#167
od maja 2006
Mam pytanie dla wszystkich:
Czy ktoś z Was spotkał się kiedyś z jakimś grzybem
na cisie - Taxus baccata? Moja koleżanka robiła badania nad tym gatunkiem i mówiła mi, że raz jeden widziała Phellinus pini na pniu cisa.
A czy ktoś z Was?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi
Piotr Chachuła
#992
od maja 2006
Było by miło jak byś tam zerkną.
A propos tego rezerwatu - ciekawy jestem dlaczego
ktoś ścinał tam cisy?
Hm...
Nie wiem czemu, ale widziałem pnie ściętych drzew olszy czarnej i sosny (chyba częściowa ścinka) a cisy ok. 5 szt. po ok. 5 cm średnicy. Patrząc po drodze wywózki uniemożliwiały one przetransportowanie drzew. Nie wyglądało na dewastację czy kradzież. Szkoda minimalna jak na kilkaset dorodniejszych cisów. Natomiast zaniepokoił bym się gdyby były wycięte starsze o średnicy większej niż 10 cm.
Ścięte pnie cisów odwiedzę latem, może coś na nich wyrośnie lub też na martwych gałęziach jak na trzeciej fotce. Gdzieś tam przeczytałem że drewno cisa jest bardzo odporne na infekcje grzybowe, ale chyba nie w takim stopniu jak drewno miłorzębu (Gingko biloba), ale to do sprawdzenia.
Ja na cisach stwierdziłem chorobę igieł, tak jakby jakieś Lophodermium, ale nie do końca jestem przekonany, nawet do rodzaju.
#998
od maja 2006
Witam Was
i bardzo dziękuję za zainteresowaniem się tematem. Od 11.06.2006 minęło już trochę czasu. Od tamtej pory znalazłem około 9 gatunków grzybów
rosnących na cisie, bądź na korze leżącej na ziemi. Zdjęcia jednak pokażę Wam dopiero w następnym tygodniu, zapomniałem dzisiaj zabrać, ale powiem, że wśród nich są dwa gatunki Phellinus, jakieś zamknięte owocniki workowców, Hemimycena, mam także chorobę igieł, jest także pięknoróg i jakiś blaszkowaty w okolicach ciżmówki.
Pozdrawiam - Piotr Chachuła
#3747
od kwietnia 2004
Nie widziałam. Tylko w Polsce? Może być w Niemczech?
Tam, gdzie koleżanka mieszka z cisów są żywopłoty. Może coś wypatrzy i sfotografuje?
#3941
od sierpnia 2002
To ja raportuję Orbilia aristata (Velen.) Velen. na Taxus baccata L. leg. & det. Piotr Perz 2007-02-25, Duszniki Zdrój, powiat Kłodzko, Park Zdrojowy na wewnętrznej stronie odstającego płata kory, 1,8 - 2,0m nad ziemią.
Ciekawostką jest to, że niektóre zarodniki (i to całkiem sporo) miały pogrubiony ogonek, maczugowatą końcówkę ogonka i/lub wydłużoną główkę - zupełnie jak Orbilia flegellispora! O.aristata jest bardzo zmienna (jak sądzi Baral) lub jest heterogeniczna (jak uważa G.Marson).
Na piątym zdjęciu od góry, a moim drugim chyba jakiś Dacriomyces sp.
Koleżanka ogląda wszystkie cisy w swojej dzielnicy, ale do tej pory nic nie wypatrzyła.
#1074
od maja 2006
Jolu, dziękuję za starania. Przypuszczam jednak, że koleżanka nic nie znajdzie na cisach z których są żywopłoty. Prawdopodobnie są to cisy jakiejś odpornej odmiany, no i w Polsce kończy się naturalna wschodnia granica zasięgu cisa pospolitego, więc osobniki tego gatunku mogą czuć się nie najlepiej i dlatego chorują. Na terenie Niemiec klimat jest łagodniejszy, a cisy preferują morski.
Pozdrawiam
#1075
od maja 2006
Marcinie
Grzyb nr1 - może być że to czyreń jodłowy
Grzyb nr2 - to raczej łzawnik ... a łzawników Pimpek nie lubi
Grzyb nr3 - poszukam jeszcze
Grzyb nr4 - skórniczek jałowcowy
Zgadzam się, że to raczej jakiś <bleeeeeeee> łzawnik :)
#90
od listopada 2006
Grzyb nr3 - to raczej jakaś Antrodia sp.
Może:
1) Antrodia heteromorpha
2) Antrodia juniperina
3) Antrodia albida (notowana na taxus)
...
itd. itp., Po prostu nieszczęsny mikroskooooop!!!
A to takie dziwne, że na cisie?...
No, jak rany, faktycznie, generalnie w Polsce Taxus baccata rzadki jest. Na szczęście nie w mojej okolicy - na CC w Szczecinie Taxus baccata (jeszcze jak na razie) jest podstawą niskopiennych nasadzeń, do tego w większości są to osobniki stare, no i na bardzo dużym obszarze. Z moich obserwacji wynika, że wiele zupełnych pospoliciaków lubi cisy, a zwłaszcza cisowe pniaki (na przykład huba korzeniowa, bardzo ładna zresztą).
Postaram się trochę cisowych grzybków pofotografować, jak tylko znajdę czas.
#2142
od maja 2006
Paula, to nie kwestia dziwności, czy rzadkości,
interesują mnie bo cisy są głównymi bohaterami mojej mgr,
a w Twoich okolicach byłem dwa lata temu, odwiedziłem m in Rokite,
ale tam bardziej podobały mi się latające w pobliżu bieliki :-)