#176
od sierpnia 2004
Old Rysiu jakiego programu graficznego używasz?. Jesli Photo Shop Elements to Ci wyjaśnię jak to zrobić najprościej, aby fotki były jednakowej wielkości na monitorze.
Mareczku - gdzie Ty widzisz moje problemy z szerokością fotek :-)
Przygladam sie tutaj jak inni sobie radzą. Jak mylą pojęcia ilosci kB i szerokosci (pikseli).
Myśle czas na wyjaśnienia. :-)
Każda fota ma swoją szerokość i wysokość. Jedne sa wązkie i bardzo wysokie ( aparat w czasie fotografowania obrócony o 90* ), sa też normalne, które są szersze niż wyższe, są i panoramiczne - bardzo szerokie i niezbyt wysokie.
Na wszystkich wortalach, portalach czy stronach Internetu, administratorzy zalecają wysyłanie fot wg miejsca, gdzie foty beda pokazywane. Ogladacz nie powinien wtedy przesuwać obraz monitoru, aby widzieć całe zdjęcie. Na forach, zbyt szerokie zdjęcie rozszerza całą powierzchnię niszcząc wybrany krój istniejacego forum. Z doświadczenia wiem, ze na każdym forum, fota szerokości 430 pikseli ( szerokośc a nie wysokość ) miesci się spokojnie. Tutaj mamy więcej miejsca - moje 430 pikselowe foty maja jeszcze z boku luz. Obojetnie jaka by to nie była fota, gdzie ustawiono w fotoszopie 50 kB czy 200kB, będzie zawsze jednakowej szerokości ( w moim przypadku 430 pikseli ).
Ustawiam tez foty do 50 kB. To zupełnie wystarcza, aby zobaczyć co tam na zdjęciu jest. Mam bardzo kiepski aparat ( musze sobie kupic coś konkretnego ) i nie zawsze moje foty są wyrażne ( ale to nie jest wina ustawienia KB).
Mam do dyspozycji Adobe CE 6.01 w języku polskim. To bardzo rozwiniety program, gdzie mozna zrobić pokazywanym fotkom rameczki, poprawić kontrast, barwy i wiele innych jeszcze możliwości. Do ustawienia szerokosci i KB nie potrzeba tak wielkich programów fotoszopa. Praktycznie każdy ma to w swojej opcji.
Aby wszystko było jak trzeba, administrator tego forum powinien gdzieś wkleić informacje na temat fotek.
Szerokość foty: .....
Foty tylko w Jpeg
Ciężar do ....kB
Po takiej informacji, zmagajacy się z fotami, nie bedą już mieć problemów z szerokosciami.
jeśli Ci pasuje to mi też pasuje :)
Mareczku - chciałem pokazać, ze szerokość ta sama , musi być szerokoscia taką samą. Całą instrukcję pisałem dla Jurka i jego foty sprawdziłem. Jak sie okazało - nie były tej samej szerokości. Ustawiłem szerokosci sam i wstawiłem. Jak sie okazuje - wszystko jest ok.
#182
od sierpnia 2004
OK. Sorrryy Old rysiu !!!!. Oczywiście moja wiadomość była do Jurka. Nie wiedzieć czemu pomyliłem Ciebie z Jurkiem S. Wybacz, ale czasami człowiek popełnia gafy - chyba dlatego, że się za bardzo z wszystkim spieszy - muszę zwolnić.:-(( Poranne pozdrowinka, marcos.:-))
(wiadomość edytowana przez Marcos 30.października.2005)
No to GRATULACJE!
Nareszcie opanowałeś "wklejanie" fotek. Już myślałem, że nic z tego mojego tłumaczenia nie wyszło (a może jednak nie wyszło?). Widzę, że masz (i nie tylko Ty) kłopoty z szerokością. Ja bardzo się starałem, żeby szerokości były takie same ale komputer sam mi poprzestawiał o kilka pikseli i na to już nie znalazłem rady.
A te włosy to czym fotografowałeś?
#171
od października 2005
Janek - znam tę maszynę. Jest super i jeszcze długo pozostanie takim aparatem.
Dla wszystkich, którzy chcą kupić cyfraka hybryde - to chyba ten F828 w cenie 2000 zł jest najlepszym i najtańszym z wszelakich propozycji nawet do 3000 zł.
Następną grupą lepszych aparatów to już lustrzanki cyfrowe. Kto jednak chce dźwigać wszystkie teleobiektywy to lustrzanki będą lepsze, Ci, którzy chca tylko aparat bez dodatkowej walizki, kupują hybrydę.
#172
od października 2005
Chciałem przedstawić na tym forum problem, który rozwiazać może tylko administrator. To szerokość wstawianych tutaj fotek.
