bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Uprzejmie donoszę..
« » bio-forum.pl « Rozmowy towarzyskie « Archiwum « starsze wątki (do 21 kwietnia 2012) «

#519
od października 2009

Uprzejmie donoszę..

2011.11.15 18:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Kazimierz Olszanowski (kazimierzo)
Mam zaszczyt poinformować Panie i Panów że nasza koleżanka z Bio-forum pani Grażyna Domian wydała monografię Puszczy Bukowej. Wiele lat łażenia po puszczy i kilkanaście miesięcy szaleńczego składania wszystkiego do kupy zaowocowało wspaniałym dziełem.Znając skromność Grażynki zwrot.."praca zbiorowa pod redakcją"należy traktować jako ozdobnik.
Grażynko gratuluję!!!!



#1127
od października 2004

Uprzejmie donoszę..

2011.11.15 18:47 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Elmira Brzozowska (elma)
Gratulacje :]

#6747
od sierpnia 2002

Uprzejmie donoszę..

2011.11.15 21:11 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Grażyna - podziw i szacunek.
i

#6578
od stycznia 2007

Uprzejmie donoszę..

2011.11.15 21:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara Kudławiec (topazzz)
Gratulacje! :-)))
Chciałoby się poczytać ... :-)))))

#8739
od grudnia 2003

Uprzejmie donoszę..

2011.11.15 21:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Wantoch-Rekowski (mirki2)
Gratulacje!!!A gdzie można kupić?

#1537
od listopada 2006

Uprzejmie donoszę..

2011.11.15 22:58 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marcin Fałdziński (grzybiorz)
Nawet nie wiem co napisać z wrażenia. Z wyrazami podziwu pozostaje mi się dołączyć do gratulacji.
i

#392
od lipca 2006

Uprzejmie donoszę..

2011.11.15 23:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Dandy z Łodzi ( Paweł) (dandy)
Wielkie gratulacje za olbrzymi wkład pracy i powstanie wspaniałej pozycji książkowej ale...ale odrobina dziegciu potrafi zepsuć cały garniec miodu.
Czy to jest prawda, że Księga Puszczy Bukowej nie jest na sprzedaż?
Z niezrozumiałych ( przynajmniej dla mnie dla mnie) przyczyn Regionalna Dyrekcja Środowiska w Szczecinie podobno wydała ją wyłącznie do użytku zamkniętego tzn. ma być dostępna tylko na uczelniach i bibliotekach.
i

#3227
od lipca 2005

Uprzejmie donoszę..

2011.11.16 00:30 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Grazyna Domian
Oj! Kaziu, Kaziu czekaj no... ja się z Tobą policzę!;-) Niech no tylko wrócę z tego zesłania do naszego Wydziału;-)

Człowiek przyjeżdża umordowany do domu i musi się jeszcze tłumaczyć;-) Zanim jednak to zrobię, pragnę Wam serdecznie podziękować za te bardzo miłe słowa - Dziękuję!:-))

Dziękuję jednak nie tylko w swoim imieniu ale także - dużego zespołu ludzi, którzy w pocie czoła pracowali nad Księgą, przede wszystkim - w imieniu Autorów poszczególnych rozdziałów. Ja ze swej strony serdecznie dziękuję także wszystkim tym, którzy pomogli Księgę napisać i wydać, ale też gromadzić do niej materiały i informacje, również tym którzy udzielali swojej wiedzy tu - na tym forum:-))

Bezwzględnie też muszę też kilka spraw wyjaśnić i sprostować:
1) to nie ja wydałam Księgę (!), tylko moja firma - Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie:-)

2) prawdą jest, że książki tej nie można nigdzie kupić, albowiem jej druk był finansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, a warunkiem dofinansowania publikacji przez tę instytucję jest nieodpłatna dystrybucja. Mając wybór - zdecydowaliśmy się jednak na taki uwarunkowany druk, bo lepszy taki niż żaden;

3) nie jest prawdą jakoby Księga Puszczy Bukowej była wydana tylko do użytku zamkniętego. Trafi oczywiście do bibliotek i uczelni (nie tylko w Szczecinie) ale trafi też do szkół podstawowych i ponadpodstawowych, do lokalnych samorządów, do UWoj. i UM, do RDLP i lokalnych nadleśnictw, do RZGW i zarządów melioracji, do Państwowej i Regionalnej Rady Ochrony Przyrody, do wszystkich dyrekcji parków narodowych... długo by można było jeszcze wymieniać (nie mam pod ręką listy;), więc tylko dodam, że do "normalnych" zainteresowanych przyrodą Puszczy ludzi - również (już do nich trafia). I będzie trafiała dopóki starczy nakładu, a jak się skończy (bo przecież jest ograniczony), będziemy się starali "zrobić" drugie wydanie - już komercyjne. Niestety z tym komercyjnym jest pewien podstawowy problem. Musi się znaleźć drukarnia, która zechce zainwestować, a to w dzisiejszych czasach nie jest wcale łatwe.

4) Oczywiście to co napisałam powyżej nie oznacza, że dostanie ją każdy ale jeśli ktoś jest naprawdę zainteresowany (bardziej niż tylko posiadaniem kolejnej pozycji na półce) - znajdzie drogę by do niej dotrzeć:-)

5) To faktycznie była mordercza praca okupiona wieloma wyrzeczeniami ale fakt, że pomimo licznych problemów się udało, jest dowodem na to, że "normalny" człowiek może naprawdę wiele zrobić - jeśli tylko chce i odpowiednio mocno się zaprze... Znam takiego Jednego, co to zaparł się wyjątkowo mocno i osiągnął rewelacyjny sukces - umożliwiając nam bycie razem na tym forum już od wielu lat:)) I JEMU też dziękuję!!:-))
i

#6579
od stycznia 2007

Uprzejmie donoszę..

2011.11.16 05:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara Kudławiec (topazzz)
:-))))))))))))

Czyli jest szansa, że Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, albo Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu będą mieć tę książkę w swoich zasobach? Będę jej tam szukać :-)))))
i

#6748
od sierpnia 2002

Uprzejmie donoszę..

2011.11.16 07:39 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
5. To faktycznie była mordercza praca okupiona wieloma wyrzeczeniami ale fakt, że pomimo licznych problemów się udało, jest dowodem na to, że "normalny" człowiek może naprawdę wiele zrobić - jeśli tylko chce i odpowiednio mocno się zaprze... Znam takiego Jednego, co to zaparł się wyjątkowo mocno i osiągnął rewelacyjny sukces - umożliwiając nam bycie razem na tym forum już od wielu lat:)) I JEMU też dziękuję!!:-)

Jeśli dobrze rozumiem, to Grażynko zakładasz, że Ty i Marek jesteście "normalni", tak? A teraz usiądź z boku, popatrz co robisz Ty, co robi Marek...... a co robię ludzie na ulicy, goniący, pędzący, ścigający się ze szczurami....... jesteś gotowa zaryzykować i poddać swoją "normalność" pod osąd jednej z takich "codziennych" osób ? :P :D :P :D

#127
od czerwca 2009

Uprzejmie donoszę..

2011.11.16 08:06 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Czapik (czahanka)
Grażynko! Szacunek i gratulacje dla Ciebie i zespołu......
Szkoda,że nie jestem nadleśnictwem....

#9130
od maja 2003

Uprzejmie donoszę..

2011.11.16 08:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Grażynko gratulacje raz jeszcze. Co do normalności, to mam wątpliwości :-)) Uzasadnione :-)
i

#5555
od kwietnia 2004

Uprzejmie donoszę..

2011.11.16 08:36 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jolanta Kozak (jolka)
Najszczersze gratulacje. I ogromny podziw dla Ciebie, Grażyna.

#2964
od maja 2009

Uprzejmie donoszę..

2011.11.16 11:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
I ja Ci Grażynko, gratuluję ze szczerego serca, ale nie tylko z powodu wydania tej książki, która jest jakby uwieńczeniem tego co robiłaś do tej pory.
Twojej ukochanej Puszczy Bukowej nie znam z realu, bo nigdy tam nie byłem, ale to dzięki Tobie już od dłuższego czasu ją poznaję. Teraz poznają ją zapewne lepiej i inni. Przynajmniej dzięki Twojej pracy będą mieli taką możliwość a czy z niej skorzystają to już wybór należy do nich.

W odniesieniu do Twoich słów, co do kolejnej pozycji w biblioteczce domowej, to muszę stwierdzić, że nie jestem fanem magazynowania księgozbioru. Tą pozycję jednak, na pewno, jak się tylko nadarzy okazja, z miłą chęcią w spokoju przeczytam "od deski do deski":-))) I niech dalej "idzie w ludzi" żeby w końcu przejrzeli na oczy i zrozumieli, że nie tylko my jesteśmy na tej planecie i że piękne jest nie tylko szkło i beton.

Jeszcze raz wyrazy szacunku:-)))
i

#3228
od lipca 2005

Uprzejmie donoszę..

