Jak zwiększyć sobie szansę na oznaczenie gatunku O sukcesie w oznaczeniu decyduje to, na ile w pełni przedstawisz cechy znalezionego przez siebie okazu.
Jeśli wysyłasz wiadomość w dziale "Jaki to grzyb?" Twoje szanse na uzyskanie odpowiedzi zależą w znacznym stopniu od tego, czy pokażesz i/lub opiszesz kluczowe dla danego gatunku cechy grzyba.
Jeśli nie wiesz, które cechy są najważniejsze dla danej grupy grzybów (a tak jest przeważnie) podaj jak najwięcej informacji. Szczególnie jest to istotne w przypadku, gdy nie ma szans dopatrzenia się wartości tych cech na załączonych przez Ciebie fotografiach.
Opis możesz ująć własnymi słowami lub skorzystać z poniższego schematu.
Kiedy rósł (data)?
Gdzie rósł? (las liściasty, iglasty, mieszany, pod jakimi drzewami?, rejon Polski)
Na czym rósł? (na ziemi, na drewnie (czasem mogą to być drobne patyczki lub kawałki drewna zagrzebane w ziemi), na liściach, igłach)
Barwa blaszek lub rurek tj. tego co pod spodem kapelusza. Ich wygląd - najlepiej pokazać to na fotografii. Sposób przyrośnięcia blaszek do trzonu (najlepiej pokazać to na fotografii przekroju poprzecznego przez grzyba).
Rodzaj powierzchni kapelusza (sucha - lepka; gładka - włókienkowata - z łuseczkami, ....)
Obecność (lub brak) na trzonie pierścienia, pochwy u podstawy trzonu, włóknistych pasemek.
Barwa miąższu na przekroju poprzecznym grzyba.
Czy następuje
zmiana barwy po przekrojeniu, jak szybko i na jaką. Czy występują przebarwienia w miejscach uciśniętych, otartych lub uszkodzonych?
Konsystencja miąższu - włóknisty, kruchy, twardy, miękki, gąbczasty. Trzon może być wewnątrz pełny lub pusty.
Zapach miąższu - co przypomina?, przyjemny, nieprzyjemny, intensywność.
Smak miąższu (zwykle potrzebny a w przypadku gołąbków cecha niezbędna do oznaczania).
Barwa wysypu zarodników. Pozwala zorientować się do jakiej rodziny grzybów znalezisko należy a w przypadku gołąbków jest cechą niezbędną przy oznaczaniu.
Jeśli chcesz lub musisz mieć pewność, że uda się skutecznie oznaczyć Twoje znalezisko (teraz lub w przyszłości) musisz odpowiednio je udokumentować i zachować okaz - szerzej o tym w artykułach na grzyby.pl.