" ;-)
Proszê wszystkich dotkniêtych tym stwierdzeniem, o wybaczenie, ale taki jest mój prywatny ogl¹d, niektórych lokalnych sporów zwi¹zanych z ochron¹ œrodowiska, a w szczególnoœci z ochron¹ przyrody.

Nale¿y jednak z pewnoœci¹ mieæ na uwadze (jak widzê dosyæ "œwie¿e") zagadnienie dotycz¹ce nietoperzy:
"...W odró¿nieniu od ptaków, niedawne badania nietoperzy wykaza³y, ¿e wa¿n¹, a byæ mo¿e najczêstsz¹ przyczyn¹ ich œmierci na farmach wiatrowych, jest tzw. barotrauma p³uc (Baerwald i in. 2008)..." poruszone na stronie 211 w przypisie (vide: strhttp://www.oddzialywaniawiatrakow.pl/upload/file/440.pdf

Wydaje mi siê, ¿e wskazanym by³oby, utworzenie takich prezentacji (o ile ju¿ nie istniej¹) dotycz¹cych:
(cyt.)
- negatywny wp³yw farm wiatrowych na zdrowie
- negatywny wp³yw na warunki ¿ycia (estetyka, ha³as)


Oprócz niezaprzeczalnie najistotniejszego elementu, jakim w tym przypadku jest lokalizacja elektrowni wiatrowych (vide "Jak unikaæ z³ych lokalizacji elektrowni wiatrowych?), drugim (bezpoœrednio z nim zwi¹zanym) s¹ zapewne niedoprecyzowane/niejasne wymogi prawne, dotycz¹ce merytorycznego poziomu wspomnianych poni¿ej monitoringów i opracowañ koñcowych (str. 222 "Wp³yw farm wiatrowych na ptaki. Rodzaje..." A. Wuczyñski)

"...Wymogi prawne dopuszczaj¹, aby decyzje œrodowiskowe by³y wydawane przez urzêdy gminne i powiatowe, zatem przez te organy, które z przyczyn finansowych s¹ najbardziej zainteresowane realizacj¹ inwestycji wiatrowych. Oznacza to brak nadzoru nad jakoœci¹ monitoringów i opracowañ koñcowych oraz sprzyja forsowaniu rozwi¹zañ najmniej korzystnych pod wzglêdem przyrodniczym (Wuczyñski et al. 2009). Potwierdzaj¹ to przyk³ady bardzo niskiej jakoœci raportów, zwykle utajnianych lub jedynie czasowo udostêpnianych na stronach internetowych niektórych urzêdów. Przypuszczalnie czêœæ takich raportów jest wynikiem ma³ego doœwiadczenia wykonawców, jednak szczególny niepokój budzi mo¿liwoœæ nierzetelnego wykonywania badañ i braku naukowej obiektywnoœci (Tryjanowski & Wuczyñski 2009)..."

#6425
od wrzeœnia 2006

Parki krajobrazowe w Polsce - nieweso³o :-(

2013.03.27 08:45 Edytuj wypowiedŸ Usuñ wypowiedŸ

Piotr Grzegorzek
W przypadku turbin wiatrowych i innych takich instalacji wa¿nym argumentem powinno byæ policzenie efektywnoœci energetycznej. Apelowa³ ju¿ o to w 1978 roku Denis Hayes w ksi¹¿ce Przeb³yski Nadziei - œwiat w erze ponaftowej. Powinno siê wyliczyæ ile energii w³o¿ono w wyprodukowanie i usytuowanie danego urz¹dzenia, wliczaj¹c w to pozyskanie rudy metalu z którego zosta³a zrobiona a nastêpnie oszacowanie ile energii takie urz¹dzenie w toku eksploatacji jest w stanie wyprodukowaæ. Trzeba tutaj jeszcze uwzglêdniæ straty na sieciach przesy³owych - wiadomo im d³u¿sze tym straty wiêksze. Ponadto produkcja kabla tak¿e poch³ania energiê - wiadomo im d³u¿szy, tym wsad energetyczny wiêkszy.
Ptaki, nietoperze, potencjalna inwazja gryzoni na okolicê w zwi¹zku z odstraszenie drapie¿ników to powinien byæ ostatni argument. I niech nikt z naszego forum, chocia¿ mo¿e to byæ nieco spóŸniona proœba, nie wa¿y siê poprzeæ tego apelu - http://greenpeace.pl/uwolnij_energie/

#2986
od lipca 2004

Parki krajobrazowe w Polsce - nieweso³o :-(

2013.03.31 21:32 Edytuj wypowiedŸ Usuñ wypowiedŸ

Bogus³aw Mazurek (bogdan)
Piotrze, du¿o s³ów Twoich i Pana Hayes'a, ale dla mnie nic z tego nie wynika.
Poproszê o konkrety! Gdzie, jak, którêdy?
Negowaæ jest naj³atwiej, a co dalej?
Z regu³y, trzeŸwo myœl¹c, wybiera siê mniejsze "z³o".

#6434
od wrzeœnia 2006

Parki krajobrazowe w Polsce - nieweso³o :-(

2013.03.31 22:00 Edytuj wypowiedŸ Usuñ wypowiedŸ

Piotr Grzegorzek
W tym momencie muszê tylko powiedzieæ, ¿e w sieci jest sporo przyk³adów negatywnego oddzia³ywania energii uzyskiwanej z paliw odnawialnych. Dzieje siê tak dlatego, ¿e entuzjaœci tych technologii nie uwzglêdniaj¹ w swoich kalkulacjach energii uzyskiwanej ze Ÿróde³ tradycyjnych potrzebnej do wytworzenia stosownych urz¹dzeñ. Przyk³adowo w dziedzinie biopaliw ustalono, ¿e wytworzenie 1 litra tego rodzaju paliwa poch³ania 1,5litra tak zwanego paliwa umownego. Wszak pole pod rzepak trzeba zaoraæ, wiele razy obrobiæ, potem zebraæ ziarno, zawieŸæ do t³oczni aby w koñcu wyprodukowaæ ten rzekomo ekologiczny dodatek. W Indonezji produkuje siê olej palmowy, unicestwiaj¹c tamtejsz¹ d¿unglê. Olej trafia do Europy, która ubolewa nad ciê¿kim losem orangutanów. A czy ktoœ sprawdzi³ ile uzyskujemy energii z tego oleju a ile poch³on¹³ tylko jego transport na nasze rynki zbytu.
Pewien pogl¹d na ten temat zawiera artyku³ Aleksandra Postoli - Czarne na zielonym. Energia odnawialna szkodzi œrodowisku. Jest on dostêpny w Tygodniku Wprost nr 35 z 2 wrzeœnia 2007 na stronach 64 - 65. Autor referuje pogl¹dy prof. Jessego Ausubela. I ja mu wierzê.

(wypowiedŸ edytowana przez piotr_grzegorzek 31.marca.2013)
i

#547
od paŸdziernika 2004

Parki krajobrazowe w Polsce - nieweso³o :-(

2013.03.31 22:15 Edytuj wypowiedŸ Usuñ wypowiedŸ

Krzysztof Kujawa (krzysiek_k)
Bogus³awie,
odnoœnie wymogów dotycz¹cych sposobu oceny oddzia³ywania farm wiatrowych to jest bardzo "mocne" (bo przygotowane przez znacz¹cych autorów i przyjête do wiadomoœci) opracowanie - wytyczne na ten temat. Co prawda to nie jest "twarde" prawo, ale moim zdaniem odgrywa jego rolê.
To s¹ bardzo dok³adne wytyczne, sporz¹dzone przez ludzi, którzy i znaj¹ siê na ptakach, i na ochronie przyrody, i na monitoringu ptaków, i na ocenie oddzia³ywania farm na ptaki. Na a chyba najwa¿niejsze, ¿e sygnuje je GDOŒ. Opracowanie jest tu:
http://www.gdos.gov.pl/files/OOS_zal/Projekty-publ/WWW_Wytyczne_dotyczace_oceny_oddzialywania_elektrowni_wiatrowych_na-ptaki1pdf.pdf