2011.11.16 23:50 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Grazyna Domian
Jeszcze raz serdecznie Wam wszystkim dziękuję:-)) Nawet pewnie nie wiecie jak wiele sił dodają człowiekowi takie serdeczne słowa :-))

Czuję się zakłopotana, bo przecież Księga Puszczy Bukowej to efekt finalny wytężonej pracy całego zespołu: kilkudziesięciu współautorów, trzech profesorów - recenzentów, redakcji, ludzi starających się o środki na druk i załatwianie związanych z tym licznych formalności, zespołu wydawniczego w drukarni (korekta, skład, druk, oprawa), przyjaciół, którzy wspierali w trudnych chwilach i wielu innych... Nie tylko więc ja zasłużyłam na takie ciepłe i serdeczne słowa:-)

A teraz kolejno:
Basiu - tak, te uczelnie mamy w rozdzielniku i Księga na pewno tam trafi. Myślę, że nie będziesz musiała wkładać wielkiego wysiłku, by ją znaleźć;)

Pimpuś - rozpoczynanie dyskusji na temat "normalności" to bardzo grząski grunt i przynajmniej na razie wolałabym na niego nie wkraczać;-) Zwróć proszę jednak uwagę, że słowo to wstawiłam w cudzysłów chcąc zaznaczyć, iż chodzi mi o taki szczególny rodzaj "normalności";-) Do tej kategorii zaliczam również Ciebie i zdecydowaną większość bio-forumowiczów:-)

Aniu C. - naprawdę chciałabyś być nadleśnictwem?;-)

Aniu K. - patrz wyżej;-) Cieszę się, że nie wstawiłaś tego słowa w cudzysłów i dlatego bardzo miło mi czytać Twoje słowa:)) Wolę nie wnikać, co miałaś na myśli pisząc "uzasadnione";-)

Jolu - to była tylko realizacja części wieloletnich marzeń (każdy ma jakieś marzenia), a to że się udało dowodzi, iż warto o nie walczyć:-) i... marzyć:-)

Mirku - bardzo miło mi to czytać:-) przyznam się, że jednym z zasadniczych powodów, który zainicjował marzenie o Księdze Puszczy Bukowej była przeogromna chęć podjęcia właśnie tej próby pokazania jaka Puszcza jest naprawdę. Udowodnienia, że na pewno nie jest sztucznym wytworem leśników (przy całym szacunku do tej grupy zawodowej), tylko jest żywym, nieprzeciętnym organizmem, który przetrwał i zachował jeszcze bardzo wiele naturalnych "organów" wymagających starań o ich utrzymanie w co najmniej nie pogorszonej postaci. Jeden z bardzo mądrych ludzi powiedział kiedyś "PUSZCZA BUKOWA - raniona przez człowieka, ale ciągle żywa i posiadająca ogromną zdolność zapominania...". Kto się w to zdanie bardziej zagłębi, ten zrozumie - jak bardzo jest wymowne. Dlatego, że trafia w sedno - zostało wybrane jako motto:-))

Moim marzeniem (kolejnym;-) jest, by Księga trafiła do ludzi, którzy chcą ją przeczytać. Wiem, że takich ludzi jest sporo i myślę, że uda się te chęci zaspokoić:-) Na razie jednak ciągle nie dysponujemy jeszcze pełnym nakładem (są problemy z drukarnią) i Księga nie dotarła nawet do wszystkich autorów (nad czym przeogromnie boleję).

Już teraz informuję, że 16 grudnia, o godzinie 13:00 w sali Audytorium Maximum Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (dawna Akademia Rolnicza w Szczecinie połączona z Politechniką Szczecińską) przy ul. Słowackiego 17 w Szczecinie odbędzie się spotkanie promocyjno-autorskie na okoliczność wydania Księgi Puszczy Bukowej. Ponieważ spotkanie będzie miało charakter otwarty - serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych tą publikacją:-)

PS. Mirku - taka deklaracja przeczytania "od deski do deski" może być trudna do spełnienia;-) Nie jest to książka beletrystyczna, no i liczy 642 strony;-)
i

#1539
od listopada 2006

Uprzejmie donoszę..

2011.11.17 01:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marcin Fałdziński (grzybiorz)
Ja tylko dodam, że jest coś fascynującego w niskonakładowych publikacjach naukowych.
Otóż często autorzy nie zdają sprawy, że ich wiedza, która trafi na odpowiedni grunt, potrafi mocno zainspirować. Czasami odnoszę wrażenie, że pewne książki napisali specjalnie dla mnie i tylko dla mnie:-)
Osobiście, często korzystam z dość unikatowych, niskonakładowych, lokalnych źródeł wiedzy. Często wiedzy inspirującej i wymagającej intelektualnego wysiłku.
One są źródłem zaciekawienia światem. Inspiracją poszukiwań. One pozwalają dostrzec raj na ziemi. Raj, który trzeba chronić przed człowiekiem, ale jednocześnie, także i dla człowieka.
Z nich czerpie się siłę i radość życia.
Ci Autorzy, choć często nieznani (często nie ma ich od kilkudziesięciu lat wśród nas), w moich oczach są wielcy.
Gdyby nie Oni świat były jakiś nieciekawy, uboższy i nieinspirujący.
Muszę powiedzieć, że książek czytać nie lubię, ale korzystać co jakiś czas owszem.
Ot taka refleksja przy okazji tego wątku;-)

#2707
od lipca 2004

Uprzejmie donoszę..

2011.11.17 01:30 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
Gorące i pełne uznania gratulacje :-)))

Ps. Korzystając z okazji i znając swoje, często pragmatyczne podejście do wszelakich wydawnictw mam pytanko, czy będzie gdzieś na necie pełny spis treści tego Dzieła ?
A może udałoby się tu wrzucić jakieś fotki lub skany tegoż spisu?
i

#314
od marca 2008

Uprzejmie donoszę..

2011.11.17 10:36 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Małgorzata Tęsna (malgi)
Grażynko, ja też gratuluję Tobie i autorom, że udało się Wam spełnić Wasze marzenie. Przypuszczam, że Czahanka dlatego żałuje, że nie jest Nadleśnictwem, bo pewnie też chciałaby mieć taką pozycję w swojej biblioteczce...
Zresztą nie tylko ona!.
Szkoda, że Trójmiasto jest tak daleko od Szczecina, bo jakby było bliżej, to pewnie wyrwałabym się na to spotkanie (może udałoby się zdobyć nawet jakiś egzemplarz?)

#2965
od maja 2009

Uprzejmie donoszę..

2011.11.17 11:22 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
W odniesieniu do słów Małgosi:- Tobie daleko do Szczecina? ... to co ja mam powiedzieć na ten temat:-)))

Grażynko, co to jest 642 strony:-))) ... przecież wspomniałem, że "w spokoju", czyli powolutku delektować się jej treścią.
Dwie strony dziennie i za rok musiałabyś wydać następną pozycję żebym miał co czytać:-)

Tak na marginesie tylko wspomnę, że zawsze byłem trochę "wypaczony" w doborze literatury:-)
Już za lat młodości, gdy większość mego pokolenia "pochłaniała" Lema, ja "leciałem" po kolei wszystkie pozycje Kraszewskiego:-)
Dużo opisów przyrody, ... ale mnie to wcale nie nużyło.
No cóż, nie mieli wtedy "cyfrówek":-)
i

#3229
od lipca 2005

Uprzejmie donoszę..

2011.11.17 19:00 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Grazyna Domian
Jeszcze raz serdecznie dziękuję:)) Myślę, że dla osób najbardziej zainteresowanych przyrodą Puszczy znajdą się egzemplarze. Te osoby proszę o kontakt po 16-tym grudnia. Tymczasem przedstawiam spis treści. Niestety trochę się posypał podczas wklejania - jak będę tylko miała możliwość dam w lepszej postaci.

