#144
od października 2005
Myślę, że jakieś robactwo powoduje taką mutację.
Wskazuje na to objedzona część dolnego liścia.
(wiadomość edytowana przez flyjok 23.maja.2006)
Robaki nie, bo należą do innej grupy systematycznej, a wiem że to robota jakiegoś owada... zpytywałem tylko jaki owad wywołuje takie narośla..
Owady to nie robaki.........
2006.05.24 16:39
POla
ej, na moich śliwkach było coś bardzo podobnego: wydłużone, pionowe "galasówki" w kolorze CZEROWNYM! może wiesz co to?
2006.07.12 10:04
Wojtek Pusz
Na zdjeciach widoczne sa galasy wytworzona na wskutek zerowania szpecieli....
Dzięki Wojtku...przy okazji mam pytanie: czy w jakiś sposób powstawanie tych galasów osłabia kondycje rośliny, czy też istnieje tu jakaś symbioza. Kilka dni temu przejeżdżając obok zerknąłem na te krzewy. Nie ma ani jednego liścia "zdrowego" - wszystko ozdobione galasami i w połowie skonsumowane, a jednak co roku na wiosnę krzewy się normalnie rozwijają, potem sa strojne w galasy i tak w kółko.
2006.07.12 10:32
Wojtek Pusz
Owe gatunki szpecieli to fitofagi, ktore pomalenku ogladzaja rosliny i powoduja sytuacje stresowa. Jesli dojda do glosu jeszcze inne czynniki chorobowe np. wysoka temperatura, susza, zanieczyszcenia srodowiska, grzyby itp to smierc takiego krzewu jest bliska.Sa to wiec szkodniki....:(
Serdeczne dzięki Wojtku... chyba te krzewy z rezerwatu są wyjatkowo odporne...naprawdę podziwiam ich odporność
2006.07.13 14:19
ewa1
Te krzewy to prawdopodobnie czeremchy.
Jeśli czeremcha to naszym bohaterem jest roztocz, szpeciel czeremchowiec. To co obserwujemy jest wyrazem pewnego kompromisu, tak jak w polityce. Szkodnik ma łóżko i wyżerkę w jednym, a ponieważ nie jest zainteresowany śmiercią swego żywiciela, zmusza go do takiego zachowania. Z drugiej strony, gospodarz odpowiada - naści a nażryj się, i zachowuje w specyficzny dla gatunku sposób. Szpeciele są roztoczami, czyli pajęczakami.
Piotr...dzięki...a juz myślałem że nikt tu nie zajrzy...Wiedząc kto jest konstruktorem tych narośli, chętnie sobie o nim poczytam...