A odnoœnie ogólnych uwag dotycz¹cych energii odnawialnej, to faktycznie diabe³ tkwi w szczegó³ach, czyli JAK tê energiê wykorzystywaæ. Rzeczywiœcie uprawa roœlin na biopaliwa jest bardzo dyskusyjna (jak np. uprawa palm na olej).

Natomiast energia wiatrowa to jednak co innego.

A co do parków krajobrazowych - bo przecie¿ ich dotyczy w¹tek - to jestem zdegustowany kolejnym mieszaniem w systemie ochrony przyrody na niekorzyœæ! Kolejny minus "œrodowiskowy" dla tego rz¹du.

#2988
od lipca 2004

Parki krajobrazowe w Polsce - nieweso³o :-(

2013.04.01 10:36 Edytuj wypowiedŸ Usuñ wypowiedŸ

Bogus³aw Mazurek (bogdan)
Piotrze, Krzyœku, dziêkujê Wam za namiary na lekturê.
i

#3621
od paŸdziernika 2005

Parki krajobrazowe w Polsce - nieweso³o :-(

2013.04.03 11:20 Edytuj wypowiedŸ Usuñ wypowiedŸ

Ryszard Szreter (old_rysiu)
Zbli¿a siê wiosna - chocia¿ ju¿ w tym roku kalendarzowym od dawna powinna zagoœciæ. Mieszkam w rejonie, gdzie widoki ogromnych wiatraków s¹ codziennym widokiem. Pe³no ich w okolicach S³upska ( to zaledwie 40 km od mojego miejsca zamieszkania ). Lubiê ptaki. Tutaj zapieraj¹ dech widoki ca³ych stad ¿urawi. Teraz, poœród le¿¹cego jeszcze œniegu, ca³ymi chmarami wybieraj¹ na polach uprawnych wszystko co mo¿na zjeœæ. W ci¹gu jednej doby, tak liczne stado wyczyœci na hektarowym polu ka¿dy zielony kie³ek zbó¿. Rozmawiam z tymi rolnikami. S¹ bezradni i ponownie zasiewaj¹ zniszczone tereny. Przyzwyczaili siê do takiego tutaj rolnictwa. Piszê to dlatego, aby tak jednokierunkowo nie patrzeæ na biedne ¿ywoty owych ptaków. Nasze prawo nie nad¹¿a za regulowaniem wspó³¿ycia z przyrod¹. Wpadamy w skrajnoœci. My grzybofisie jesteœmy jednym z tych ogniw przyrodników i nawet u nas s¹ grzyby chronione, które powinny byæ pod ochrona na po³udniu polski ale nie na pó³nocy. Powinny byæ pod ochrona w województwie pomorskim a nie Kujawsko-pomorskim, czy nawet powinny byæ pod ochrona na terenie gminy Any¿kowo a nie s¹siedniej gminy Waniliowo.
Nawet My grzybofisie wiemy o tym, ¿e z kormoranem prawo nasze jest spóŸnione co najmniej 10 lat. Bóbr zaczyna rz¹dziæ naszymi glebami....
Dajemy siê wci¹gaæ w dyskusje, po których nic nie wynika. Jeœli ma powstaæ wiatrak, powstanie, bo ktoœ na tê inwestycjê ma szmal.
Chcecie ogl¹daæ piêkne ptaki sezonowe czy ca³oroczne? PrzyjedŸcie do mnie :-) W³œnie teraz widzê z okna dwa ¿urawie chodz¹ce po ³¹ce tu¿ za ogrodzeniem :-)
PS W³aœnie w takim rejonie jak moim ( gmina ) nie ma mo¿liwoœci stawiania wiatraków :-) I tutaj niech sobie reszta ptaków przyleci :-)

#4249
od maja 2009

Parki krajobrazowe w Polsce - nieweso³o :-(

2013.04.05 16:01 Edytuj wypowiedŸ Usuñ wypowiedŸ

Miros³aw Gryc (mirek63)
Od dzieciñstwa lubi³em chodziæ z lornetk¹ (o aparacie fotograficznym mog³em tylko pomarzyæ) i obserwowaæ masê ptactwa jaka przewija³a sie w dolinie Narwi. Dawne lata ju¿ nie wróc¹ i a¿ ¿al serce œciska jak przypominam toki cietrzewi czy te¿ batalionów. Wierzcie mi, piêkny widok, kto nie widzia³ niech ¿a³uje !
Zniszczono ich siedliska i po sprawie:-(((((
Jak niewiele trzeba, ¿eby zrobiæ g³upotê, cywilizacja jest bezwzglêdna:-((

Ochrona ¿ubrów, bobrów, o tym sie mówi, a gdzie jest reszta???
Prze¿y³em zaledwie pó³ wieku a ju¿ widzê zmiany go³ym okiem, ... co bêdzie za nastêpne 50 lat ???
Szczerze mówi¹c, ogarnia mnie pesymizm :-(((

#2993
od lipca 2004

Parki krajobrazowe w Polsce - nieweso³o :-(

2013.04.05 21:47 Edytuj wypowiedŸ Usuñ wypowiedŸ

Bogus³aw Mazurek (bogdan)
Mirek, nie przejmuj siê, my raczej(?) drugiej, ca³ej piêædziesi¹tki nie zaliczymy ;-D
ale co z naszymi dzieæmi, wnukami, prawnukami,... :-(((

Ps. Ktoœ z nas obu mia³ trudniejsze dzieciñstwo, tylko nie wiem jakie kryteria oceny zastosowaæ?
Ty od dziecka chodzi³eœ z lornetk¹, ja natomiast zegarek "Rakieta" i aparat marki "Smiena 8" lub "Smiena 8M" dosta³em na I Komuniê. Natomiast pierwsz¹ lornetkê sprawi³em sobie dopiero w pocz¹tkowych latach szko³y œredniej :-D

#4250
od maja 2009

Parki krajobrazowe w Polsce - nieweso³o :-(

2013.04.06 13:03 Edytuj wypowiedŸ Usuñ wypowiedŸ

Miros³aw Gryc (mirek63)
Mówisz, ¿e nastêpnej 50-tki nie prze¿yjemy:-)
Ja dochodzê do wniosku, ¿e to, mo¿e i dobrze ?
Widzisz! - gdybyœmy ¿yli znacznie d³u¿ej ni¿ dotychczas, to ka¿dy kto ma sumienie, jakby obejrza³ siê wstecz i zda³ sobie sprawê z tego jakie spustoszenie zrobi³ "matce naturze" to i tak, wczeœniej czy póŸniej "paln¹³ by" sobie w ³eb.
I tym sposobem na ziemi pozostali by sami dranie pozbawieni skrupu³ów (delikatnie ujmuj¹c), ... dopiero by siê dzia³o:-(

Co do moich i Twoich dzieci, to oni tego nie bêd¹ ¿a³owaæ bo po prostu tego nie widzieli i nie wiedz¹ co stracili.
Ja, Ty i inni z nas, natomiast ¿a³ujemy, bo nie mo¿emy przekazaæ im tego co sami prze¿yliœmy:-(
« » bio-forum.pl « Rozmowy towarzyskie « Archiwum « starsze w¹tki (do 02 listopada 2013) «
G³ówna Ostatnia doba Ostatni tydzieñ Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona u¿ywa plików cookie — wiêcej informacji