Fotki o szerokości większej niż 580 pikseki rozszerzają ramki forum i trzeba przeciągać muszką ekran, aby doczytać cała linijkę tekstu, który ktoś tam napisał. Ustalono już objętość fotki i ona nie może być większa niż 100 kB. Każdy kto wstawi większę - program nie przyjmuje pokazując bład. Moja propozycja jest, aby do tych 100 kB dołaczyć właśnie szerokość 580 pix. Nie trzeba wtedy prosić forumowiczów aby ograniczali szerokość do 580 pix ( taka jest szerokość ramki forum ).
Za chwilę przeczytacie, że taka duża kompresja pogarsza jakość fotek. Oczywiście, że pogarsza. Mamy jednak fotoszopy, które zwracają nam jakość poprzez normalne " wyostrz" i " zapisz dla weba ".
Jak ładne można pokazać fotki w tej szerokośćiu, zobaczycie w konkursie fotograficznym, który jest obecnie edytowany w dziale ''grzybobranie ''. No i problem złej jakośći - odpada.
Ryszard...nie pojmuję problemu z wstawianiem fotek 580 czy 600 pix. Zaczynam dochodzić do wniosku, że różne programy różnie te pixele przeliczają. Otóż ja robię zdjęcia w max. formacie przewidzianym w moim aparacie, tj.2560x1920. Ciężar takiego zdjęcia waha się w granicach 1,2 do 2,5Mb. Uszlachetnianie zdjęcia dokonuję programem TURBO FOTO i ubieram to zdjęcie ustawioną przez siebie ramkę. Ciężar niejednokrotnie wzrasta do 8Mb.
Dostosowanie tak cieżkiego zdjęcia na potrzeby forum wykonuje dwufazowo:
1. Otwieram zdjęcie w programie Adobe Fotoschop na którym zadaję 580 lub 600 pix, które komputer przelicza automatycznie. Szerokość zdjęcia wynosi wtedy analogicznie 20 i 21 cm.
2. takie zdjęcie otwieram z kolei w programie Paint, wklejam swoje logo. Ciężar zdjęcia nigdy nie przekracza 100Kb.
Być może utrudniam sobie obróbkę, bo można to wszystko zrobić w Adobe Fotoschop, ale tu z kolei nie zawsze przy odpowiednich (dopuszczalnych wymiarach) udaje mi się ograniczyć ciężar zdjęcia poniżej 100Kb.
bardzo marku dziekuje za cenne uwagi-jeszcze nie jestem wprawny w obrobce na tych programach,na razie pracuje wylacznie na irfan viewie,ma na pewno ograniczone mozliwosci,tak jak i mój aparat-yakumo-tylko 3xzoom cyfr,.obiektyw jest staly ,bliskie zdjecia to robie na wyczucie ,3 lata temu moze i byl dobry ale teraz....technika idzie do przodu...ale mam to co mam -staram sie i uczę sie caly czas,serdecznie pozdrawiam!
Ryszard, to jakieś abstrakcyjne teorie. Jestem (także) webmasterem i wiem, że zdjęcia o wadze 20 kB w internecie W ZUPEŁNOŚCI WYSTARCZAJĄ. Sam obniżam wagę do 10 kB, żeby się strony łatwiej ładowały. Co do pixeli - to się zgadzam na jakąś ustaloną normę szerokości, żeby nie rozpychały ramki, ale waga 100 kB to co najmniej pięć razy za dużo. I dlatego fotki na forum ładują się tak długo. A efekt (przy 100 czy przy 20 kB) jest praktycznie taki sam. No, chyba że ktoś chce ściągać fotki z netu (z forum) i je niecnie wykorzystywać do jakich komercyjnych celów - wtedy to rzeczywiście jest różnica. Bo ze setki, dzięki interpolacji i pikselowaniu da się coś jeszcze zrobić. A z dwudziestki czy dziesiątki - to już zupełnie nic, tyle tylko, że wystarczająco ładnie to widać na ekranie kompa.
Jestem raczej za tym, żeby ograniczyć wielkość wklejanych fotek do 50 kB. Bo nie każdy da sobie radę ze zrobieniem ładnej, wyrazistej fotki o wadze 10 kB. To już jest wyższa szkoła jazdy.
Ja wciąz nie wiem jak zmniejszać kb raz mi się udało i zapomniałem jak to zrobić.
Ok Basiu już nie musisz jak będe miał czas to wam pokażę jak najprościej zmniejszyć KB.
#491
od stycznia 2007
Michałku (och, znów przepraszam za zdrobnienie, ale mam Twoje pozwolenie, prawda?)
Obiecałeś ''przepis'', jak najprościej zmniejszyć kB. Znajdziesz troszkę czasu po Świętach, aby go podać???
Oj i ja nie radze sobie z tym minimalizowaniem.Pomocy!!
W kwestii technicznej!
1- nie każdego stać na photoshopy czy corele - zarabiam robieniem zdjęć a jednak mnie na niego nie stać - pirata mieć nie chcę!
2 - są darmowe zamienniki - gimp równie ładnie co PS skaluje zdjęcia a przy doinstalowaniu wtyczki pracuje również z RAW'ami. Niebagatelnie skuteczny jest także wspomniany tu Irfan (z którego zazwyczaj korzystam, jeśli nie mam specjalnego zlecenia).
3 - "ciężar" zdjęcia w formacie jpg nie zależy od ilości pikseli - nie wdając się w zawiłości techniczne (bo sam wszystkiego nie wiem), zdjęcie na którym jest mniej barw będzie mniej "ważyło" niż to na którym barw jest więcej, rozmiar (szerokość i wysokość) ma znaczenie drugorzędne.
4 - W plener polecam faktycznie hybrydy - są tańsze od lustrzanek i w razie ewentualnego uszkodzenia mniej żal.
5 - W hybrydach makra można robić przy pomocy nasadek powiększających (ale wiąże się to z nieuniknionym skróceniem głębi ostrości), można też zastosować maksymalny zoom i robić zdjęcie z pewnej odległości, tyle że wtedy musimy mieć naprawdę duuużo światła. Przy lustrzankach najlepiej jest zastosować...teleobiektyw (wtedy uzyskamy świetne zdjęcie ze zdumiewająco rozległą głębią ostrości - ale taki sprzęt kosztuje sporo pieniędzy, choć dostępne są teleobiektywy od Zenków (potrzebna przejściówka) bez porównania tańsze a niewiele ustępujące oryginałom.
W kwestii technicznej Macieja.
-3-ciężar zdjęcia zależy od ilości pikseli, ilości szczegółów na zdjęciu i oczywiście od kolorystyki też.(przykładowo fotka 1024piks ma 300kb natomiast 750 ma 180kb)
-5-stosowanie maksymalnego zoomu w hybrydzie nic nie da jeśli producent przewidział maksymalną skalę odwzorowania przy najkrótszej, zależy to od modelu typu aparatu.
teleobiektyw w lustrzankach(a chodzi Ci pewnie o długą ogniskową) powoduje zmniejszenie, a nie zwiększenie głębi ostrości. Im krótsza ogniskowa tym większa głębia.
Maciej przypuszczalnie w tej ostatniej kwestii miał na myśli robienie zdjęć makro przy użyciu obiektywu z długą ogniskową i w przeciwieństwie do makro z krótką O. będzie wtedy znacznie większa GO.
#508
od października 2007
- ad 3 - w mojej pierwszej wypowiedzi zabrakło słowa "tylko" albo "zwłaszcza", ale i tak algorytmy kompresji zdjęć dążą do zapisywania kolorów i odcieni a nie definiowania poszczególnych pikseli, stąd właśnie efekt nierównomiernego "ciężaru" kompresowanych zdjęć mimo iż materiał wyjściowy zawierał taką samą ilość pikseli i "ważył" tyle samo bajtów. Problem wyjaśnić łatwo - na 500 pikselach występuje zazwyczaj więcej odcieni niż na 50...
ad 5 - no cóż spierać się nie będę, teleobiektyw (trzymajmy się tradycyjnej terminologii) przez samą zasadę swojego działania zwiększa głębię ostrości, nawet gdyby nie było w nim żadnych soczewek i tak pracował by jako swoista wydłużona przesłona - eksperymenty takie wykonuje się w szkole podstawowej na lekcjach optyki, wystarczy popatrzeć przez rurę od odkurzacza. Jeśli zaś teleobiektyw powoduje rozmycie zdjęć przed lub za fotografowanym obiektem to jest po prostu...do bani.
Zasada zdjęć makro jest prosta, ostrość stroimy oddalając lub zbliżając aparat do obiektu, posługiwanie się zoomem jest błędem, natomiast można użyć zoomu do powiększenia fotografowanego obiektu, tylko wtedy należy stosownie zwiększyć odległość aparatu od obiektu.
W tym wypadku głębię ostrości dobieramy przesłoną.
#513
od października 2007
Znam ból...
Mi dwa razy padł aparat nad morzem...raz zasypał się obiektyw piaskiem, drugi raz zalałem go wodą pod Gosaniem (i to na dzień przed rejsem na Bornholm), Potem jak byłem na targach PolEko w Poznaniu zaparowała mi optyka w hybrydzie...szczyt frustracji!
A grzybki w tym roku istotnie "mięsne" jak wyrzuciłem czerwie z pieczarek to już nic nie zostało dla mnie. Jedynie Żółciaki dopisują i są zdrowe.