cytat:
Rada gminy Hajnówka przeciwko powiększeniu BPN
2010-10-19, ostatnia aktualizacja 2010-10-19 10:10
Radni gminy wiejskiej Hajnówka we wtorek jednogłośnie odrzucili przygotowany przez ministra środowiska projekt poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego
Głosowanie poprzedziły konsultacje społeczne, których uczestnicy - niewielka część mieszkańców gminy - również zdecydowanie sprzeciwili się poszerzeniu najstarszego z polskich parków narodowych. Jak argumentowali radni we wtorek, wynik głosowania bierze się z troski o las, w którym w ich ocenie i tak marnuje się już zbyt wiele niewywożonego drewna. Samorządowcy uznali też, że poszerzenie parku pociągnie za sobą zwolnienia w Lasach Państwowych. Uzgodnionego wcześniej z ministrem środowiska i dyrektorem Lasów Państwowych porozumienia, które gwarantowało że zwolnień jednak nie będzie, przedstawiciele gminy podpisać nie chcieli.
Decyzja hajnowskiego samorządu de facto kończy podjętą w ubiegłym roku przez resort środowiska próbę powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego. Maciej Nowicki, ówczesny minister środowiska w czerwcu ubiegłego roku zaproponował gminom co najmniej 100 milionów złotych, w zamian za zgodę na włączenie do parku dodatkowych 20 tysięcy hektarów lasu, należących w całości do Skarbu Państwa. Po trwających ponad rok negocjacjach, stanęło na 12 tysiącach hektarów, z których 62 procent stanowią już wyłączone z gospodarki rezerwaty przyrody. Dotacja została zmniejszona do 70 milionów złotych. Taki projekt w ubiegłym tygodniu odrzucili jednogłośnie radni Narewki, a dziś Hajnówki. Wiążącą opinię w tej sprawie wyrazić jeszcze powinna gmina Białowieża, nie wiadomo jednak kiedy to zrobi. Konsultacje społeczne zaczynają się tam dopiero w środę. Ministerstwo środowiska najprawdopodobniej nie zamierza czekać na ich wynik.
Projekt poszerzenia parku minister przedstawił gminom latem. Poprosił wówczas, by wypowiedziały się w tej kwestii do dwudziestego października. Dwudziestego pierwszego więc ogłosi swoje stanowisko w sprawie dalszych działań w Puszczy Białowieskiej, uwzględniając oczywiście stanowisko gmin - informuje lakonicznie Magdalena Sikorska, rzecznik ministra środowiska. Jakie będzie to stanowisko na razie nie wiadomo - wiele wskazuje na to, że resort przekaże samorządom dotacje jakie miały dostać za zgodę na powiększenie parku narodowego, wprowadzając równocześnie nie wymagające uzgodnień z samorządami ograniczenia w gospodarce leśnej, których efektem ma być poprawa ochrony ostatniego lasu o cechach pierwotnych w Europie.
Postawą samorządowców nie są zaskoczone organizacje ekologiczne, które od początku rozpoczęcia negocjacji resortu z gminami krytykowały ministerialny projekt, domagając się objęcia parkiem narodowym, lub innymi formami ochrony, całej Puszczy Białowieskiej.
Ich zdaniem decyzje gmin jasno pokazują, że przepisy które dają im prawo weta w kwestii parków narodowych są złe. Dlatego do początku listopada ekolodzy zbierają podpisy pod obywatelskim projektem ustawy, która prawo samorządowego weta zastąpi prawem do konsultacji. Więcej szczegółów o tej inicjatywie można dowiedzieć się na stronie internetowej www.tydecydujesz.org
Źródło: Gazeta Wyborcza Białystok
cytat:Jak argumentowali radni we wtorek, wynik głosowania bierze się z troski o las, w którym w ich ocenie i tak marnuje się już zbyt wiele niewywożonego drewna.
cytat:Pozwoliłem sobie zacytować te słowa bo wydaje mi się że ktoś sobie zakpił z konstytucji tak to interpretując.
cytat:Nikt nie podważa prawa do obywatelskiej inicjatywy która faktycznie jej ustawodawczo umocowana a jedynie jej założenia.
cytat:Poniewaz inny z kolei punk mówi wyraźnie:
"Ustrój terytorialny Rzeczypospolitej Polskiej zapewnia decentralizację władzy publicznej."
Któryś w takim przypadku z tych punktów niestety ale trzeba wykreślić?
cytat:Chyba że źle zrozumiałem treść tej inicjatywy, bo przeciez tylko o to chodzi.
Zakłada ona centralizację władzy w tym przypadku wyłącznie w ręku ministra więc jak to sie ma do powyższego zapisu o jej decentralizacji???
cytat:Wawel, ... zupełnie porównanie nierzeczowe! Nie z tej beczki!
cytat:Tak nawiasem, to przecież założenia tej inicjatywy w zasadzie nie dotyczą BPN a jedynie przekazania całkowitej władzy ministrowi środowiska który grom wie jak może ją wykorzystać.
Jak na razie w konstytucji jest jeden tylko wyjątek gdzie decentralizacja nie ma zastosowania, a dotyczący zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi .