Basiu, jasne że można. Nie wiem tylko czy to Ci się aż tak bardzo przyda. Żeby skorzystać z tych opcji trzeba mieć przede wszystkim zdjęcia o jednakowych parametrach ponieważ program domyślnie stosuje te same ustawienia do wszystkich zdjęć. Potem pozostaje kwestia odpowiedniego ustawienia parametrów. Ustawia się je liczbowo bez możliwości podglądu więc trzeba mieć już jako -takie doświadczenie.
Z praktyki wiem, że w lesie podczas fotografowania, nawet jednego obiektu parametry naświetlenia tak dynamicznie się zmieniają, że w sumie każda fotka wychodzi nieco inna.
Zastosowanie wobec tego jednego współczynnika do wszystkich zdjęć mogło by w rezultacie, jakość jednych zdjęć polepszyć, innych natomiast pogorszyć. Zupełnie mija się to z sensem.
Jakbyś jednak chciała spróbować to po wejściu w PRZETWARZANIE WSADOWE jest przycisk OPCJE ZAAWANSOWANE. Klikniesz na niego i pokarze Ci się to okno:
Strzałkami zaznaczyłem opcje o które pytasz.
Spójrz jeszcze niżej gdzie są ustawienia RÓŻNE.
Możesz tam dodać ramkę, wstawić znak wodny. Zapisać parametry a później beż problemu je załadować jakby Ci ktoś program poprzestawiał.
Jest to wg. mnie program dla nas bardzo przydatny a ten poprzedni (VSO)zaproponowałem tylko że względu na łatwość i prostotę jego obsługi. Wszystko zamyka się praktycznie w dwóch oknach.
Program podany przez Andrzeja faktycznie może znaleźć wśród nas zastosowanie. Szczególnie jeśli ktoś przycina zdjęcia do druku. Ja jednak do celów forumowych wolę Irfana. Jeśli czasem męczy Cię ciągłe klikanie myszką to proponuję zapamiętać najważniejsze skróty klawiaturowe tego programu a praca staje się jeszcze przyjemniejsza.
Jolu, tak na poważnie, czeka Ciebie bardzo żmudna praca. Na pewno nie znajdziesz programu który zrobi to za Ciebie automatycznie.
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale masz stare fotografie które chcesz poprawić. Niektóre zalane, wyblakłe, porysowane, spękane i z mnóstwem innych oznak czasu.
Robiłem to kilka lat temu i powiem Ci szczerze, że wymaga to czasem edycji dosłownie piksela po pikselu.
Z najbardziej potrzebnych narzędzi potrzebny Ci będzie dobry stempel. Narzędzie do kopiowania odpowiednich fragmentów obrazu i wklejanie je jako łatki w miejsca uszkodzone.
Oczywiście jeszcze masa innych narzędzi a przede wszystkim cierpliwości.
Z darmowych to może byś spróbowała Photo Filtre albo GIMP-a. Ten drugi jest z darmowych programów najlepszy ale najpierw trzeba się nauczyć go obsługiwać bo czasem potrafi być bardzo skomplikowany.
Co mogę Ci doradzić, to oryginały skanów zrób w dużej rozdzielczości i zostaw je w spokoju a pracuj na kopiach. Na pewno nie raz będziesz wszystko zaczynać od początku bo efekt Ci nie spodoba się. Ewentualnie często zapisuj swoją pracę co pozwoli później wrócić do stanu poprzedniego.
Jeśli masz korzystać z oprogramowania darmowego to z reguły, żeby osiągnąć dobry efekt, będziesz musiała skorzystać z kilku programów. Każdy z nich będzie miał jakieś inne potrzebne narzędzia.
Życzę powodzenia.
Wszystko da się zrobić trzeba tylko cierpliwości.