SPIS TREŚCI
Wprowadzenie - Krzysztof Ziarnek, Grażyna Domian . . . . . . . . . . . . . . 9
1. Położenie - Krzysztof Ziarnek . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 11
2. Geologia - Michał Kupiec, Paweł Pieńkowski . . . . . . . . . . . . . . . .13
3. Rzeźba terenu - Michał Kupiec, Paweł Pieńkowski . . . . . . . . . . . . . 15
3.1. Hipsometria i spadki terenu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 15
3.2. Wiek i geneza Wzgórz Bukowych . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 15
3.3. Erozyjne i akumulacyjne formy rzeźby terenu . . . . . . . . . . . . . . 17
3.4. Antropogeniczne formy rzeźby terenu . . . . . . . . . . . . . . . . . . 19
4. Głazy narzutowe - Grażyna Domian . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 21
5. Gleby Michał - Kupiec . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . 29
6. Klimat - Czesław Koźmiński . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 31
7. Wody powierzchniowe – mokradła Grażyna Domian, Michał Kupiec . . . . . . 39
7.1. Źrodła . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 39
7.2. Rzeki i strumienie . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 47
7.3. Jeziora i stawy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 55
7.4. Drobne zbiorniki i torfowiska . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 73
8. Szata roślinna . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . 83
8.1. Historia badań - Krzysztof Ziarnek . . . . . . . . . . . . . . . . . . 83
8.2. Przemiany szaty roślinnej i krajobrazu Wzgorz Bukowych i ich sąsiedztwa -Krzysztof Ziarnek . 84
8.3. Przemiany flory - Krzysztof Ziarnek . . . . . . . . . . . . . . . . . . 89
8.3.1. Wymieranie flory . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .89
8.3.2. Zawlekanie i wprowadzanie gatunkow obcych . . . . . . . . . . . . . .94
8.3.3. Stan aktualny flory roślin naczyniowych . . . . . . . . . . . . . . .95
8.4. Buk pospolity – głowny gatunek lasotworczy Puszczy Bukowej-Kamil Kędra 97
8.4.1. Rozmieszczenie geograficzne . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .97
8.4.2. Morfologia . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .98
8.4.3. Wymagania siedliskowe . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .99
8.4.4. Ekologia, organizmy związane z bukiem . . . . . . . . . . . . . . . 100
8.4.5. Buk i człowiek . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 106
8.5. Mszaki - Magdalena Ziarnek . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 108
8.6. Zbiorowiska roślinne - Krzysztof Ziarnek . . . . . . . . . . . . . . . 110
8.6.1. Zbiorowiska leśne i zaroślowe . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 111
8.6.2. Zbiorowiska wodne i bagienne . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 118
8.6.3. Łąki i murawy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 120
8.6.4. Roślinność ruderalna i antropogeniczna . . . . . . . . . . . . . . . 121
8.7. Dendrochronologiczna analiza drzew rosnących w Puszczy Bukowej - Anna Cedro . . . . . . 122
8.8. Ogrod Dendrologiczny w Glinnej - Jerzy Tumiłowicz . . . . . . . . . . 128
8.9. Parki, cmentarze i inne tereny zieleni urządzonej - Agnieszka Antoniów 135
8.9.1. Parki . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 135
8.9.2. Cmentarze . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 142
8.9.3. Aleje i szpalery drzew . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 154
9. Porosty Anetta Wieczorek . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 155
10. Grzyby wielkoowocnikowe - Marzena Łyczek, Grażyna Domian . . . . . . . 161
11. Świat zwierząt . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 171
11.1. Mięczaki - Liliana Gierczak . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 171
11.2. Skorupiaki . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 183
11.2.1. Dziesięcionogi - Przemysław Śmietana . . . . . . . . . . . . . . . 184
11.2.2. Małżoraczki - Agnieszka Szlauer-Łukaszewska . . . . . . . . . . . . 189
11.3. Pajęczaki - Andrzej Zawal . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 193
11.3.1. Wodopojki . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . 194
11.4. Ważki - Andrzej Zawal . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .198
11.5. Motyle - Krzysztof Jonko . . . . . . . . . . .. . . . . . .. . . . . 202
11.6. Mrowki - Tomasz Włodarczyk . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 207
11.7. Pszczołowate - Magdalena Dzięgielewska . .. . . . . . . . . . . . . . 211
11.8. Chrząszcze - Maria Wolender . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . 212
11.9. Ryby - Sławomir Keszka . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 219
