#1672
od października 2007
Na razie mogę powiedzieć, że kierunek dobry, zamiar szczytny i godny pochwały, a realizacja, choć jeszcze nie doskonała, to obiecująca :-)))
W ramach próbnej wycieczki weszłam w "Rzadkie drzewa". Poniżej wrażenia:
Wybór opisanych miejsc podręcznikowy, czyli absolutny kanon. Niestety, linkowanie niedopracowane. Jeśli decydujesz się na zamieszczenie legendy/opisu z listą gatunków na osobnej stronie witryny, to odsyłacz do listy gatunków powinien znaleźć się na każdej stronie, która odwołuje się do tej listy. Najlepiej dać kolorowy link u dołu mapy, intuicyjnie do kliknięcia. Bo mi chwilę zajęło domyślenie się, gdzie mam szukać objaśnienia tajemniczych numerków widocznych na poszczególnych mapach.
Mapy w tak małej skali jak mapa Cmentarza Centralnego, Parku Żeromskiego i Parku Kasprowicza muszą koniecznie obsługiwać funkcję powiększania. Ewentualnie można podzielić je na kilka części w większej skali. Inaczej niewiele widać.
Sugestia na zaś (też zainspirowana listą gatunków): nie idź na łatwiznę i w przypadku tekstu raczej nie korzystaj ze skanów. Obrazy (np. GIF, JPG) nie obsługują chociażby funkcji zaznaczania i kopiowania tekstu, a to niewygodne dla odwiedzających stronę.
W przypadku parków, CC itp. zdecydowanie wypada dodać choćby krótką historię obiektu, bo każdy z nich ma historię niezwykłą.
Tak zwany Ogród Botaniczny... Ciekawa nazwa ;-)
Pominąłeś tak zwany Ogród Dendrologiczny im. S. Kownasa ;-))))
I jeszcze malutka uwaga: Przyjęta już w języku polskim forma to "kliknąć coś", a nie na coś, w coś itp. (są pewne wyjątki, jednak dotyczą one specyficznych przypadków). Czyli np. zamiast "kliknij w koło lub na cyfrę" zdecydowanie lepiej napisać "kliknij koło lub cyfrę". Wierz mi, wiem co mówię - jestem zawodowcem :-)
Na koniec odwiedziłam jeszcze Galerię... i tutaj spore rozczarowanie. Fotki zrobiono w bardzo ciekawych miejscach, lecz galeria polegająca tylko na hurtowym wrzucaniu zdjęć bez ani jednego treściwego opisu (choćby info na temat sfoconego gatunku/gatunków albo okoliczności sesji) nie potrafi mnie zaciekawić ani nie wydaje mi się przedsięwzięciem sensownym. Pamiętaj, że to moja subiektywna opinia, innym może się podobać :-)
Życzę powodzenia w dalszym rozwijaniu witryny. Mam nadzieję, że mapy z książki dr Stachak wzbogacisz o informacje z innych publikacji i własne odkrycia (w tym mieście nietrudno znaleźć coś ciekawego "niezinwentaryzowanego").
Rzadkie gatunki drzew w Szczecinie to temat-rzeka, prace doktorskie o nich pisali np. dr Marcin Kubus (glediczja trójcierniowa) i dr Małgorzata Nowakowska (jarząb Sorbus). Rozmaitych opracowań powstało bardzo wiele, warto po nie sięgnąć.
Warto też wybrać się na wycieczkę np. po West Endzie, czyli Pogodnie. Tam całe uliczki są obsadzone niezwykłymi w Polsce gatunkami, ponieważ Niemcy mieli ambicję uczynienia ze Szczecina "miasta = ogrodu botanicznego". Obecnym mieszkańcom tej dzielnicy wreszcie też zaczęło zależeć na utrzymaniu jej wyjątkowego charakteru, więc pojawiają się nowi, egzotyczni i rzadko u nas widywani dendroprzybysze.
A więc - powodzenia!
#1673
od października 2007
No tak, skupiłam się na minusach, niemal w ogóle zapominając o pochwałach... Ale właśnie to najlepiej świadczy, że w mojej opinii cała reszta jest zdecydowanie na plus! :-)))
#1863
od października 2005
Galeria się nie otwiera - jest napis : bład na stronie. Mapki faktycznie małe.
#7
od marca 2008
Bardzo dziękuje za opinie w miarę możliwości dostosuje się do nich.
PS. Galeria nie działa tylko i wyłącznie pod Internet Explorer bo on nie obsługuje funkcji open popup.
#1867
od października 2005
No to feler!!! Co to za dyskryminacja?
Internet Explorer - czyli najpopularniejsza przeglądarka!
...
Używam Opery - więc nie miałam problemów z galerią :-)
I czasem jestem zła, że niektóre programy wymuszają użycia I.Explorera.
#1678
od października 2007
Korzystam z Mozilli i też żadnych problemów nie odnotowałam :-)
Jako partner MS jestem często zmuszana do używania IE, wymagają tego także wszystkie serwisy WWW (terminologia IBM, bo po mikrosoftowemu: "witryny sieci Web") działające na MS Server.
Tymczasem tutaj taka ciekawostka - galeria tylko dla Opery, Mozilli i alternatywów :-)
Jednak demokracja, indoktrynacja i monopolizacja istnieją - lud w większości łyka produkty mikrosoftowe. Jakub, trzeba zawartość stron masom udostępnić. Czyli uczynić strawną dla Internet Explorera.
#8
od marca 2008
Niestety nie uda mi się tego zrobić bo Internet Explorer o ile wiem nie otwiera żadnych nowych okienek. W przyszłości jak wymyślę jakiś nowy projekt galerii to na pewno będzie działać pod IE. Osobiście używam Mozilli i systemu operacyjnego Linux i jeszcze nie zauważyłem stron na które nie mógłbym wejść lub miałbym błędy.
#5209
od sierpnia 2002
Jakub,
a używałeś a href=link target=noweokienko ?
Pimpek
Zmieniłem to tak jak radził Piotr więc jak działa pod IE to tak zostawię.
Galeria już działa pod IE :)
#1689
od października 2007
Jakub, proszę, używaj przecinków! Tutaj rozmawiamy towarzysko i TEORETYCZNIE nie musisz koniecznie (bo my wiele wybaczamy), ale na stronach swojej witryny używaj ich - one dobre są, potrzebne i naprawdę nie gryzą!
Jeśli masz problemy z interpunkcją (a wiem, że większość osób ma), to po prostu daj komuś bardziej "polonistycznemu" do przeczytania. Oczywiście, jeśli Ci zależy... :-)
(wypowiedź edytowana przez mykola 04.kwietnia.2009)