Męczy mnie ten temat już od dłuższego czasu; postanowiłem otworzyć ten wątek bo w necie jest mało informacji na ten temat. Jak to jest z tą ewolucją grzybów, chodzi mi głównie o same owocniki. Weźmy np. takiego Muchomora czerwonego. Jego charakterystyczna barwa na pewno wykształciła się z jakiegoś powodu, wątpię że z powodu ostrzeżenia o toksyczności, bo wprawdzie jest on szkodliwy dla człowieka, ale duża liczba zwierząt jest obojętna na jego toksyny. Toksyny w grzybach wykształciły się jako obrona przed zwierzętami na nie nieodpornymi, ale niektóre wcale nie mają barwy ostrzegawczej, np. A. viriosa. A kształt owocników? Blaszki wyewoluowały z rurek (chyba chodzi o większą powierzchnię rozsiewania zarodników). Czy ktoś z Was, drodzy forumowicze, zastanawiał się "Dlaczego ten grzyb wygląda tak a nie inaczej?". Jakie dobory grają główną rolę w przypadku ewolucji grzybów? Dla mnie ciekawa sprawa...
Interesuje Cię co ma do powiedznie licealny podręcznik na temat grzybów? Oczywiście w zakresie rozszerzonym.
Jak na temat ewolucji grzybów wielkoowocnikowych to jak najbardziej, bo te mnie interesują, chociaż chciałem poruszyć temat dogłębniej.
#217
od grudnia 2007
ewolucja ogólnie, linie rozwojowe - zbytnio nie na temat ewolucji niestety...
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Może inaczej, oto tematy:
Pochodzenie grzybów
Budowa
Odżywianie się
Rozmnażanie się i cykle rozwojowe
Przegląd i znaczenie
(wypowiedź edytowana przez krzysztof 22.marca.2009)
Nie o to mi chodziło. Te informacje to ja znam. Chodzi mi o to co jest w temacie, ale i tak dzięki za zainteresowanie :-)))
#643
od października 2007
Mnie też to ciekawi...o ile ewolucja zwierząt jest opisana stosunkowo dobrze, wiadomo jakie czynniki na nią wpływały, jak kształtowała się w czasie..ale o ewolucji grzybów nie słyszałem nic.
Ps.nie sądzę by kolor muchomora miał ...odstraszać, wręcz przeciwnie.
#1674
od października 2007
Oj, pojechaliście z tą ewolucją... W zupełnie niewłaściwym kierunku :-)