11.10. Płazy - Grażyna Domian. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 228
11.11. Gady - Grażyna Domian. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 232
11.12. Ptaki - Grażyna Domian, Dariusz Wysocki, Jacek Kaliciuk, Wojciech Mrugowski . . . . . . . 235
11.13. Ssaki . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 271
11.13.1. Historia badań - Grażyna Domian . . . . . . . . . . . . . . . . . 271
11.13.2. Przegląd gatunkow - Grażyna Domian . . . . . . . . . . . . . . . . 272
11.13.3. Nietoperze - Magdalena Dzięgielewska, Karolina Ignaszak, Krzysztof Dzięgielewski . . . . 279
11.13.4. Popielica - Mirosław Jurczyszyn . . . . . . . . . . . . . . . . . 284
12. Gospodarowanie zasobami przyrodniczymi . . . . . . . . . . . . . . . . 289
12.1. Wielofunkcyjna gospodarka leśna - Zbigniew Pajewski . . . . . . . . . 289
12.2. Gospodarka łowiecka - Marek Woś . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 301
12.3. Gospodarka rolna - Tadeusz Durkowski . . . . . . . . . . . . . . . . 306
12.4. Gospodarka wodna (infrastruktura melioracyjna) - Tadeusz Durkowski . 307
12.5. Gospodarka rybacka - Marek Pietrucha . . . . . . . . . . . . .. . . . 309
13. Zagrożenia dla środowiska przyrodniczego i sposoby przeciwdziałania . . 313
13.1. Urbanizacja - Krzysztof Ziarnek . . . . . . . . . . . . . . . . . . 313
13.2. Rolnictwo - Krzysztof Ziarnek . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . 316
13.3. Leśnictwo - Lech Buchholz, Grażyna Domian . . . . . . . .. . . . . . 318
13.4. Gospodarka wodna i wodno-ściekowa - Marek Pietrucha, Grażyna Domian . 325
13.5. Turystyka i rekreacja - Dorota Musielak , Krzysztof Ziarnek . . . . . 328
13.6. Obce gatunki - Krzysztof Ziarnek, Grażyna Domian . . . . . . . . . . 330
13.6.1. Rośliny inwazyjne - Krzysztof Ziarnek . . . . . . . . . . . . . . . 332
13.6.2. Zwierzęta inwazyjne - Grażyna Domian . . . . . . . . . . . . . . . 335
13.6.3. Grzyby inwazyjne - Grażyna Domian . . . . . . . . . . . . . . . . . 343
13.6.4. Gatunki inwazyjne a polskie prawo - Grażyna Domian . . . . . . . . 344
13.7. Kłusownictwo - Grażyna Domian, Marek Pietrucha . . . . . . . . . . . 345
13.8. Zmiany klimatu w rej. Szczecina - Czesław Koźmiński, Bożena Michalska 346
14. Ocena jakości środowiska w świetle badań WIOŚ w Szczecinie - Małgorzata Landsberg-Uczciwek, Elżbieta Wierzchowska, Marta Bursztynowicz . . . . . . 357
15. Formy ochrony przyrody - Grażyna Domian, Krzysztof Ziarnek . . . . . . 365
15.1. Rezerwaty przyrody - Grażyna Domian, Magdalena Ziarnek, Krzysztof Ziarnek . . . . . . . . . . . . 367
15.1.1. Kształtowanie sieci rezerwatow przyrody w Puszczy Bukowej . . . . . 367
15.1.2. Sposoby ochrony rezerwatowej w przeszłości i obecnie . . . . . . . 369
15.1.3. Charakterystyka istniejących rezerwatow przyrody . . . . . . . . . 371
15.1.4. Zlikwidowane rezerwaty przyrody . . . . . . . . . . . . . . . . . . 384
15.1.5. Charakterystyka proponowanych rezerwatow przyrody . . . . . . . . . 385
15.2. Park krajobrazowy - Grażyna Domian . . . . . . . . . . . . . . . . . 388
15.3. Zespoły przyrodniczo-krajobrazowe - Renata Charkiewicz . . . . . . . 397
15.4. Użytki ekologiczne - Grażyna Domian . . . . . . . . . . . . . . . . 401
15.5. Pomniki przyrody - Grażyna Domian . . . . . . . . . . . . . . . . . . 405
15.6. Ochrona gatunkowa roślin, grzybow i zwierząt - G. Domian, Krzysztof Ziarnek, Magdalena Ziarnek . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 421
15.6.1. Ochrona gatunkowa roślin naczyniowych - Krzysztof Ziarnek, Magdalena Ziarnek . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 422
15.6.2. Ochrona gatunkowa mchow i wątrobowcow - K. Ziarnek, M. Ziarnek . . 426
15.6.3. Ochrona gatunkowa grzybow - Grażyna Domian . . . . . . . . . . . . 427
15.6.4. Ochrona gatunkowa porostow - Grażyna Domian . . . . . . . . . . . . 429
15.6.5. Ochrona gatunkowa zwierząt - Grażyna Domian . . . . . . . . . . . . 429
15.6.6. Podsumowanie - Grażyna Domian, Krzysztof Ziarnek . . . . . . . . . 435
15.7. Natura 2000 - Krzysztof Ziarnek . . . . . . . . . . . . . . . . . . 436
15.7.1. Siedliska przyrodnicze z Dyrektywy Siedliskowej - Krzysztof Ziarnek 437
15.7.2. Gatunki i siedliska zwierząt z Dyrektywy Siedliskowej Grażyna Domian442
15.7.3. Gatunki i siedliska ptakow z Dyrektywy Ptasiej - Grażyna Domian . . 449
16. Znaczenie walorów przyrodniczych Wzgórz Bukowych - Beata Otto, Krzysztof Ziarnek . . . . . 455
17. Literatura . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 461
18. Informacje o autorach tekstów . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 493
19. Fotografie i ryciny . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 497-642
i

#3230
od lipca 2005

Uprzejmie donoszę..

2011.11.17 19:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Grazyna Domian
I jeszcze pragnę przedstawić zespół autorski (autorów tekstów):

1)mgr Agnieszka Antoniów – starszy inspektor w WST Gryfino, RDOŚ w Szczecinie1, e-mail: agnieszka.antoniow.szczecin@rdos.gov.pl
2)dr inż. Lech Buchholz – wieloletni badacz entomofauny w Puszczy Bukowej, kierownik Pracowni Naukowo-Badawczej w Świętokrzyskim Parku Narodowym, ul. Suchedniowska 4, 26-010 Bodzentyn, e-mail: ampedus@poczta.onet.pl
3)mgr inż. Marta Bursztynowicz – Wydział Monitoringu Środowiska, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie, Wały Chrobrego 4, 70-502 Szczecin
4)dr Anna Cedro – adiunkt w Zakładzie Klimatologii i Meteorologii Morskiej, Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego, ul. Mickiewicza 18, 70-383 Szczecin, e-mail: abcania@univ.szczecin.pl .
5)mgr inż. Renata Charkiewicz – specjalista w WST Gryfino, RDOŚ w Szczecinie, e-mail: renata.charkiewicz.szczecin@rdos.gov.pl
6)mgr inż. Grażyna Domian – główny specjalista w WST Gryfino, RDOŚ w Szczecinie, z wieloletnim stażem pracy zawodowej i hobbystycznej na terenie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa” (od 1992 r.), e-mail: grazyna.domian.szczecin@rdos.gov.pl
7)doc. dr hab. Tadeusz Durkowski – prof. nadzw. w Zakładzie Łąkarstwa i Melioracji, Katedra Gospodarki Wodnej, Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, ul. Słowackiego 17, 71-424 Szczecin. Dyrektor Zachodniopomorskiego Ośrodka Badawczego w Szczecinie Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego
8)dr Magdalena Dzięgielewska – adiunkt w Zakładzie Ochrony Roślin, Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. Prezes Zachodniopomorskiego Towarzystwa Chiropterologicznego „Mopek”, ul. Ściegiennego 11/5, 70-354 Szczecin, e-mail: entomology@agro.ar.szczecin.pl
9)mgr inż. Krzysztof Dzięgielewski – Zachodniopomorskie Towarzystwo Chiropterologiczne „Mopek”, ul. Ściegiennego 11/5, 70-354 Szczecin
10)Liliana Gierczak – wolontariuszka w WST Gryfino, RDOŚ w Szczecinie
11)mgr inż. Karolina Ignaszak – doktorantka w Zakładzie Ochrony Roślin, Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. V-ce Prezes Zachodniopomorskiego Towarzystwa Chiropterologicznego „Mopek”, ul. Ściegiennego 11/5, 70-354 Szczecin, e-mail: nietoperzofil@wp.pl
12)inż. Krzysztof Jonko – autor strony Motyle Europy www.lepidoptera.pl, e-mail: info@lepidoptera.pl
13)dr Mirosław Jurczyszyn – adiunkt w Zakładzie Zoologii Systematycznej, Wydział Biologii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Umultowska 89, 61-614 Poznań, jurc@amu.edu.pl
14)dr Jacek Kaliciuk – były pracownik Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”, obecnie adiunkt w Katedrze Anatomii i Zoologii Kręgowców, Wydział Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Szczeciński, ul. Wąska 13, 71-415 Szczecin, e-mail: zboxpl@gmail.com
15)dr inż. Sławomir Keszka – adiunkt w Zakładzie Systematyki Ryb, Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, ul. K. Królewicza 4, 71-550 Szczecin, e-mail: skeszka@zut.edu.pl
16)mgr inż. arch. Kamil Kędra – wolontariusz w WST Gryfino, RDOŚ w Szczecinie, e-mail: kamil_kedra@o2.pl
17)mgr inż. Lidia Kmiecińska – główny specjalista ds. ochrony przyrody, Dział Promocji LKP w Nadleśnictwie Gryfino, ul. 1 Maja 4, 74-100 Gryfino, e-mail: lkmiecinska@szczecin.lasy.gov.pl
18)prof. zw. dr hab. Czesław Koźmiński – Zakład Meteorologii i Klimatologii, Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Katedra Turystyki, Wydział Nauk o Ziemi, Uniwersytet Szczeciński, ul. Mickiewicza 18, 70-383 Szczecin
19)dr Michał Kupiec – adiunkt w Katedrze Ochrony i Kształtowania Środowiska, Wydział Kształtowania Środowiska, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, ul. Słowackiego 17, 71-434 Szczecin, e-mail: michal.kupiec@interia.pl
20)dr inż. Małgorzata Landsberg-Uczciwek – Naczelnik Wydział Monitoringu Środowiska, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie, Wały Chrobrego 4, 70-502 Szczecin, e-mail: m.landsberg@wios.szczecin.pl
21)mgr Marzena Łyczek – doktorantka, Wydział Kształtowania Środowiska, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, e-mail: mlyczek@tlen.pl
22)prof. zw. dr hab. inż. Bożena Michalska – Zakład Meteorologii i Klimatologii, Wydział Kształtowania Środowiska, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, ul. Papieża Pawła VI 3A, 71-459 Szczecin, e-mail: Bozena.Michalska@zut.edu.pl
23)Wojciech Mrugowski – ornitolog, były pracownik Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”, Nadleśnictwa Gryfino, ZUK w Szczecinie - Wydział Lasów Komunalnych w Szczecinie, e-mail: kontakt@ekoedukolog.pl
24)dr Dorota Musielak – specjalista w WST Gryfino, RDOŚ w Szczecinie, email: dorota.musielak.szczecin@rdos.gov.pl
25)mgr inż. Beata Otto –specjalista w WST Gryfino, RDOŚ w Szczecinie, e-mail: beata.otto.szczecin@rdos.gov.pl
26)mgr inż. Zbigniew Pajewski – od 1983 r. leśniczy Leśnictwa Glinna Nadleśnictwa Gryfino, w latach 1995–2000 Dyrektor Ińskiego i Szczecińskiego Parku Krajobrazowego, e-mail: zbig333@poczta.onet.pl
27)dr hab. inż. Paweł Pieńkowski – prof. nadzw. w Katedrze Ochrony i Kształtowania Środowiska, Wydział Kształtowania Środowiska, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, ul. Słowackiego 17, 71-434 Szczecin
28)mgr inż. Marek Pietrucha – ichtiolog z blisko 30-letnim stażem zawodowym, wieloletni użytkownik rybacki jezior Szczecińskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny, pracownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Szczecinie, e-mail: pietruchamarek@interia.pl
29)dr Agnieszka Szlauer–Łukaszewska – Katedra Zoologii Bezkręgowców i Limnologii, Uniwersytet Szczeciński, ul. Wąska 13, 71-415 Szczecin, e-mail: aszlauer@univ.szczecin.pl
30)dr Przemysław Śmietana – Katedra Ekologii i Ochrony Środowiska, Wydział Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Szczeciński, ul. Wąska 13, 71-415 Szczecin, e-mail: leptosp@gmail.com
31)prof. dr hab. Jerzy Tumiłowicz – wieloletni pracownik i kierownik Arboretum SGGW w Rogowie oraz opiekun naukowy Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej
32)dr Anetta Wieczorek – Katedra Ekologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Szczeciński, ul. Wąska 13, 71-415 Szczecin, e-mail: anettaw@univ.szczecin.pl
33)mgr Elżbieta Wierzchowska – główny specjalista w Wydziale Monitoringu Środowiska, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie, Wały Chrobrego 4, 70-502 Szczecin, e-mail: e.wierzchowska@wios.szczecin.pl
34)mgr Tomasz Włodarczyk – myrmekolog, Zakład Zoologii Bezkręgowców, Instytut Biologii, Wydział Biologiczno-Chemiczny Uniwersytet w Białymstoku, e-mail: t.wlodar@uwb.edu.pl
35)dr inż. Maria Wolender – starszy wykładowca w Zakładzie Ochrony Roślin, Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, e-mail: marylkaaa@interia.pl
36)mgr inż. Marek Woś – wieloletni Nadleśniczy Nadleśnictwa Gryfino, obecnie Wójt Gminy Stare Czarnowo, ul. Św. Floriana 10, 74-106 Stare Czarnowo, e-mail: wojtstczarnowo@stareczarnowo.pl
37)dr hab. Dariusz Wysocki – prof. nadzw. US, Katedra Anatomii i Zoologii Kręgowców, Wydział Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Szczeciński, ul. Wąska 13, 71-415 Szczecin, e-mail: darekw@univ.szczecin.pl
38)dr hab. Andrzej Zawal – prof. nadzw. US, Katedra Zoologii Bezkręgowców i Limnologii, Uniwersytet Szczeciński, 71-415 Szczecin, ul. Wąska 13, e-mail: zawal@univ.szczecin.pl
39)dr Krzysztof Ziarnek – botanik, pracownik Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa” w latach 1996-2006, e-mail: ziarnek@poczta.onet.pl
40)dr inż. Magdalena Ziarnek – adiunkt w Zakładzie Botaniki i Ochrony Przyrody, Wydział Kształtowania Środowiska, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, ul. Słowackiego 17, 71-434 Szczecin, e-mail: ziarnek@poczta.onet.pl
i

#3232
od lipca 2005

Uprzejmie donoszę..

2011.11.17 20:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Grazyna Domian
Zapomniałam jeszcze dodać, że Księga PB była recenzowana przez następujący zespół:
- prof. dr hab. inż. Lesław Wołejko
- prof. dr hab. Krzysztof Ryszard Borówka
- prof. dr hab. Stefan Friedrich (rozdziały 9 i 10)
... i nie była to tylko formalna recenzja, a mrówcza i owocna praca:-)
« » bio-forum.pl « Rozmowy towarzyskie « Archiwum « starsze wątki (do 21 kwietnia 2012) «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji